Podle analytiků ze SensorTower se v lednu na první místo v počtu stažení dostal komunikátor Telegram. Ten předběhl TikTok, Signal a tři Zuckerbergovy aplikace (Facebook, WhatsApp a Instagram).
Telegram si v tomto období stáhlo na 63 milionů uživatelů (čtvrtina stažení proběhla v Indii, což je pro Google Play největší trh). TikTok ale skončil jen těsně druhý s 62 miliony. Velká část stažení proběhla v domovské Číně, ale i ve Spojených státech. Jedno stáhnutí máme na svědomí i v redakci, ale šlo jen o studijní účely.
V AppStoru pořád vede TikTok, ale na iPhonech je populární iMessages a telefonů s Androidem je více. V celkovém součtu se tak v lednu stal nejpopulárnější aplikací právě Telegram. Pokud by ale žebříček zobrazoval pro společnosti nejvýdělečnější aplikace, TikTok je první. Čínská videosociální síť svým autorům přináší na reklamě více než YouTube.
V prosinci byl přitom WhatsApp třetí (v listopadu dokonce první) a Telegram až devátý. WhatsApp se dočkal velmi negativních reakcí po oznámení zkraje roku, že bude sdílet některá uživatelská data s Facebookem. Do určité míry se to ale dělo již delší dobu.
Vyměnili byste WhatsApp za něco jiného?
Ač to řada uživatelů nevnímá, reálně jde o jednu firmu. Facebook koupil WhatsApp v roce 2014 za 16 miliard dolarů krátce po tom, co Rakuten odkoupil zase dalšího kecálka Viber. WhatsApp od té doby rostl a žil si vedle Messengeru (i když Facebook jistě zvažoval i nějakou formu sloučení). O pár let později ale WhatsApp opustili jeho zakladatelé a Facebook přidal své jméno nejen k WhatsAppu, ale i Instagramu.
Lupa: Nevěříte Telegramu ani Signalu? Tady jsou komunikační aplikace pro opravdové „privacy freaky“
Bude zajímavé sledovat, jak to WhatsApp ustojí. Konkurence mezi komunikátory je velká a aplikace Telegram či Signal jsou vnímané mnohem více pozitivněji.