Hlavní navigace

Aktuálně: Vláda odloží ratifikaci smlouvy ACTA

Sdílet

 Autor: Redakce

Oživeno. Vláda odkládá ratifikační proces, než prověří všechny možné důsledky, které by ACTA mohli mít, sdělil dnes premiér Petr Nečas. ACTA tím tedy definitivně nepadla, ale dojde k dalším zdržením.

V žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím. Opravdu se musíme podívat na to, co by to obnášelo v reálném životě. Chci zdůraznit, že nikdy ani omylem v ČR nehrozily nějaké kontroly laptopů na hranicích, monitorování uživatelů internetu, nějaké filtrace a podobně. To nehrozilo nikdy ani na okamžik,“ řekl Nečas.

Podobně jako v Polsku tak čeští politici podlehli mediální nátlaku a nechají dohodu pořádně prověřit. Kritizován je především její vliv na omezování svobod na internetu, resp. zavádění presumpce viny plynoucí z nejasně definovaných doporučení a nařízení. Více o ACTA.

Oživeno: na webu vlády se objevilo oficiální stanovisko.


Vláda pozastavuje ratifikaci dohody ACTA

Vláda podle premiéra pozastaví ratifikační proces Obchodní dohody proti padělatelství ACTA. Možné reálné dopady této mezinárodní smlouvy chystá podle premiéra Petra Nečase vláda ještě analyzovat. 

Nechceme v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím. Takže ratifikační proces ke smlouvě ACTA bude pozastaven a znovu to podrobíme analýzám,“ říká premiér, který trvá na posouzení odborníků. „Vyžádáme si i nezávislé posudky, musíme se podívat na to, co by to obnášelo v reálném životě,“ uvedl.

Chci zdůraznit, že nikdy ani omylem v ČR nehrozily nějaké kontroly laptopů na hranicích, monitorování uživatelů internetu, nějaké filtrace a podobně. To nehrozilo nikdy ani na okamžik,“ prohlásil v pondělí premiér Nečas.

K mezinárodní smlouvě ACTA, jejímž cílem je vytvoření pravidel pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy boj proti šíření nelegálních kopií a padělků, se spolu z další více než dvacítkou zemí Evropské unie připojila v lednu i Česká republika.

WT100

Hackerské útoky mají kriminální charakter, míní Nečas

Smlouva má řadu odpůrců nejen v Česku, ale i ve světě. V poslední době se v této souvislosti objevilo také několik hackerských útoků například na internetové stránky vlády, Poslanecké sněmovny, Občanské demokratické strany či některé instituce.

„Tady se ukazuje, že se nejedná o nějakou svobodu internetu, ale v podstatě o protizákonné aktivity, které mají kriminální charakter,“ komentoval v pondělí útoky na webové stránky ODS premiér Petr Nečas.