Podívejte se na 11 drobností, které přinesou nové mapy Googlu

20. 2. 2014

Sdílet

 Autor: Redakce

Na loňské konferenci I/O Google představil kompletně nové mapy. Tedy po technologické stránce, zeměpisné údaje se tím samozřejmě nijak nezměnily. Firma vypracovala nový engine, který spojuje výhody webu i desktopové aplikace Earth. 

 

V první fázi jste si mohli o ukázku nových map sami přihlásit, včera Google oznámil, že dokončil testování a modernizované mapy začne automaticky nasazovat všem. Uživatelé se budou moci vrátit ke staré podobě, ale to bude jen dočasná možnost. Pojďme se proto společně podívat, jaké novinky Google připravil a na co zatím zapomněl.

Mapa přes celou obrazovku

Mapa zabere celý prohlížeč
Mapa zabere celý prohlížeč 

Už žádné lišty ani panely. Mapa zabere celou plochu prohlížeče a veškeré ostatní prvky jsou na ní vloženy formou tlačítek nebo karet ve stylu Google Now.

Lepší vyhledávání

Chytrý vyhledávač míst
Chytrý vyhledávač míst 

Pokud hledáte restauraci, hotel nebo jiný podnik, Google Maps podle vaší polohy najdou ta nejbližší místa. Jestli máte účet na Google+ a jste k němu přihlášení, uvidíte na mapě také recenze podniků vašich přátel. Mapy se rovněž učí a pamatují si, co jste hledali nebo navštěvovali minule. Výsledky by proto měly být pro každého uživatele trochu jiné.

Chytré plánování

Mapy zvýrazní nejlepší trasu Přidání dalších cílů
Mapy zvýrazní nejlepší trasu | Přidání dalších cílů

Plánovač tras najednou zobrazí všechny možné cesty, modře přitom zvýrazní tu nejvhodnější. V plánovači také můžete přidávat další cílové body, díky čemuž si můžete naplánovat celý výlet. Doteď bylo možné měnit pouze průjezdní body.

Aktuální stav dopravy

Aktuální stav silnic a uzavírky
Aktuální stav silnic a uzavírky

Poté, co Google koupil navigační systém Waze, slíbil, že jeho hlavní funkci – komunitní hlášení stavu dopravy a uzavírek – promítne i do svých map. A stalo se, byť těch informací zatím není moc. Google by měl uživatele k hlášení mnohem více motivovat.

Skutečné mraky

Pohyb mraků v reálném čase
Pohyb mraků v reálném čase

Google loni ze svých satelitních snímků kompletně odstranil všechny mraky, vzápětí ale přidal nové. Ve virtuálním glóbu Earth uvidíte po odzoomování skutečné mraky tak, jak se pohybují v reálném čase.

Vesmír

Pohled do vesmíru
Pohled do vesmíru

Pokud odzoomujete ještě více, ukáže se i okolní vesmír včetně Slunce a Měsíce. Země je navíc vůči Slunci otočená tak jako ve skutečnosti, na mapě tak uvidíte, kde je den nebo noc.

Průzkum okolí

Průzkum okolí
Průzkum okolí

Podle toho, kde se zrovna na mapě nacházíte, vám Google najde nejbližší zajímavá místa. Ty si můžete prohlédnout na fotografiích, fotokoulích (Photo Sphere z Androidu) nebo ve Street View.

Fotografické prohlídky

Fotoprohlídka
Fotoprohlídka

Zajímavé památky se vám představí formou fotoprohlídky. Jde o prezentaci celé galerie snímků z daného místa, které vám Google efektně přehraje.

Street View bez přetahování

StreetView
StreetView

Pegmana, panáčka symbolizujícího Street View, už nemusíte přetahovat od ulic, abyste zjistili, kudy se můžete virtuálně procházet. Nově stačí na panáčka pouze kliknout a modře se zvýrazní pokrytá místa. Kromě Street View tam uvidíte i uživatelské fotokoule nebo interiérové fotky z podniků.

3D mapy v prohlížeči a bez doplňku

3D město
3D město

3D mapy měst doteď fungovaly pouze v aplikaci Earth, případně na webu spolu se zvláštním pluginem. Google už však v nových mapách používá technologii WebGL, díky které může pokročilou 3D grafiku používat na webu i bez doplňků. Pokud navštívíte například New York, uvidíte vymodelované mrakodrapy.

Už žádné ploché mapy

Vymodelovaný terén
Vymodelovaný terén

S 3D mapami souvisí i plastický terén. Ten najdete v kdejakém zapadákově, pokud je poblíž nějaké větší pohoří. Stačí na mapě držet klávesu Ctrl a posouvat myší nahoru/dolů. Vymodelovaná scéna vypadá mnohem reálněji než v aplikaci Earth, mapa je totiž zahalena do modrých odstínů stejně jako skutečné okolí za hezkého počasí.

Vrátily se staré funkce

Preview verze nových map postrádala terénní podklady. Ty už dnes najdete v hlavní kartě pod nenápadným odkazem Terén (v části Navigace).

Terénní mapa se schovala pod málo viditelný odkaz Terénní mapa
Terénní mapa se schovala pod málo viditelný odkaz

Na stejném místě se ve městech objeví odkaz Hromadná doprava. Ten vám zobrazí síť MHD a dostupné linky.

Trasy veřejné dopravy jsou rovněž schované Mapa sítě MHD
Trasy veřejné dopravy jsou rovněž schované | Mapa sítě MHD

Před nedávnem Google znovu doplnil funkci pro sdílení odkazu na mapu, či samotného výřezu mapy, který můžete vložit na vlastní web jako objekt

Vložení mapy na externí web je zpět Editor vlastních map je zatím ve starém designu
Vložení mapy na externí web je zpět | Editor vlastních map je zatím ve starém designu

Mapy jsou na slabších strojích subjektivně o něco pomalejší. V různých prohlížečích bohužel nepoběží ve stejném režimu. Zaručeně funkční kombinací je prohlížeč Chrome a systém Windows Vista a novější. Musíte mít také grafickou kartu a ovladače, jež si poradí s WebGL. (Tuto technologii nepodporuje Internet Explorer.)

WebGL je ale pro starší hardware dost záhul. Jenže je to také jediná možnost, jak na webu jednoduše používat 3D grafiku, aniž byste museli ještě cokoliv instalovat. WebGL má svůj význam i u standardní mapy, tam se pak totiž nepoužije starý rendering bitmapových dlaždic, ale vektorových křivek. Po technologické stránce nemají mapy Googlu konkurenci, firma má ale stále rezervy v uživatelské přívětivosti.

bitcoin školení listopad 24

Mapám bych rozhodně vytkl horší přehlednost. Přepínání podkladů bylo ve starší verzi logičtější. V pravém horním rohu byl přepínač klasické mapy a satelitní/letecké, pod ním pak menu, ve kterém jste si mohli aktivovat zvláštní vrstvy (počasí, MHD, terén, cyklostezky, aktuální provoz nebo fotografie). Tyto možnosti jsou teď pečlivě schované v kartách tak, že si budete myslet, že je Google úplně odstranil.

Kromě přepínače vrstev se ztratily také laboratorní funkce. Hodně bude chybět hlavně pravítko, se kterým jste si mohli změřit vzdušnou vzdálenost mezi dvěma body.