AMD vydalo první mobilní Ryzeny 7000 – 6nm Zen 2 „Mendocino“ pro levné notebooky

21. 9. 2022

Sdílet

 Autor: AMD, via: ComputerBase
AMD má konečně něco „nového“ pro nejlevnější notebooky. Athlony a Ryzeny 7020 ale používají starou architekturu Zen 2. Naštěstí se to bude dát poznat z označení, když budete vědět, na které číslo koukat (sedmička na začátku to není).

Na začátku léta oznámilo AMD během Computexu, že vedle nových procesorů s architekturou Zen 4 chystá ještě levné úsporné procesory pro notebooky a chromebooky s kódovým označením Mendocino. Ty teď firma oficiálně představila (naschvál chvíli před odhalením nových GeForce) a paradoxně to vlastně budou první Ryzeny 7000 pro notebooky na trhu. Nicméně Mendocino používá starší architekturu Zen 2 a není zaměřené na výkon, ale na úspornost.

Procesor Mendocino je vyráběný na 6nm procesu a jde o dost malý čip s plochou jen 100 mm². Vyráběný je samozřejmě v pouzdru BGA pájeném na desku a zatím spíš očekáváme, že nebude mít desktopovou verzi pro socket AM5, jelikož konektivita je hodně osekaná. Nicméně asi by mohly vzniknout desktopové Mini-ITX desky a mini-PC s mobilní BGA verzí osazenou napevno.

Zen 2 a integrovaná grafika RDNA 2

SoC má nativně čtyři jádra Zen 2 s osmi vlákny a 4MB L3 cache (respektive by podle některých indicií mohlo jít o jejich kompaktní zjednodušenou verzi architektury, kterou používá například procesor PlayStation 5). Jejich takt bude v boostu dosahovat až hodnot okolo 4 GHz (nejrychlejší model bude mít boost 4,3 GHz), z čehož si lze udělat představu o tom, jaký bude dosahovaný jednovláknový výkon.

Tyto procesory jsou určené pro 15W TDP, ale některé notebooky je asi budou provozovat na nižších spotřebách, protože by TDP měla být konfigurovatelná v rozsahu 8–15 W. Jeden z hlavních důrazů při vývoji byla podle AMD výdrž na baterie. Notebooky mají s tímto SoC/APU dosahovat údajně výdrže až 12 hodin (přičemž se bavíme o levných modelech, takže je to asi s malým akumulátorem a nelze úplně porovnávat s výdrží u „prémiových“ modelů).

Mendocino má umožnit levným notebookům dosáhnout výdrže na baterii až 12 hodin Mendocino má umožnit levným notebookům dosáhnout výdrže na baterii až 12 hodin (zdroj: AMD, via: ComputerBase)

Integrovanou grafiku Mendocina zajišťuje malé jádro architektury RDNA 2, které má 2 CU, tedy 128 shaderů běžících na frekvenci 1900 MHz (jde asi o boost). Tato konfigurace a takt jsou stejné u všech modelů včetně nejlevnějších a má označení „Radeon 610M“. Vzhledem k nižší frekvenci by měla být o něco pomalejší než integrované GPU desktopových Ryzenů 7000 (to jede až na 2200 MHz).

SoC AMD Mendocino SoC AMD Mendocino (zdroj: AMD, via: ComputerBase)

Modely a nové značení: nejdůležitější je předposlední číslice

V noteboocích se Mendocino bude prodávat jako Ryzen řady 7020 a Athlon 7020 (respektive je možná lepší psát 7x20). Jde o nový systém značení, ve kterém budou tyto levné a architektonicky starší procesory bohužel smíchané s novými Zeny 4 (a dokonce i Zeny 3). To, že procesor patří do série 7000, už nebude znamenat nic jiného než to, že jde o produkt pro rok 2023. Ve značení bude patrné, jakou architekturu procesor má, ale musíte se dívat ne na první, ale na třetí číslici. Série „7020“ proto znamená, že jde o procesor s architekturou Zen 2. Mobilní procesory s architekturou Zen 4 budou Ryzen 7040.

V praxi druhá a případně čtvrtá číslice bude vyplněné různými vyššími či nižšími čísly podle toho, kam daný model Ryzenu nebo Athlonu zapadá v nabídce. Zde můžete tento systém značení vidět vysvětlený:

Nový systém značení mobilních procesorů AMD platný od roku 2023 2 Nový systém značení mobilních procesorů AMD platný od roku 2023 (zdroj: AMD)

Modely: Mendocino se vmísí i mezi Ryzeny 5

AMD bude celkově výrobcům notebooků nabízet čtyři modely, dva označené jako Athlon a dva jako Ryzen 3 a Ryzen 5 (ano, tento lowendový čip bude nominálně zasahovat až do třídy procesorů Ryzen 5, což bude pro kupující určitě matoucí).

Modely se neliší integrovanou grafikou ani konektivitou, ale zřejmě jen výkonem CPU části, všechny také mají zmíněné 15W TDP (s možností snížení na 8 W). Nejvýkonnější podobou Mendocina je Ryzen 5 7520U, jenž má čtyři jádra a osm vláken, se základním taktem 2,8 GHz. Jeho maximální boost je 4,3 GHz, což by teoreticky mohlo dávat jednojádrový výkon blížící se Ryzenu 5 3500X, jenž měl stejné maximum (a na 4,3 GHz boostoval také Ryzen 3 3300X). Jenže Mendocino má jen malou 4MB L3 cache, která asi může alespoň v některých úlohách výkon srážet.

Levnější alternativou bude Ryzen 3 7320U, který má pořád čtyři jádra a osm vláken, ale o kapku nižší takty – 2,4 GHz v základu a jeho maximální boost bude 4,1 GHz. Jednovláknový výkon by tedy mohl teoreticky být až nad Ryzenem 3 3100, ale opět je tu jen 4MB L3 cache.

Modely procesorů AMD Mendocino Modely procesorů AMD Mendocino (zdroj: AMD, via: ComputerBase)

Modely Athlon budou ořezány na jen dvě jádra. Athlon Gold 7220U má dvě jádra s SMT, takže čtyři vlákna, a frekvenci 2,4 GHz v základu a 3,7 GHz v maximálním boostu, se zachovanou plnou 4MB L3 cache.

Nejlevnější model Athlon Silver 7120U má takty 2,4–3,5 GHz, ale navíc mu byla ještě vypnuta SMT, takže už má se dvěma jádry pouhá dvě vlákna, a také zmenšena L3 cache na jen 2 MB.

AMD paradoxně teď bude používat značení používané Intelem poté, co ho ten zase po pár letech opustil. Ono rozlišení Silver / Gold odkoukané od Intelu totiž zřejmě zmizí s tím, jak zmizí procesory Pentium. Použití dříve prémiové značky Athlon pro levné procesory na straně AMD je obdobou toho, co Intel posledních 15 let dělal s Pentiem, uvidíme tedy, zda se AMD neinspiruje a taky značku Athlon neopustí. (Čistě emocionálně bych preferoval, kdyby ne.)

Více: Značky Pentium a Celeron končí? Levné procesory Intel se teď budou jmenovat… Intel Processor

Minimální potřebná konektivita

Všechny modely budou v noteboocích používat paměti LPDDR5-5500, přičemž šířka řadiče je 64 bitů, tedy poloviční proti desktopovým procesorům. Není ani zmíněna podpora desktopového typu pamětí DDR5, proto je nejisté, zda bude možné vyrobit verzi těchto CPU pro socket AM5. Mendocino také (alespoň v mobilní verzi) poskytuje jen čtyři linky PCIe 3.0. Obvykle asi bude v notebooku SSD s rozhraním PCIe 3.0 ×2 a jednu linku nebo dvě vezme bezdrátový adaptér.

Mendocino je SoC, který se v noteboocích bude používat bez čipsetu, všechna konektivita je tedy přímo ve 100mm² křemíku. Podporované jsou až čtyři obrazové výstupy DisplayPort 1.4a (volitelně přes USB-C) nebo HDMI 2.1. Maximální rozlišení ale nevíme. Je možný bezdrátový přenos obrazu přes Miracast.

SoC umožňuje vyvést z notebooku maximálně pět portů USB – jedno USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s), jedno USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s) a tři USB 2.0. Ovšem některá z těchto rozhraní v praxi mohou být sežrána bezdrátovým adaptérem Bluetooth, čtečkou karet a podobnými perifériemi. V čipu je zkráceně řečeno jen minimální konektivita potřebná pro notebooky a prakticky nic navíc (čtyři obrazové výstupy, které do toho úplně nezapadají, jsou nejspíš pro použití v embedded zařízeních).

Chystané notebooky s procesory AMD Mendocino Chystané notebooky s procesory AMD Mendocino (zdroj: AMD, via: ComputerBase)

Cílem procesorů Mendocino (Ryzen / Athlon 7020) budou chromebooky a levné notebooky. AMD uvádí cenové rozpětí 399 až 699 dolarů, ale postupem času se nejspíš budou prodávat i za nižší částky. Má jít například o modely řady Lenovo Ideapad 1, Acer Aspire 3, HP ale bude tyto procesory montovat i do zatím nespecifikovaného levnějšího notebooku s úhlopříčkou displeje 17 palců (pro ty, kdo chtějí velký displej na stolní práci, ale úsporné levné vnitřnosti). Časem se asi objeví i další zařízení – levné notebooky, které již byly prodávány s procesory AMD založenými ještě na architektuře Zen či Zen+ (Ryzeny 3 generace 3000, Athlony Gold/Silver), obvykle asi v dalších generacích přejdou na Mendocino.

ICTS24

Tyto notebooky by měly přicházet na trh během čtvrtého kvartálu letošního roku, Mendocina budou tedy opravdu napřed před výkonnějšími mobilními Ryzeny generace 7000. Ty budou mít označení 7040 v případě novinek s jádry Zen 4 (výkonné modely Dragon Range s až 16 jádry budou Ryzen 7045) a zřejmě také 7030, což budou modely vzniklé refreshem architektury Zen 3 z Ryzenů 6000 (Rembrandt) a 5000 (Barcelo, což je samo refresh Cezanne).

rhallock 1 1662482462284 Výkonnostní segmenty procesorů AMD pro notebooky (zdroj: AMD)

Zdroje: AMD (1, 2, 3, 4, 5, 6), ComputerBase