AMD už pracuje na architektuře Zen 5. Inženýři od procesorů nyní mají posílit vývoj GPU

10. 4. 2018

Sdílet

Ryzen 3 2200G s integrovaným GPU architektury Vega Autor: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora – public domain
Ryzen 3 2200G s integrovaným GPU architektury Vega

Zdá se, že tu opět máme jednu zprávu o tom, co bude za docela dlouhou dobu. Včera firma AMD vypustila na Youtube video nazvané Ryzen Processors: One Year Later. Hovoří na něm někteří zaměstnanci, kteří se na přípravě loni vydaných „comebackových“ procesorů podíleli a v podobném videu se sešli již loni před rokem. Ovšem do toho letošního se vloudily některé docela zajímavé informace, které stojí za to vypíchnout. Tou první je, že se v tomto videu vůbec poprvé objevuje jméno další procesorové architektury, která následuje za jádry Zen 3, jež byla doposud nejvzdálenějším předmětem na horizontu, který jsme doposud v roadmapě procesorových jader AMD znali (viz například tyto rok staré informace). Pro připomenutí, Zen 3 bude jádro o dvě generace novější proti nynější první generaci Zenu, která pohání Ryzeny 1000 a 2000. Po těch přijde nejprve nová architektura Zen 2 na 7nm procesu, a poté až Zen 3 na nějaké vylepšené verzi 7nm technologie (možná třeba s EUV).

Už běží práce na Zenu 5

Mike Clark, který je jako inženýr jedním z hlavních autorů jádra Zen, nyní na zmíněném videu pronesl, že už v tuto chvíli pracuje rovnou na „Zenu 5“, který by měl přijít ještě později. Následující architektura tedy stále ještě bude patřit do rodiny Zenů, nebo je k ní alespoň marketingově řazena. Že už na ní započaly práce, je svědectví o tom, že AMD pracuje paralelně na více generacích jader naráz. V lednu bylo oznámeno, že vývoj Zenu 2 byl již dokončen, takže je možné, že na Zenu 5 se začalo pracovat poté a přesunuli se na ní tvůrci právě Zenu 2.

Oficiální video zmínku o Zenu 5 rozhodně nenechává zapadnout Oficiální video zmínku o Zenu 5 rozhodně nenechává zapadnout (Mike Clark druhý zleva, Suzanne Plummer druhá zprava)

Ačkoliv jméno Zen 5 sugeruje rozdíl dvou generací proti Zenu 3, o případném Zenu 4 ani v minulosti, ani u této příležitosti řeč nikdy nebyla. Spíš se zdá, že Zen 5 je de facto čtvrtá generace a následuje hned po třetí. „Zen 4“ by mohl být přeskočen, a to z jednoho důvodu, který možná tušíte, pokud máte nějaké povědomí o asijské kultuře. V ní je totiž číslovka čtyři považována za nešťastnou a v názvech produktů není vítána. Tento postoj je zejména v Číně hluboce zakořeněn, jelikož 4 se čte jako slovo pro smrt/zemřít, tudíž je číslo se smrtí spojováno. Často se stává například, že budovy nemají v číslování čtvrté patro, nepopulární jsou třeba i adresy nebo telefonní čísla se čtyřkou (pokud vás tato kuriozita zajímá, viz Wikipedii). Web VideoCardz proto podotýká, že z tohoto důvodu by mohl být Zen 4 přeskočen, což mi přijde jako hodně pravděpodobné vysvětlení. Jinak moc nedává smysl, aby bylo jméno „Zen 5“ víceméně oficiálně sděleno (z vysvětlivek na konci videa vyplývá, že tato zmínka byla předem promyšlená), ale o Zenu 4 nepadlo ani slovo. Prozatím proto asi můžeme řadu Zen – Zen 2 – Zen 3 – Zen 5 brát jako hotovou věc.

amd-video-ryzen-zen-5Jak lze čekat, v této fázi nebyly sděleny žádné podrobnosti o tom, co od nové architektury lze čekat, takové informace zatím nejsou ani k Zenu 2, natož Zenu 3 (o Zenu 2 by se nicméně pomalu mohly začínat objevovat informace skrze patche pro Linux a překladače GCC a LLVM). Prozatím víme, že Zen 3 je zamýšlen pro procesory vyráběné na vylepšeném 7nm procesu, což by mohlo znamenat, že Zen 5 už bude prvním CPU od AMD, které bude vyrobené na 5nm procesu. Pokud tedy ona technologie nebude na potvoru přejmenovaná na 4nm. Pokud má Zen 3 vyjít v roce 2020, pak by Zen 5 měl být až záležitostí let 2021–2022. Tudíž by mohlo eventuálně jít o konkurenta Intelovských jader Alder Lake nebo Meteor Lake a Sapphire Rapids či Granite Rapids v oblasti serverů. Na druhou stranu podle této roadmapy by možná Zen 3 mohl přijít až v roce 2021, pak by asi byl Zen 5 vzdálenější.

ICTS24

Vedoucí vývoje Zenu má pozvednout vývoj nových GPU

Ve videu padla jinak ještě jiná zajímavá věc. Mluví na něm také Suzanne Plummer, která vedla vývojové práce architektury jádra Zen coby Senior Director. Tato vystudovaná inženýrka, jejíž kořeny jdou až do roku 1989 ve firmě Motorola (kde pracovala na procesorech Power a předtím RISC architektuře 88000, viz LinkedIn) ale na této pozici již není. Jednak povýšila na corporate vice prezidentku, ale současně se přesunula se nebo byla přesunuta do grafické divize. Tam má pro změnu dohlížet na práce na architekturách GPU. Grafická divize podle jejích slov dostala v poslední době cosi jako „transfúzi“ z procesorové sekce. Není však úplně jasné, zda je pod použitým termínem („expertise“) míněno jen sdílení technologií, metodologie, postupů a způsobu řízení vývoje, nebo zda AMD ve větším přesunulo i inženýry.

amd-radeon-gpuCílem ale má být nyní po jádrech CPU dosáhnout významného skoku ve výkonu (vyšších taktů, lepší spotřeby a tak dále) také u architektur GPU a zajistit, aby úspěšné prvky vyvinuté v procesorové divizi byly aplikovány i v grafických čipech. Suzanne Plummer na videu říká, že u Zenu šlo o to, dosáhnout lepšího výsledku, než se považovalo za možné, a podobně by to údajně AMD chtělo realizovat i u Radeonů. Jestli to ale vyjde, toť otázka, na níž odpověď ukáže až budoucnost, protože plán je jedna věc, jeho naplnění ale potřebuje i určité štěstí. Pokud je ale toto pravda, tak to aspoň znamená, že divize grafik nebyla vykuchána a že se na vývoj budoucích architektur nerezignovalo. Jen doufejme, že zase nebyl oslaben program procesorů.