Geekbench jako důkaz
Začátkem prosince na něj na Redditu upozornil uživatel s přezdívkou TeckFire. Všiml si, že jeho iPhone 6S byl pomalý, citelně pomalejší než iPhone 6 Plus od jeho bratra. Jeho akumulátor už byl opotřebovaný (20% wear level). Po výměně za nový byl iPhone 6S opět rychlý. Skóre v Geekbenchi bylo předtím o více než 40 % nižší.
Ostatní uživatelé na Redditu poukázali na to, že iPhone používá dynamickou změnu frekvence CPU, ta u čipu A9 kolísá od 600 do 1850 MHz. Jestli Apple pro throttling používá i prázdné instrukce, zjistit nelze. Každopádně platí, že výkon čipu se mění nejen v závislosti na teplotě zařízení, ale také stavu akumulátoru.
Výsledky nakonec potvrdil i John Poole z Geekbenche. Ukázal grafy uživatelských měření, a zatímco u iPhonů 6S běžících na iOS 10.2 je jen jeden vrchol u maximálního skóre okolo 2500 bodů, u iOS 10.2.1 a iOS 11.2 je těch špiček několik. To ukazuje na fakt, že při různém stavu akumulátoru se jinak škáluje výkon. U iPhonů 7 to začalo dělat v iOS 11.2.
Zpomalovat se budou i všechny budoucí iPhony
Nakonec přiznal barvu i sám Apple. Pro TechCrunch řekl, že iPhony 6, 6S a SE opravdu zpomaluje v případech, že by hrozilo neočekávané vypnutí (takže Apple očekává neočekávané). Děje se tak prý u zastaralých akumulátorů nebo při nízkých teplotách venku, kdy akumulátor už není schopný dodávat požadované napětí. Ochranná funkce je od iOS 11.2 skutečně zavedena také v iPhonu 7 a v budoucnu se dostane i do dalších telefonů.
Faktem zůstává, že Apple mohl o chování iPhonů informovat transparentněji. Místo zpomalení bez udání důvodu mohl skrz systémové notifikace oznámit, že by uživatel měl navštívit servis a nechat si vyměnit akumulátor. Zde už opravdu můžeme spekulovat, jestli za tím opravdu není snaha prodat nové a rychlejší telefony.
PS: Dlouhodobý test Futuremarku ukazuje, že iPhony s neopotřebovanými akumulátory vykazují konstantní výsledky, vliv na výkon v syntetických testech nemají ani různé verze iOS. Žádné jiné kurvítko tak v telefonu nejspíš není.
PPS: Vypínání telefonů bude záležitost především špičkových modelů s náročnějšími a žravějšími čipsety. Zvlášť, když nemají dobře dimenzované akumulátory. Sám jsem podobný problém zaznamenal po více než roce používání Lumie 950. Ta se vypnula (a už nezapnula) automaticky při asi 20 % kapacity akumulátoru. Nový to vyřešil. (Lumie se navíc nemusela složitě rozebírat, má odnímatelný plastový kryt.)