Od roku 2010 za Microsoft Office veřejný sektor utratil asi 200 milionů liber, což v přepočtu činí necelých 7 miliard korun. Formát ODF je tedy jasnou volbou. Na počítačích s ním dovedou pracovat programy jako pokročilejší LibreOffice, nebo Apache OpenOffice. Zmiňovány jsou také Dokumenty Google, jenže ty by nebyly zdarma a navíc všichni dobře víme, že Google rovněž rád své uživatele uvězňuje mezi svými uzavřenými formáty. Buď jak buď, ODF podporuje.
Standardizace otevřených formátů má pomoci usnadnit komunikaci s veřejností a také narušit oligopol dodavatelů IT řešení. Pouze několik velkých firem se podílí na zásobování softwarem. To má přestat. Microsoft různě po světě zaznamenává smířené reakce na předplatné služeb Office 365. Někteří nový přístup vítají, ale někteří zákazníci odcházejí a obrací se mj. na Google. Stalo se to i v Českém Krumlově nebo Bostonu.
Francis Maude, ministr úřadu vlády, poměrně ostře vystoupil proti stávajícím dodavatelům. „Víme, že nejlepší technologie a nápady často přichází z menších podniků, které ovšem byly v minulosti vládou vyloučeny.“ Dále dodává: „Nejenže jsme si nevšímali inovace, také jsme platili zbytečně moc peněz za včerejší technologie.“ Maude též předvedl příklad, kdy vláda měla zájem o hosting.
Zatímco velcí dodavatelé nabízeli služby za 4 miliony liber, malá britská firma zvládne to stejné za 60 000 liber. Zájem o bezplatná řešení má Británie delší dobu. Otázkou proto zůstává, jestli zůstane u řečí, nebo skutečně adoptuje třeba OpenOffice.
Zdroj: The Guardian via Neowin