Společnost Stronghold Digital Mining šla ještě dál a v Pensylvánii koupila velkou uhelnou elektrárnu.
Dříve skomírající elektrárna Scrubgrass funguje na odpadní uhlí. To je materiál, který zbyde po těžbě uhlí. Z odpadního uhlí se hlavně při deštích mohou uvolňovat kovy škodlivé pro životní prostředí. Jeho likvidace v elektrárně tak může mít i pozitivní ekologický dopad. Byť se jeho spalováním tvoří CO2, a to výrazně více než u běžných uhelných elektráren právě kvůli nekvalitnímu palivu. A během tohoto procesu se natěží i nějaký ten Bitcoin.
Elektrárna byla postavena v devadesátých letech a využívala poměrně novou technologii cirkulační fluidní lože. Do procesu spalování vstřikuje vápenec a popel poté může neutralizovat kyselé prostředí půdy, na které odpadní uhlí leželo. Jde o tisíce akrů kontaminované země.
Elektrárna má výkon 85 MW a nyní produkuje dostatek energie pro zhruba 1800 těžařů a v plánu na příští rok má Stronghold Digital Mining až desetinásobné zvýšení výkonu. Těžební stroje jsou umístěné přímo v areálu elektrárny v lodních kontejnerech.
Podle zprávy je k vytěžení jednoho Bitcoinu a transakcí s tím spojených potřeba asi 1700 kWh. Ve videu zazní informace, že na jeden Bitcoin musí elektrárna spálit asi 200 tun odpadního uhlí a v okolí je ho na dvě miliardy tun, jež vznikly těžbou uhlí za posledních dvě stě let. Ve Spojených státech je celkem asi 13 elektráren na odpadní uhlí a témeř všechny jsou v Pensylvánii. Stronghold Digital Mining kromě Scrubgrassu vlastní ještě elektrárnu Panther Creen Plant s podobným výkonem.
Za cenu zlikvidování ekologické hrozby v podobě odpadního uhlí (řada jeho hromad stále hoří) tak vzniká jiná hrozba – tisíce tun CO2. Pro úřady je to ale menší zlo a tento typ elektráren bývá vyjmutý z nákupu emisních povolenek.
zdroj: Post-Gazette