Včera jsme zde probírali (s menším zpožděním) finanční výsledky Intelu, který měl loni rekordní rok, ačkoliv asi vzhledem k problémů s 10nm procesem a sílící konkurenci od AMD leckdo čekal spíš zhoršení. Včera vydalo výsledky oznámilo i AMD, takže lez doplnit obrázek i z druhé strany. Vypadá to, že přes všechna zlepšení v architektuře a modernější výrobní proces zákazníci jednoduše nejsou moc ochotní k němu od Intelu přejít.
Čtvrtý kvartál dle plánu, marže se zlepšuje
Po třetím kvartálu (kdy mělo tržby 1,801 miliardy dolarů), očekávalo AMD v prognóze, že v Q4 2019 dosáhne tržeb 2,05–2,15 miliardy. Toto bylo splněno, firma se trefila mírně nad střed odhadu, ale nepřekonala ho: tržby jsou nakonec 2,127 miliardy $; jde o 18% zlepšení proti loňsku. Z této částky zbylo 348 hrubého a 170 milionů dolarů čistého zisku, což dělá 15 centů na jednu akcii.
AMD se totiž podařilo meziročně také dost zlepšit marže (asi dílem odcházení starších hodně zlevněných produktů, dílem nástupem nových dražších, jakou jsou highendové Ryzeny 9). V Q4 2018 byla hrubá marže 38 %, teď se dostala na 45 %, což je pořád výrazně méně proti Intelu nebo Nvidii, ale umožní to AMD snad být stabilně v zisku, aby bylo schopné financovat dlouhodobý další vývoj. V Q3 2019 byla marže ještě jen 43 % a na Q4 se původně očekávalo 44 %.
Celoroční tržby: 6,73 miliardy
Současně bylo uzavřeno účetnictví za celý rok: tržby dosáhly 6,731 miliardy dolarů, což je poměrně nízko (zásluhou asi zejména slabší první poloviny roku, kdy se špatně prodávala GPU kvůli dozvukům kryptoměnové bubliny). Loni v roce 2018 mělo AMD tržby 6,475 miliardy, proti tomu jde tedy o nárůst jen o nějaká 4 %. Čistý zisk byl za celý rok 341 milionů dolarů – proti téměř stejným 337 milionům v roce 2018. Ovšem od té doby přibylo akcií, takže se snížil zisk na jednu – za celý rok 2019 dělá 30 centů (2018: 32 centů). Polovinu účetního zisku tedy AMD vytvořilo v posledním kvartálu – v ostatních čtvrtletích víceméně tržby spíš hlavně kryly samotné fixní náklady firmy.
Jinými slovy AMD potřebuje pořád o dost zvýšit prodeje, aby mělo větší finanční polštář, přičemž by mu asi současně prospělo, kdyby více investovalo do vývoje, což by ale opět potřebovalo další tržby navíc k ufinancování. RD a investice ovšem firma průběžně zvyšuje, v Q4 2019 dosáhly 601 milionů dolarů. Takto vysoké výdaje AMD mívalo před nějakými šesti až sedmi lety, než začala táhlá série restrukturalizací a škrtů, která kvartální náklady (v nichž jsou i investice) stlačila na pouhých 400–450 milionů/čtvrtletí.
Co naopak ale hodně kleslo, je zadlužení. Principiální dluh byl zredukován na jen 524 milionů dolarů, přitom na konci roku 2018 byl ještě 1,528 miliardy $. Ke konci roku mělo AMD 1,5 miliardy dolarů hotovosti, což je proti zbytku dekády také o dost lepší.
Jednotlivé divize: Ryzenům se daří…
AMD nezveřejňuje moc šikovné rozdělení tržeb mezi jednotlivé segmenty, nicméně i rozpis mezi klientskou divizi Computing and Graphics a enterprise/embedded sektor hodně osvětluje. Lví podíl na výsledku v Q4 2019 měla právě divize Computing and Graphics. Ta dosáhla tržeb 1,66 miliard, což by v posledních dvou letech byl celkem slušný výsledek i pro kompletní AMD. Proti tržbám v Q4 2018 je to nárůst o 69 % a vyneslo to provozní zisk 360 milionů dolarů.
Strůjcem zde byly hlavně procesory Ryzen, u nichž se zvýšila průměrná prodejní cena i množství prodaných kusů. Lepší ceny mělo AMD také za GPU, ale ta asi k výsledku tak silně nepřispěla. Údajně jejich prodeje narostly o víc jak 10 % proti Q4 2018, ale to bylo období po prasknutí bubliny kolem těžby kryptoměn, kdy by měly prodeje být nízké.
Ale Epycu Rome pořád schází prodejní úspěch
Naopak poměrně slabý výsledek má divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom, v níž jsou kromě embedded produktů také serverové procesory (tedy Epyc) a konzolová APU. Ta v minulosti AMD hodně držela nahoře, či možná spíš vykrývala nízké tržby klientské divize, ale teď se karta obrátila. Tato divize měla ze všeho dohromady tržby jen 465 milionů (s provozním ziskem 45 milionů). Je to sice o 7 % více než loni, ale pořád to znamená, že tržby z procesorů Epyc – a tedy jejich prodeje – jsou dost nízké.
Pravděpodobně nejsou vyšší než nějakých 250 milionů, což si porovnejte se 7,25 miliardami, které za Xeony inkasoval v tomto kvartálu Intel. Meziročně se prodeje Epyců údajně podle AMD zvedly o významná procenta, ale je to zřejmě zamaskováno poklesem prodejů APU pro konzole, protože současné generace PlayStationu a Xboxu končí.
Každopádně ale pořád platí, že se AMD nedaří urvat z koláče serverových procesorů Intelu žádný významnější podíl. Tržní podíl má pravděpodobně kolem 5 %, ale podíl na tržbách ještě nižší než to. Ani v mnohém kvalitativně lepší a výkonnější produkt, jímž 7nm Epyc Rome podle všeho je, tedy zřejmě nestačí k prolomení ani zmírnění dominantního postavení Intelu.
Výhled na rok 2020: tržby až 8,75 milliardy?
Zbývá doplnit ještě prognózu na následující období, která je opět součástí kvartálních výsledků a je neméně důležitá, protože zpravidla hodně přesně předpovídá příští výsledky. Pro první čtvrtletí AMD čeká tržby 1,8 miliardy dolarů (s tolerancí 50 milionů nahoru či dolů), což by bylo meziroční zlepšení o 42 %. Hrubá marže by mohla být okolo 46 %, ovšem jde o non-GAAP číslo. První kvartál bývá normálně slabý (to je dáno sezónními faktory), takže takto vysoké tržby by mohly naznačovat, že v roce 2020 AMD nabere signifikantně na dynamice, což se to v roce 2019 s výjimkou jeho závěru ještě moc nepovedlo.
A skutečně, AMD uvádí, že tržby za celý rok 2020 by mohly narůst o 28–30 % proti roku 2019, což by bylo docela „velké“, znamenalo by to 8,6–8,75 miliardy dolarů, pro AMD výrazně lepší výsledek, než jaký v historii kdy mělo. Proti Intelu nebo i proti Nvidii to ale pořád bude poměrně málo. Je také třeba mít na paměti, že částečně na tom bude mít podíl návrat konzolových příjmů, protože koncem roku se začne prodávat nový Xbox a PlayStation, a to zřejmě ve značném množství a s výrazně vyšší cenou za jeden čip, než u dnešní dojíždějící generace. Konzole během svých silných období přinášely AMD relativně hodně tržeb, ale relativně menší míru zisku, což se odrazí na maržích. Zprůměrovaná hrubá marže se asi hlavně z tohoto důvodu do konce roku sníží, takže průměr na celé AD 2020 bude 45 %, zatímco bez vlivu konzolí by asi průměr marží dál rostl.