Poměrně dlouhou dobu nebývala veřejně dostupná čísla o vývoji tržního podílu v oblasti procesorů – myšleno těch s architekturou x86 pro PC, tedy víceméně mezi AMD a Intelem. Ovšem poté, co prvně zmíněná značka zaznamenala úspěch s procesory Zen, začala zpřístupňovat údaje o svém vlastním tržním podílu podle analytické firmy Mercury Research. A jelikož jde téměř plně o trh dvou značek, máme tím pádem zprostředkovaně i čísla pro Intel. Nyní se od Mercury Research dostaly ven výsledky za druhé čtvrtletí roku, takže můžeme podívat, kam se situace vyvinula předtím, než AMD vydalo první 7nm CPU a Intel svá první 10nm.
Tyto údaje jsou za duben až červen, takže skutečně je třeba mít na paměti, že v nich ještě nebude efekt nově vydaných 7nm Ryzenů. Intel sice již v Q2 měl dodat zákazníkům nějaké procesory Ice Lake (ostatně v OEM segmentu se asi předběžně prodaly i nějaké 7nm čipy AMD), ale pravděpodobně se to také ještě moc neprojevilo. Aktuálně tedy dostáváme čísla „před bitvou“, s kterými budeme moci za tři měsíce srovnávat situaci, až přijdou údaje již zahrnující vliv letošních novinek. Mimochodem, čísla za Q2 2019 tentokrát nezveřejnilo AMD, ale web Tom's Hardware, jenž by je měl mít přímo od analytiků.
V desktopu se ztráty Intelu (přechodně?) zastavily
V desktopu mělo AMD po druhém kvartálu letoška tržní podíl 17,1 % a Intel tedy 82,9 % (zpráva Mercury Research zmiňuje firmu VIA, ale její podíl bude asi již v PC zanedbatelný). V této oblasti se jako v jediné růst podílu AMD zastavil, stejných 17,1 % mělo i v Q1 2019 – možná tu vidíme vliv toho, že koncoví zákazníci již vyčkávali na 7nm generaci. Před rokem v Q2 2018 mělo ale AMD podíl ještě jen 12,3 %, takže meziročně jde o nárůst o 4,8 procentních bodů. O to se patrně postaraly 12nm Ryzeny 2000 a první generace APU Ryzenů, ale i pomoc ze strany Intelu, který nestíhal vyrábět a jeho procesory kvůli tomu někde výrazně zdražily (viz Q4 2018). Tom's Hardware otiskl tabulky s kvartálními výsledky za poslední tři roky, takže vývoj je na nich docela pěkně vidět.
AMD získalo v noteboocích, i díky problémům Intelu
V noteboocích si AMD naopak i v Q2 2019 polepšilo. Ostatně zde zatím nové 7nm čipy nebudou a 12nm APU Picasso šla na trh teprve začátkem roku. V prvním kvartále se AMD dostalo na 13,1 % podílu v noteboocích, v Q2 2019 se to zvedlo o další procentní bod na 14,1 % (Intel by tedy měl mít 85,9 %, nebo téměř tolik). Ovšem nárůst je hlavně v meziročním srovnání. Před rokem po Q2 2018 totiž mělo AMD být jen v 8,8 % notebooků, proti čemuž došlo za 12 měsíců k nárůstu o 5,3 procentní body. Je třeba pamatovat, že se zde začíná z nízkého základu, ale relativně je to zvětšení dílu koláče o 60 %.
Podle Mercury Research se nové Ryzeny 3000 „Picasso“ v noteboocích rozběhly poměrně silně, ale značná část prodejů byly údajně také stará APU Stoney Ridge a Carrizo-L, které výrobci notebooků v první polovině roku osazovali do lowendových notebooků a Chromebooků, protože měli nedostatek levných CPU od Intelu. Tento byznys by AMD mohlo zase po čase ztratit, až se Intel vydýchá (což však prý má být až příští rok).
Servery: Epyc zatím pořád pod 4 %
AMD mělo cíl vzít Intelu v serverech v první fázi 4–6 % tržního podílu, což se zatím stále nepodařilo. Zatímco v Q4 2018 se dostalo na dlouholeté maximum 3,2 %, poté v Q1 2019 ztratilo na 2,9 %. Podle aktuálních dat v Q2 2019 tento výkyv přešel a podíl Epyců se dostal na 3,4 %, přičemž lze čekat, že zbytek trhu serverových x86 procesorů už bude čistě Intel, který by tedy držel 96,6 %.
Na tabulce s trendem se můžete podívat, jak se tento podíl vyvíjel – v Q4 2017 byl jen 0,8 %, v Q2 2018 pak 1,4 %. Meziročně se tedy podíl zvedl o dva procentní body (relativně o 143 %, ale jde pořád o nízká čísla). Podle Mercury Research jinak v tomto kvartále prodeje serverů byly poměrně špatné. Meziroční nárůst je prý nejhorší za poslední dekádu, cloudoví provozovatelé měli malý zájem a enterprise a úřady nakupovaly ještě o hodně méně ochotně. Je možné, že nový Epyc 7002 toto trošku zvrátí, minimálně nějaký nárůst podílu a oživení poptávky by si měl AMD přinést.
Tom's Hardware má nakonec ještě celková čísla za x86 procesory. Podle těch má nyní AMD mít 17,1 % celého trhu (proti 15,6 % před rokem; stejné číslo platilo i pro Q1 2019). Tato čísla jsou ale problematická – hned vás asi napadlo, že průměr nemůže být 17,1 %, když to je zároveň přesně podíl v desktopu, kdežto v ostatních oblastech má AMD o dost méně.
Vysvětlení je takové, že v tomto údaji Mercury Research zahrnuje navíc i trhy jako IoT (kde má silnou pozici Intel), ale také herní konzole. Těch se prodává nezanedbatelné množství a je v nich x86 CPU od AMD. Jejich započítání zřejmě zdvihá globální podíl AMD právě na oněch 17,1 %. Pokud nás zajímají osobní počítače a servery, moc užitečné to bohužel není. Ale na druhou stranu máme důležitější čísla pro jednotlivé segmenty, kde toto rušení odpadá, a ty dávají docela dobrou představu.
Intel ztrácí pozice, ale pořád jen pomalu
Opět se tedy ukazuje, že ač je Intel pod tlakem a nyní reálně ztratil výhodu lepšího výrobního procesu, proces užírání z „koláče“ je stále jen pomalý a AMD mu z podílu ubírá spíš po jednotlivých procentech. 7nm procesory by to možná mohly trochu zrychlit, ale raději by se asi nemělo čekat, že setrvačnost OEM trhu (i v desktopech, ale ještě víc v noteboocích) nějak radikálně ustoupí a dojde k skokovému přelévání tržního podílu.