Trh s NAND je přezásoben, ceny spadnou
Britský web The Register nyní píše, že trh s pamětí NAND se už dostal do stavu přezásobení – tedy že výrobci těchto čipů produkují větší množství, než odběratelé spotřebovávají. Obrátila se tedy situace, kdy pamětí nebylo dost pro všechny, což vedlo k prodlužování dodacích dob a šponování cen nahoru. Firmy potřebující NAND pro mobily, notebooky a SSD totiž musely o dodávky licitovat. Za stavu, kdy nabídka převyšuje poptávku, je ale situace opačná – nyní musí výrobci soutěžit o zakázky a tudíž musí paměti zlevňovat. To je pro nás koncové zákazníky samozřejmě pozitivní.
Analytik Jim Handy ze společnosti Objective Analysis minulý týden na Flash Memory Summitu uvedl, že výroba NAND už se dostala do stavu, kdy je trh pamětmi přezásobený, a tato situace se má (z pohledu výrobců) zhoršovat, protože příští rok má objem výroby opět výrazně vzrůst (odhadem o 45 %). Podle tohoto analytika se proto dá čekat výrazná redukce cen. Pokud ne rovnou téměř „kolaps“, který by mohl ceny čipů Flash zredukovat až někam blízko k jejich nákladům, takže by výrobci byly nuceni vzdát se současných vysokých zisků. K tlaku na zlevnění NAND přispěje také uvádění čipů QLC na trh, u nichž bude kapacita o 33 % vyšší, takže tato technologie navýší reálný výstup továren.
Při takovémto sešupu by se podle něj v roce 2019 cena mohla zarazit zhruba o úroveň výrobní ceny 64vrstvých čipů 3D NAND, což má být někde okolo 0,08 dolaru za gigabajt (ovšem toto asi není minimum, ale patrně průměr mezi různými dražšími a levnějšími variantami – pro srovnání, nyní by taková průměrná cena měla být okolo 30 centů, tedy skoro čtyřnásobná). Takovýto drastický propad by se patrně aspoň zčásti měl projevit i do zlevnění koncových produktů – klíčenek, paměťových karet a SSD, kde by se vyšší kapacity měly stát dostupnější.
Zlevňování NAND a SSD, o kterém tu mluvíme, by asi neproběhlo nějak bleskově, ale trvalo by několik čtvrtletí. Pokud se tedy potvrdí onen „katastrofický“ scénář o tom, že by tyto paměti zlevnily třeba o 50–70 %, dostaneme se na takové hodnoty třeba až ke konci roku 2019.
Kolaps cen NAND může sfouknout i ceny operačních pamětí a HDD
Zhruba 70 % produkce NAND je nyní prý již kryto technologií 3D NAND. Podle analytiků mohou výrobci na nadvýrobu NAND reagovat tím, že zbytek linek, které ještě dojíždějí na starší planární technologii, nepřevedou na 3D NAND. Tím by opět produkci omezili a brzdili tak pád cen. Tyto továrny by pak ale asi byly konvertovány na výrobu pamětí DRAM. Ovšem navýšení kapacity DRAM by zase vytvořilo tlak na snížení cen na jejich trhu. V DRAM žnou výrobci nyní vysoké zisky, protože cena této komoduty v uplynulých letech narostla více než cena čipů NAND. Tento pokus zarazit zlevňování NAND Flash a SSD by tak pro nás také asi měl pozitivní dopad.
Vytlačení pevných disků z počítačů?
Podle analytiků by takto výrazné zlevnění SSD mohlo ovšem dostat pod tlak i výrobce pevných disků. SSD třeba i s pamětí QLC by patrně výrazně ukrojily z podílu enterprise a „near-line“ HDD v serverech, jelikož by se mohl výrazněji stáhnout rozdíl v ceně za gigabajt. Enterprise SSD by se prý mohla dostat k cenám 0,14–0,15 $ za gigabajt, což by bylo na úrovni nejlevnějších lowendových SSD pro obyčejný spotřebitelský trh. Podobné zlevnění by pak zároveň mohlo vést k dalšímu výraznému rozšíření SSD v osobních počítačích, kde by mohly už i v levnějších modelech masivně nahradit pevné disky, které by pak podle analytiků mohly být vytlačeny na okraj a na „rozvojové trhy“.