Příchod 13. srpna
Threadripper 2000 se dostane na trh za týden, 13. srpna 2018. Lépe řečeno se tento den začne prodávat nejvyšší model řady WX, tedy 32jádro Ryzen Threadripper 2990WX. To stojí 1799 dolarů (zhruba 48 400 Kč s DPH), jak už provalil onen únik, a v tuto chvíli by ho už mělo být možné předobjednávat. Ostatní modely vyjdou později – šestnáctijádro 2950X má termín 31. srpna, 24jádro řady WX a 12jádro řady X pak přijdou v říjnu.
Specifikace procesorů jsou prakticky stejné jako v úniku a můžete je vidět níže v tabulce přímo z tiskové zprávy AMD. Potvrzuje se tedy 250W TDP procesorů řady WX pro pracovní stanice (označení WX je mimojiné sladěno se značením grafik Radeon Pro WX), které jsou tvořené čtyřmi čipy a stále 180W TDP pro verze řady X, tvořené dvěma čipy a zaměřené i na nadšence a podobné uživatele. Lze říct, že řada X je regulérní následník toho, co byly Threadrippery první generace, zatímco řada WX je do určité míry novinka s poněkud odlišným charakterem a určením.
Oficiální podpora ECC
Co v tabulce chybí, jsou frekvence pamětí DDR4, ale podle webu AMD podporují všechny Threadrippery 2000 paměti DRR4 na frekvenci 2933 MHz. Paměťový řadič je čtyřkanálový a mimochodem: AMD u modelu 2990WX přímo ve svých materiálech uvádí podporu pro ECC, je tedy zřejmě oficiální. Zatím ale není jasné, zda tomu tak bude jenom u řady WX, nebo i u modelů X. Jinak pokud o tom někdo pochyboval, tak také máme potvrzeno, že Threadrippery 2000 používají 12nm čipy, které dosahují o něco vyšších frekvencí, tedy stejné jako Ryzeny 2000 „Pinnacle Ridge“.
Část jader 32/24jader komunikuje s RAM a PCIe nepřímo
Procesory řady WX (ty s 32 a 24 jádry) obsahují celkem čtyři aktivní čipy po osmi (šesti) jádrech. Podle webu AnandTech jsou nakonec zkonstruované tak, že všechny paměťové řadiče i řadiče PCI Express vycházejí jen ze dvou čipů v pouzdře, tedy jako u dvoučipových Threadripperů první generace. Druhé dva čipy přistupují k paměti a periferiím nepřímo skrz Infinity Fabric propojující všechny čtyři čipy. Všechny požadavky tak nejprve jsou komunikovány sousednímu čipu a pak až vyřízeny. Toto může být limitující u některých aplikací (závislých především na RAM) a také asi bude jedním z důvodů, proč jsou Threadrippery řady WX mířeny na jiné skupiny uživatelů než šestnáctijádro a dvanáctijádro – u nichž tato komplikace není. Díky tomuto kompromisu by ale údajně neměly být žádné problémy s kompatibilitou s již existujícími deskami. Bude stačit aktualizace BIOSu.
Operační systém by podle AMD měl na procesorech řady WX nejprve umisťovat úlohy na jádra těch čipů, ke kterým je připojena RAM, takže by se při lehčích zátěžích neměla tato konstrukční zapeklitost projevovat. Při vyšší zátěži pak budou zapojována i jádra z druhých dvou čipů, přičemž scheduling může brát v úvahu i správu spotřeby, takže kvůli turbu asi mohou být začít obsazována i předtím, než se zcela vyčerpají možnosti dvou křemíků s přímým přístupem do RAM.
Fotografie a balení
AMD dovolilo novinářům už teď Threadrippery, které dostali jako testovací vzorky, rozbalit a nafotit, takže se můžete podívat jak vypadá balení a obsah. Krabice je opět poněkud komplikovaná a přerostlá, vevnitř je ale stejné příslušenství jako u první generace – šroubovák Torx potřebný pro upevnění čipu do socketu TR4 (jde totiž o adaptaci socketu ze serverů) a upevňovací rámeček kompatibilní s vodními chladiči vyráběnými Asetekem jako u první generace. Díky tomu budete moci použít řadu běžně dostupných chladičů a nebude třeba shánět nějaký speciální pro socket TR4. Na webu je už několik videí z vykrabicovávání vzorků, relativně stručně to vzali například v HardOCP:
Podle fotografií se spodek procesorů řady WX a X viditelně liší součástkami osazenými ve výřezu mezi kontakty na substrátu. To by mělo ilustrovat rozdílné zapojení s čtyřmi, respektive dvěma čipy aktivními.
5099 bodů v Cinebench R15 MT
Recenze vyjdou až 13. srpna, takže výkon v jednotlivých typech zátěží a aplikací zatím zůstává obestřen tajemnem. Nicméně něco se přece jen podařilo ulovit. Zřejmě nedopatřením AMD v jednu chvíli publikovalo údajný výkon Ryzenu Threadripper 2990WX s 32 jádry v benchmarku Cinebench R15, toto číslo udávalo například francouzské zastoupení AMD. Výkon při použití všech vláken („MT skóre“) má údajně být 5099 bodů. Jak vidíte v tabulce vytvořené webem AnandTEch, to by vůbec nebyl zlý výsledek.
V prezentaci AMD byly zřejmě i nějaké další výsledky (publikoval je The Tech Report), ale jen s relativním srovnáním v procentech. Ty můžete vidět zde v galerii. První má ukazovat náskok 32jádrového Threadripperu 2990WX před osmnáctijádrem Intel Core i9-7980XE, druhý pak podobné srovnání Ryzenu Threadripper 2950X (16 jader) proti podobně stojícímu Core i9-7900X. Jako obvykle ale pamatujte na to, že jde o výběrová čísla, použité benchmarky jsou dobře škálující aplikace, které Threadripperům obzvlášť vyhovují.