Vše jede podle plánu
Nejprve asi k oficiálně zveřejněné části. Přímo v prezentaci k výsledkům Intel uvádí o 10nm procesu dvě věci. Jak můžete vidět na následujícím slajdu, výtěžnost 10nm procesu má být „on track“, čímž se míní, že práce na přípravách údajně pokračují podle očekávání a průběžně jsou realizovány pokroky. Nicméně, zároveň je zde psáno, že počítače s 10nm procesy se mají do prodeje dostat v druhé polovině roku 2019. To znamená nejdřív za rok, což trochu vyvolává otázky nad oním „on track“. Pokud vydání CPU bude nejdřív za rok, nemůže v tuto chvíli být proces v dobrém stavu, ať už to je dle očekávání, či ne.
Označení „2H 2019“ sice striktně vzato znamená druhou polovinu roku, ale mezi řádky je často jeho význam spíš konec roku nebo čtvrtý kvartál – jinak by se totiž dalo uvést i optimističtější určení Q3 2019. A zdá se, že v tomto případě by to tak mohlo dopadnout. Jelikož zatímco ve slajdech je napsáno toto, v konferenčním hovoru padlo něco jiného – dočasný šéf Robert Swan totiž sdělil, že 10nm procesory budou k dispozici pro „Holiday season“. Tím se ale v USA nemíní letní prázdniny, ale vánoční nákupní sezóna, čili onen konec roku. To by znamenalo uvedení 10nm procesorů (Ice Lake) tak okolo října.
10nm Xeony s architekturou Ice Lake-SP až v roce 2020
To by ale platilo pro oblast platformy LGA 1151 – nebo možná dokonce jen notebooků (v desktopech nové procesory přicházívají na trh později). Zdá se, že v serverech je příchod 10nm CPU ještě vzdálenější. Na internet se totiž dostaly oficiální slajdy Intelu, které obsahují roadmapu serverových CPU na následující roky. Šlo o prezentaci pro čínskou univerzitu zaměřenou na oblast HPC, která ovšem byla publikována na jejím webu. Nejde tak o nějaký pochybný únik, ale zřejmě o autentický materiál.
Podle této roadmapy má mít Intel až téměř do konce tohoto roku mít na trhu jen procesory Skylake-SP a jejich refresh Cascade Lake-SP má nastat až na úplném sklonku roku. Cascade Lake jsou přitom stále 14nm CPU s 28 jádry. Mají sice nějaké opravy a novinky oproti Skylake-SP, ale jde spíše o revizi. Původně se čekalo, že Cascade Lake bude uvedeno už někdy touto dobou, ale podle této roadmapy má sjet z výrobních linek až na přelomu let 2018 a 2019 a na programu zůstane až do konce roku 2019. Ale ani v tomto momentě nemají ještě přijít 10nm procesory Xeony na bázi architektury Ice Lake-SP.
V roadmapě je totiž na konec roku 2019 uveden procesor Cooper Lake-SP, což je podle neoficiálních informací z různých zdrojů ještě stále 14nm procesor odvozený asi od jader Skylake-SP. Tedy ještě jedna „vycpávková generace“ vzniklá kvůli zpoždění 10nm čipů. Až někdy na jaře 2020 se má přidat také Ice Lake-SP, což budou první 10nm Xeony. Jsou nicméně v roadmapě uvedené paralelně. Tyto procesory mají totiž mít nový socket s osmikanálovým řadičem DDR4, takže asi na trhu chvíli budou paralelně s Cooper Lake-SP, která zřejmě zachová dnešní platformu LGA 3647. Nejde jinak jen o serverové procesory, ale také o highendovou platformu. Ta používá stejný křemík, takže v highendu budou 10nm čipy také až takto pozdě.
Ovšem to ještě pořád není všechno, jak kdysi říkal Horst Fuchs. Pokud si všimnete poznámku v žlutém boxíku dole, tak začátek proužku se jménem procesoru v roadmapě neznamená vydání CPU. Jde o začátek výroby v továrnách a Intel uvádí, že komerční dostupnost a oficiální vydání je typicky až o jeden či dva kvartály později. To by znamenalo, že Xeony Cascade Lake-SP vyjdou až v roce 2019, Cooper Lake až v roce 2020, a ono 10nm Ice Lake-SP až v druhé polovině roku 2020. Toto by Intel mohlo postavit do značné nevýhody, protože AMD by mělo zřejmě vydat 7nm procesory Epyc už v první polovině roku 2019 (v tuto chvíli již má dostupné vzorky). Nicméně pozice a reputace Intelu je mimořádně silná, takže se mu patrně podaří udržet si stále dominantní postavení i s relativně zastaralou 14nm technologií až do doby, než se mu poštěstí Ice Lake-SP vydat. AMD na rok 2019 stále podle vlastních slov počítá jen s asi 10% podílem v serverech (čímž se myslí 10 % podíl na konci roku, ne průměrně), cokoli nad to bude pro něj bonus.
Xeon Advanced pro superpočítače
Aby to ale nebylo jen o samých odkladech, je v této roadmapě i něco pozitivního. Kromě nových iterací propojovací logiky Omni Path a nevolatilních paměťových modulů DIMM Optane Persistent Memory (Barlow Pass) ukazuje ještě jednu novinku. V posledním řádku můžete vidět procesory Cascade Lake-AP, které mají být nástupcem zrušených Xeonů Phi pro superpočítače. Pokud se nepletu, tyto procesory mají také být označovány Xeon Advanced a je možné, že budou vícečipové, buďto s dvěma křemíky v jednom pouzdru, nebo možná s GPU či FPGA (což už Intel demonstroval).