Zamčené Athlony 200GE už se dají přetaktovat, nové BIOSy desek MSI odemkly násobič

1. 12. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Před nedávnem vydalo AMD levný dvoujádrový procesor Athlon 200GE, což byl první takto „lowendový“ čip, už založený na nových jádrech Zen a 14nm procesu. Zvlášť vzhledem k současným zvýšeným cenám Pentií je celkem atraktivní, ale má své chyby: poměrně nízkou frekvenci 3,2 GHz bez turba (na druhou straun má však TDP jen 35 W) a byl také uzamčen, na rozdíl od Ryzenů se nedal přetaktovat. Ovšem zdá se, že toto druhé omezení bylo prolomeno.  

Umělé omezení prolomeno, OC pro lowend je tu

Přetaktování těchto procesorů je nyní možné na deskách MSI. V jejich nově vydaných BIOSech založených na AGESA 1.0.0.6 se totiž objevila aktivní položka pro volbu násobiče procesoru, která předtím dostupná nebyla. Ve čtvrtek na ni upozornil youtuber TechEpiphany a mezitím funkční přetaktování Athlonu 200GE potvrdil i web Tom's Hardware. Ten otiskl i různé benchmarky potvrzující zvýšení výkonu, takže by nemělo jít jen o nedorozumění, kdy systém sděluje vyšší frekvenci, na které ale reálně neběží.

Desky od MSI v novém BIOSu umožňují zvýšit násobič a frekvenci zamčeného Athlonu 200GE (Zdroj: TechEpiphany)

Tom's Hardware uvádí, že se mu podařilo Athlon 200GE přetaktovat na 3,9 GHz s napětím 1,4 V (a 1,15 V pro SoC). Použita pro to byla deska MSI X470 Gaming M7 AC, což je ovšem hodně drahý model. TechEpiphany ovšem měl levnější MSI B350M Gaming Pro (dosáhl 3,8 GHz) a další uživatelé nahlásili úspěch i na dalších modelech. Zdá se proto, že by taktování mohlo fungovat na všech základovkách, které dostaly tuto aktualizaci BIOSu. Musí ale mít minimálně čipset B350 nebo B450, protože A320 přetaktování neumožňuje.

Snímek CPU-Z s přetakovaným Athlonem (Zdroj:
188号)

Přetaktovat se dá zřejmě jen samotné CPU prostřednictvím násobiče (přes BCLK bylo možné už předtím, ovšem jen minimální, protože zvýšení této frekvence vede k nestabilitě periférií, PCI Expressu a úložišť, což není dobrý nápad pokoušet). Frekvence DDR4 je stále limitovaná na 2666 MHz a zvýšit ji zdá se nelze. Ani GPU se s tímto hackem přetaktovávat nedá, jeho maximální frekvence je stále uzamčena.

bitcoin školení listopad 24

"AMD has not unlocked and does not officially support overclocking of the Athlon 200GE.

It would be best to inquire with MSI regarding BIOS functionality on the company’s motherboard products." (oficiální vyjádření výrobce, zdroj: Tom's Hardware)

Odemčení Athlonů je soukromá akce MSI

AMD webu Tom's Hardware potvrdilo, že přetaktování Athlonu 200GE nepodporuje, a umožněný OC tak není jeho záměrem nebo změnou v AGESA 1.0.0.6. Jde tedy asi spíše o exploit nějaké chyby nebo skuliny ze strany MSI, který není autorizovaný. Je teoreticky možné, že se AMD bude snažit taktování zamčených Athlonů nějak zarazit podobně jako Intel zakročil proti BCLK přetaktovávání procesorů Skylake. Pokud máte nebo plánujete koupit desku MSI, možná bude stát za to si tyto „chybové“ BIOSy stáhnout a zazálohovat pro případ, že by je MSI zase z webu odstranilo. I pokud by totiž možnost byla v pozdějších verzích odstraněna, s touto verzí BIOSu bude vždy možné OC na Athlonech provozovat. Maximálně by to mohlo přestat fungovat s nově vydanými CPU, ta dnešní ale zůstanou „zranitelná“, protože i třeba aktualizace mikrokódu jsou volatilní, procesor nelze softwarově změnit.

Benchmark přetatkovaného Athlonu 200GE v Cinebench ukazuje, že zvýšení frekvence je reálné (Zdroj: Tom's Hardware)

S možností přetaktování je Athlon 200GE poměrně atraktivní volbou pro nejlevnější PC, neboť jak už bylo řečeno, konkurenční dvoujádra Pentium postihlo zvýšení cen. Nevýhodou je, že musíte koupit desku s čipsetem B350 místo levnější A320, ale přetočení na 3,8–3,9 GHz odstraňuje nevýhodu relativně nízkého jednovláknového výkonu, který tento procesor na 3,2 GHz měl. Vykompenzujete si tím tedy absenci turba a přetočený Athlon 200GE se dostane na úroveň Pentií Gold, kterým s nižším taktem nestačil. Pro ilustraci, jak se zhruba změní jeho výkon a pozice se můžete podívat na benchmarky Tom's Hardware.