O víkendu jsme tu měli zprávu o finančních výsledcích Intelu, jenž zaznamenal těsně rekordní čtvrtletí s tržbami 19,2 miliardy, ovšem také informoval, že mu prodeje PC procesorů meziročně klesly o 10 %. V této oblasti výsledky Intelu úzce souvisí s výsledky konkurenčního AMD, a ty již vyšly také. Můžeme se tedy podívat, jestli příchod 7nm procesorů, zatímco Intelu nová technologie víceméně pořád schází, pomohl menšímu výrobci procesorů ke vzestupu.
Nejlepší kvartál za 14 let
Prognóza na třetí čtvrtletí z července byla plus minus 1,8 miliardy dolarů, proti 1,531 miliardy v Q2. Prakticky přesně tak to i dopadlo, firma v úterý oznámila, že tržby dosáhly 1,801 miliardy $. To je 9% nárůst proti výsledku v Q3 2018 před rokem (1,653 miliardy). AMD ale také stoupla hrubá marže na 43 %, což dává větší prostor k ziskovosti. Čistý zisk dosáhl 120 milionů (11 centů na akcii). Toto čtvrtletí přineslo vůbec největší tržby od roku 2005, kdy v čtrtém kvartálu dosáhly tržby 1,84 miliardy $. Nicméně cenová úroveň a tržby konkurentů od té doby vzrostly výrazně, takže relativně vzato má AMD pořád hodně co dohánět.
Zajímavý je pohled na jednotlivé segmenty. Ten totiž ukazuje, že růst táhly nahoru výrazně spotřebitelské produkty, zejména procesory Ryzen. Naopak tržby „semicustom“ divize za APU pro konzole klesly a opticky tak snížily růst, který zaznamenávají standardní procesory.
Výsledky divizí: Semicustom a Enterprise dolů, PC procesory letí nahoru
Divize Computing and Graphics, pod kterou jsou Ryzeny a Radeony, měla tržby 1,276 miliardy $, což je nárůst o 36 % proti stavu před rokem (Q3 2018: 938 milionů) a současně také proti tomu, kolik byly tržby v předchozím druhém čtvrtletí letoška (940 milionů) – ale zde hrají roli i sezónní vlivy. Nárůst tržeb vydobyly zejména procesory Ryzen, přičemž generace 3000 v desktopu také přinesla zvýšení průměrné prodejní ceny díky dražším modelům jako je dvanáctijádro Ryzen 9 3900X. Ovšem tržby se zvyšovaly údajně i u procesorů pro notebooky, byť méně, než u desktopových. U GPU zřejmě výrazný nárůst nebyl, u datacentrových GPU tržby údajně mírně klesly. Divize měla provozní zisk 179 milionů $.
Jak už bylo řečeno, divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom naopak spíše táhla dolů. Utržila 525 milionů, což je o 27 % méně, než před rokem (715 milionů $). Provozní zisk byl 61 milionů. Nízké tržby jsou překvapivé, protože v této divizi jsou i serverové procesory, jejichž tržby by měly růst (zvlášť když 7nm druhá generace Epyc 7002 vede nad Intelem ve výkonu a TCO a tedy by tržní podíl AMD měl stoupat). AMD uvádí, že tržby za Epyc se zvýšily, proti Q2 se údajně jak množství kusů, tak tržby zvedly o víc jak 50 %. Ale nevíme přesně, na jakou hodnotu. Musí asi stále být relativně nízké (pár set milionů), byť AMD uvádí, že tržby za serverová CPU byla nejvyšší od roku 2006, kdy ještě Opterony měly poměrně silnou pozici (ale trh byl menší a tržby nižší).
Tento nárůst ale sežralo asi dost velké snížení prodejů semi-custom APU pro konzole, jenž je podle AMD dáno tím, že jak Sony, tak Microsoft již na příští rok oznámily nové generace konzolí. Podle náznaků z konferenčního hovoru mohl být propad okolo 35–39 %. V příštím roce by se měly zase tržby z této části byznysu AMD zvětšit, protože jak v novém Xboxu, tak PlayStation 5 bude zase čip od AMD.
Galerie: Odhalení 7nm procesorů AMD Epyc 7002 (Rome), prezentace
Hotovost po dlouhé době převýšila výšku dluhu
AMD mělo dlouho značný dluh ze ztrátových let. Ten byl během třetího čtvrtletí snížen o 206 milionů dolarů (za první tři kvartály roku celkem o 441 $) a nyní by měl celkem představovat částku 1,087 miliardy dolarů. Protože hotovost a podobná aktiva byly 1,209 miliardy, má nyní firma kladnou bilanci peněžních prostředků a dluhu.
Výhled na Q4 je 2,1 miliardy dolarů
Výhled na poslední část roku (Q4 2019) počítá s dalším nárůstem tržeb, což má být tvořeno zároveň zvyšujícími se prodeji procesorů Ryzen, GPU Radeon i serverových procesorů Epyc. Tržby mají dosáhnout 2,1 miliardy (respektive s tolerancí 2,05–2,15 miliardy $). To bude patrně 48% nárůst proti tržbám za Q4 2018 (1,419 milionů) a o 17 % více než v Q3, mělo by jít o absolutní rekord firmy. Hrubá marže je očekávaná opět o bod vyšší, už 44 %. To je mnohem méně než nějakých 60 %, které požívá Nvidia nebo Intel, ale před pár lety ještě AMD bylo v třicítkovém pásmu, takže se podařilo slušné zlepšení potřebné k zdravému a udržitelnému fungování.
Celoroční tržby: těsně 6,7 miliardy $?
Oficiálně AMD stále na celý rok 2019 dává jen opatrnou prognózu, že tržby narostou o „střední jednociferná procenta“ (4–6 %) proti roku 2018 (tehdy to bylo 6,475 miliardy $). Nicméně pokud bychom spočítali tržby za první tři kvartály s prognózou na Q4, pak by tržby za celý rok měly dělat 6,704 miliardy, respektive o nějaký ten milionek vyšší o to, o co se podaří prognózu na Q4 překročit – typicky ji však AMD celkem trefuje s jen mírným předstižením. Hrubá marže za celý rok by mohla být okolo 43 %, firma zaplatí ze zisku asi 3% daň.
AMD bohužel zatím nesdělilo čísla k aktuálním podílům na trhu, které v minulosti dávalo k dispozici (šlo o statisticky firmy Mercury Research). Nicméně možná se ještě v následujících týdnech objeví a budeme se moci podívat, jak příchod 7nm CPU počítačový svět přijal.