Arctic Z3 Pro: Když potřebujete držák na tři nebo čtyři monitory (vyzkoušeno)

30. 10. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce
Neznám jediného uživatele, který by preferoval práci na jednom monitoru, když by na stole mohl mít dva. Osobně už mnoho let využívám monitory tři, a kdyby mi to grafická karta dovolila, užil bych čtyři. Je to už možná extrém, ale také moje vysněné pracoviště, které jednou možná naruší širší nabídka obřích a širokoúhlých monitorů. Zatím mi přijde ideální hlavní monitor uprostřed, dva po stranách a teoreticky čtvrtý nad nimi.

Značka Arctic má v nabídce několik variant držáků monitorů, vyzkoušet jsem mohl nejvyšší model Z3 Pro určený pro trojici monitorů. Jako příslušenství k němu jde dokoupit i držák čtvrtého, čímž byste získali dostatečnou plochu pro kontrolu menšího letiště. Držák Z3 Pro si musíte sami smontovat, ale je to jednodušší než IKEA. Ramena jsou vcelku, nejsložitější operací je přidělání podstavce na stůl. Arctic umožňuje dva způsoby uchycení: na kraj stolu, nebo po vyvrtání 10mm otvoru kamkoliv. [caption id="attachment_146087" align="alignnone" width="640"]Arctic Z3 Pro IMG_0717 Rozložený stav po vybalení z krabice[/caption]

Nebojte se vrtání

V mém případě konstrukce stolu nedovolovala uchycení na kraj, respektive by šlo o nestabilní uchycení. Stůl by také měl být z nějakého pevnějšího materiálu, duté konstrukce se příliš nedoporučují.

Drží to, ale…
Drží to, ale…
Jedna díra do stolu
Jedna díra do stolu
Držák shora stolu (kablík pro napájení USB je schovaný)
Držák shora stolu (kablík pro napájení USB je schovaný)
Držák zespoda stolu
Držák zespoda stolu

Podstavec obsahuje integrovaný hub USB 3.0 se čtyřmi porty. V balení je i adaptér, pokud byste chtěli připojovat energeticky náročnější zařízení, ale napájecí kablík lze skrýt. Kabel USB už je napevno, a pokud by pro vás byl zbytečný, stejně bude z podstavce viset. USB ale není nikdy dost a porty navíc využije asi každý. Hlavně jejich umístění je pro počítačové pracoviště ideální.

Arctic Z3 Pro IMG_0768 Na flashdisky stačí, pro náročnější zařízení je potřeba zapojit napájecí adaptér. Umístění portů je ideální

Vertikální trubka vypadá trochu jako tyč od vysavače, ale je dostatečně pevná. Do podstavce se našroubuje. Obě ramena jsou z výroby jeden kus, který na trubku jen nasadíte a zvolíte budoucí výšku posazení monitorů. Právě tohle mohlo být technicky vyřešeno lépe. Ramena totiž sedí na jednom pojistném kroužku, který k trubce dotáhnete dvěma šrouby, respektive tyto šroubky sevřou objímku.

Arctic Z3 Pro IMG_0765 Tahle objímka drží celou váhu

Zpočátku mi při velké zátěži třemi těžkými monitory celý systém po trubce sjížděl, takže jsem musel pojistný kroužek utáhnout opravdu silně. Pro představu – osadil jsem jeden 30" a dva 24" monitory o celkové hmotnosti 16,4 kg. Ramena lze k trubce také přitáhnout dvěma menšími šroubky, které ale řeší spíše to, aby se celá konstrukce na trubce neprotáčela.

Arctic Z3 Pro IMG_0762

Na všechny monitory přišroubujete držáky VESA (75 nebo 100 mm), v balení najdete spoustu velikostí šroubků a distančních podložek. Monitory poté pověsíte na ramena a zajistíte dalšími dvěma šroubky.

Arctic Z3 Pro IMG_0761 VESA 75 nebo 100 mm

Polohovatelnost jednotlivých monitorů zajišťují kulové čepy svírané třemi šrouby, které je potřeba dotáhnout tak akorát, aby monitory nepadaly vlastní vahou a současně jimi šlo aspoň trochu polohovat. Tento typ konstrukce vás odkáže spíše na pevnější utažení, ale většinou není potřeba s monitory už dále hýbat. Jiné modely s písty jsou u Arcticu určené nejvýše pro dva monitory.

Příslušenství pro čtvrtý monitor
Příslušenství pro čtvrtý monitor
Takto by vypadala sestava čtyř monitorů na stole
Takto by vypadala sestava čtyř monitorů na stole

Výškové nastavení ramen je lepší provést hned na začátku, s nasazenými monitory už jej měníte jen těžko (ale když vám někdo pomůže, jde to). Pokud máte každý monitor jiný, budete možná řešit i výškovou nastavitelnost těch bočních. K tomu vám Arctic dává jen omezené možnosti vložením distančních podložek a pomůžete si zhruba o centimetr, což nemusí pro srovnání hladiny stačit.

Arctic Z3 Pro IMG_0764 Kabeláž lze provléct oky, nebo schovat úplně za plastové kryty

Na konci ještě zbývá vyřešit kabeláž. Z3 Pro umožňuje vedení napájecích a datových kabelů v ramenou buď úplně skrytých (po odcvaknutí plastových krytů), nebo jen provléknutím v ocích. Druhá možnost zcela dostačuje, ale můžete si vyhrát.

Arctic Z3 Pro IMG_0757 Téměř finální osazení. Některé kabely se vejdou do ramen, napájecí rozdvojku bude třeba řešit jinak. Kabely lze uchytit ještě za háček na trubce (který mám na fotce otočený na druhou stranu)

U těchto držáků většinou výrobci ukazují jako špatný příklad monitory postavené na štosech časopisů nebo na krabici od banánů. Tak tomu je u běžnějších monitorů, kde jsou výhody držáku velké. Lepší monitory mají snadné výškové nastavení a s tímto držákem bude změna výšku najednou složitější. Pokud ale nepotřebujete monitory posouvat dvakrát za den…

Výškové polohování pro jednotlivé monitory zvlášť má u Arcticu jen model Z2 Pro určený pro dva monitory. Ale pokud si k němu koupíte i Z1 Pro (pro jeden monitor), budete mít lepší polohování za téměř stejné peníze – ovšem při dvou uchyceních ke stolu. Což je ale naprosto legitimní varianta.

Arctic Z3 Pro IMG_0772 Tohle všechno může přijít ze stolu zpátky do krabic

Polohováním umožňuje nastavit si boční monitory téměř jakkoliv, ale není úplně vhodné míst stůl v případě krajního uchycení těsně u stěny. Teoretická nosnost je 10 kg na každé rameno, v součtu tedy 30 kg. Jak se do toho počítá případný čtvrtý monitor jasné není, ale takhle těžké zobrazovače stejně nebývají. Z3 Pro se prodává za zhruba 5200 Kč, rozšíření na čtvrtý monitor přijde na tisícovku. To na pasivní držák bez pístů není úplně málo. Proti podobné (Stell) konkurenci umí Arctic až 30" monitory oproti 27". Ten ale zase nabízí i (dražší) pístový model pro tři monitory. Z3 Pro je tak na trhu zhruba uprostřed.

bitcoin školení listopad 24

Ve výsledku jsem s držákem spokojený, ale chvilku jsem si zvykal, jakou mám na stole obludu a jestli ty těžké monitory ramena, či spíše jedno jediné uchycení ke stolu, vůbec unese. Unese, i když klidnější spaní bych měl při jiném způsobu uchycení, než s jedním pojistným kroužkem. A „obluda“ je vlastně menší, než trojice odmontovaných stojanů z monitorů.

 

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.