Utopený smartphone do rýže? Apple tuhle radu vyvrací a nabízí jinou

22. 2. 2024

Sdílet

 Autor: Cnews (s využitím DALL-E)
Váš smartphone nemá IP68 a spadl do vody? Honem jej zasypte rýží a počkejte. Rýže přiláká obyvatele dálněvýchodních zemí a ti jej opraví… respektive, rýže nasaje vlhkost a telefon vysuší. Tak tenhle starý trik podle Applu nefunguje.

Apple nabízí jiné rady. A nejde zrovna o pořízení nového iPhonu (nejlépe 15 Pro Max), který voděodolný je. Apple v příspěvku na svém webu upozorňuje, že drobné částečky rýže by mohly telefon poškodit. Testy měly ukázat, že použití tepelně neupravené rýže není pro absorbování vlhkosti nijak zvlášť účinné.

Lepšího výsledku docílíte třeba s kočkolitem (nepoužitým) nebo ovesnými vločkami. Nejlepší je však prý sušení na vzduchu a bez použití externích zdrojů tepla. Opatrně tedy s fénem. Nemáte ani používat vatové tyčinky pro vysušení konektoru.

Apple uvádí následující návod, jak telefon vysušit.

  • Jemně poklepejte iPhonem o ruku konektorem směrem dolů, abyste odstranili přebytečnou tekutinu. Nechte svůj iPhone na suchém místě s trochou proudění vzduchu.
  • Po alespoň 30 minutách zkuste nabíjet pomocí Lightning nebo USB-C kabelu, nebo připojit příslušenství.
  • Pokud se upozornění zobrazí znovu, v konektoru nebo pod kolíky kabelu je stále tekutina, nechte telefon v suchém prostředí s prouděním vzduchu až jeden den. Během této doby můžete zkusit znovu nabít nebo připojit příslušenství. Úplné vyschnutí může trvat až 24 hodin.
  • Pokud váš telefon vyschl, ale stále se nenabíjí, odpojte kabel od adaptéru a odpojte adaptér ze zdi (pokud je to možné) a poté je znovu připojte.

Telefony Applu mají IP68 zhruba posledních šest let. V návodu (všiml si jej web Macworld) tak Apple s touto skutečností zřejmě počítá a je dobré brát jej trochu s rezervou. Důležité je spíše telefon nezapínat, tedy nepouštět elektřinu do potenciálně mokré elektroniky, a dopřát jí čas na vyschnutí. A také rychlost – telefon je třeba začít vysoušet okamžitě.

bitcoin školení listopad 24

Složitější situace je se slanou vodou. Pokud telefon spadl do moře, je dobré jej nejprve opláchnout ve sladké a případně do ní přidat trošku jedlé sody, která působí proti korozi. A sušit až potom. Specializované firmy používají například sušení telefonu ve vakuu, kdy při nízkém či žádném tlaku se voda vyvaří i za nízkých teplot. Výsledek není ovšem zaručen nikdy, musíte mít i trochu štěstí.

No a kdy jste naposledy elektroniku do rýže zahrabávali vy?

Sušíte utopený telefon v rýži?

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.