Ryzeny 4000 „Vermeer“ už na 5nm procesu? Asi ne, naopak prý bude 7nm Ryzen 5000

29. 5. 2020

Sdílet

Objevily se zvěsti, že desktopové procesory AMD Ryzen 4000 "Vermeer" jsou údajně 5nm. Jde ale o omyl; a dokonce i následující generace je prý pořád na 7 nm.

Během včerejška se objevily překvapivé informace, podle kterých údajně má AMD vyrábět procesory s jádry Zen 3 už na nejmodernějším 5nm procesu, ačkoliv zatím bylo všude (i oficiálně) uváděno, že budou 7nm, respektive na vylepšené verzi 7nm procesu. Tyto zvěsti asi vznikly omylem, nicméně se spolu s nimi objevilo několik dalších zajímavých věcí, týkajících se i možné podoby následující generace Ryzen 5000.

Ryzen 4000 „Vermeer“ téměř určitě není 5nm

Zdrojem drbu o 5nm výrobě Zenu 3 je web DigiTimes, jenž napsal, že podle jeho zdrojů TSMC urychlilo rozjezd 5nm procesu a na této technologii mají údajně být vyráběné procesory AMD Ryzen 4000. Respektive má jít o vylepšenou verzi prvotního 5nm procesu s lepším výkonem, na kterou má najet AMD jako vůbec první zákazník.

Posud tedy údajné zprávy. Téměř určitě jde o nějaký omyl. AMD totiž v roadmapách vždy mělo řečeno, že Zen 3 bude na nějaké vylepšené formě 7nm procesu (ale neřeklo, či už EUV, nebo bez). Toto je oficiálně potvrzeno pro Epycy třetí generace Milan, což bude serverová verze Zenu 3.

AMD roadmapa CPU 01 Epyc Genoa Roadmapa serverových procesorů AMD s jádry Zen až Zen 4 (AMD Financial Analyst Day 2020, letošní březen)

Desktopová verze Zenu 3, která přijde jako Ryzen 4000/4000X má označení Vermeer a AMD pro ni proces také potvrdilo jako 7nm. Tyto Ryzeny téměř jistě budou založené na stejném 7nm čipletu jako Milan, protože AMD sdílí křemík mezi desktopem a servery.

AMD roadmapa CPU 02 Ryzen Roadmapa desktopových/klientských procesorů (AMD Financial Analyst Day 2020)

Nejen proto nemůže Vermeer být 5nm. Na tuto technologii je ještě příliš brzo. Letos na podzim ji uvedou jen agresivní mobilní zákazníci typu Applu. AMD vždy trvalo chvíli, než nový proces dostalo do procesorů a před těmi měly několikaměsíční náskok GPU (viz čip Vega 20 v listopadu 2018). Zatím se ale ještě žádné 5nm GPU neobjevilo ani „na radaru“, natož aby bylo vydané. A od Ryzenů 4000 už existují ES vzorky.

Tip: První únik specifikací procesorů AMD s jádry Zen 3. ES dosahují taktů 4,6 GHz

Lisa Su: 5nm nejdřív u mobilních procesorů?

Dalším hřebíčkem do rakve této domnělé informace je to, že CEO AMD Lisa Su včera prezentovala na konferenci Bernstein Annual Strategic Decision Conference a zdá se, že se možná přímo cíleně snažila tuto zvěst sestřelit. O 5nm procesu tam mluvila jen v souvislosti až s následující architekturou Zen 4, pro kterou už byla tato technologii oznámena před pár měsíci.

Také řekla, že nový proces (v tomto kontextu 5nm) bývá nejdříve nasazen u mobilních čipů. Tím se nejspíš myslí hlavně ony ARM čipy a ne přímo produkce AMD. Ovšem dalo by se to interpretovat tak, že AMD tentokrát změní strategii a místo serveru a desktopu nyní jako první vydá 5nm čipy APU.

AMD Ryzen 4000 APU Renoir pro notebooky zdroj AMD 1600 AMD Ryzen 4000, 7nm APU Renoir pro notebooky v pouzdru BGA (Zdroj: AMD)

Protože generace mobilních Ryzenů 4000 je 7nm, mohla by 5nm možná být příští generace APU a mobilních Ryzenů Ryzen 5000, která by mohla vyjít už v první polovině roku 2021 a také by asi mohla mít jádra Zen 3. Ale toto je pořád jenom spekulace.

Tip: První informace o procesorové architektuře Zen 3 od AMD. 8jádrový CCX, SMT4 nebude

Ryzen 5000 „Warhol“?

Možná pod impulsem předchozího se objevila ještě jedna nezaručená informace o budoucích plánech AMD. Tentokrát s ní přišel na twitteru leaker MebiuW, u něhož ale nevíme úplně, jak je spolehlivý. Ten předložil ústřižek údajné roadmapy AMD, na níž je úplně nové kódové jméno, a to procesory označené Warhol. Zatím ae raději všechno následující berte s velkou rezervou (máte-li ve stodole Avii, V3S nebo traktor, použijte gumu z nich místo ze svého Rytíře z Eisenachu).

Pokud je tato roadmapa pravá, pak z ní vidíme jen velmi malý kus. Uvádí, že procesor Warhol obsahuje ještě jádra Zen 3, podporuje PCI Express 4.0 a je 7nm. Protože to však není Vermeer, asi by mohlo jít o jeho následníka. Možná je to dokonce refresh Vermeeru založený na stejném nebo podobném křemíku. Kódové jméno je mimochodem samozřejmě opět založené na výtvarném umělci.

dajná roadmapa AMD ukazující Ryzen 5000 Warhol Údajná roadmapa AMD ukazující Ryzen 5000 "Warhol" (Zdroj: MebiuW, via: VideoCardz, květen 2020)

Protože je však Warhol 7nm, musí být logicky 7nm i předchozí Vermeer. Warhol by možná mohl jít na trh příští rok jako Ryzen 5000. A mohl by možná stále používat socket AM4, takže na této patici by nakonec přece jen bylo pět generací a ne jen čtyři. Podobným směrem by se daly interpretovat i nějaké nedávné narážky AMD (zde a zde).

Raphael s DDR5 bude až Ryzen 6000?

Po Warholu zdá se následuje něco začínajícího na „Ra“. To je zajímavé, protože by mělo jít o „Raphael“ neboli o CPU pojmenované po nindža želvě renesančním malíři, o němž jsme nedávno slyšeli coby o prvním procesoru AMD používajícím DDR5. Není vidět, zda už má Raphael jádra Zen 4, ale podle tweetu od stejného původce má Raphael skutečně být 5nm a s jádry Zen 4. Ale vypadá to, že je u něj vyznačeno přidané GPU („Navi?“), zatímco Vermeer ani Warhol grafiku nemají.

Raffael Tri gracie Raffael: Tři grácie (1504-1505; Zdroj: Wikimedia Commons)

Toto může znamenat, že CPU Vermeer a Warhol budou v této době (2022?) nahrazená ne dalším čistým CPU, ale čipem APU. Možná, že si AMD věří, že bude míst dost odbytu po Threadripperech a Epycích a nebude už pak muset jejich křemík sdílet s tím v desktopových procesorech. A zároveň že počet jader u APU stoupne tak vysoko, že tyto čipy bude možné použít i pro nejvyšší modely mainstreamové platformy AM5.

Je tu ještě ta alternativa, že Tento Raphael by stále mohl být podobně vytvořené CPU, jako je nyní Matisse, ale vedle I/O čipletu a CPU čipletů bude tentokrát přítomný i GPU čiplet – třeba ne na všech modelech, ale jen na některých. AMD by také mohlo umístit nějaké základní GPU do I/O čipletu, v němž je koneckonců řadič paměti. Toto by odbouralo jednu nevýhodu výkonnějších Ryzenů, totiž že nemají integrované GPU a nehodí se proto do business sestav bez samostatné grafiky.

https://twitter.com/MebiuW/status/1265864700526424065

První 5nm AMD až koncem roku 2022?

Tento „Raphael“ na 5nm procesu ale má údajně vyjít až nejdříve v třetím či čtvrtém kvartále roku 2022, podle stejného tweetera, který ukázal onen kousek roadmapy (toto mimochodem mluví i proti tomu, aby APU Ryzen 5000 byl 5nm).

bitcoin školení listopad 24

Dávalo by to smysl – pokud procesory Vermeer vyjdou letos koncem roku, pak Ryzen 5000/Warhol by mohl přijít v druhé polovině či koncem roku 2021 jako refresh. A poté by další generace Ryzen 6000/Raphael opět vyšla po roce. Nebo později, kdo ví.

Galerie: Roadmapy AMD pro procesory z Financial Analyst Day 2020

Zdroje: DigiTimes, Retired Engineer (Twitter), VideoCardz, MebiuW /(Twitter)