Začátkem tohoto roku se definitivně ukázalo, že z prodeje ARMu firmě Nvidia nic nebude. Akvizice krachla kvůli odporu antimonopolních úřadů. Vypadá to, že pro firmu vyvíjející a licencující CPU architekturu, která pohání všechny mobily a nespočet dalších zařízení, to bude mít nepříjemný důsledek. Její vedení se rozhodlo, že bude poměrně masivně propouštět.
ARM po té, co bylo definitivní zrušení plánu na spojení s Nvidií oznámeno, nasadil nového šéfa, Rene Haase. A je možné, že změna vedení od počátku počítala i se strategií snižování nákladů firmy. Každopádně nový CEO nyní oznámil v interním emailu zaměstnancům, že firma bude muset být více „disciplinovaná ve svém nakládání s penězi“.
Firma údajně má propustit 12–15 % ze svého celkového počtu zaměstnanců. Těch nyní má zhruba 6400 (3000 v Británii), u čehož by 15% redukce znamenala propuštění téměř 1000 lidí – většina těchto výpovědí má prý být v USA a Británii (tedy asi tam, kde jsou platy nejvyšší). Ve veřejném prohlášení pro novináře firma uvádí, že jde o běžnou součást chodu firmy, kdy je „byznys plán“ neustále hodnocen a je dbáno na rovnováhu mezi tím, jaké má firma příležitosti a kolik utrácí za provoz.
Podle veřejného sdělení má propouštění omezit „redundance“ a dopis pro zaměstnance, ke kterému se dostala britská média, zase hovoří o tom, že kvůli zachování konkurenceschopnosti je třeba odstranit „duplikaci práce“. Podle Bloombergu firma uvedla, že „většina“ propouštění se nebude týkat inženýrských pozic. Ale i tak asi nějaké dopady na výzkum a vývoj, který je pro ARM zcela klíčový, budou. Není pravděpodobné, že by 15 % zaměstnanců firmy léta jenom něco duplikovalo, aniž by to někomu vadilo. Ve skutečnosti se tedy asi reálně sníží kapacita vývoje a dalších činností.
CEO Rene Haas zmiňuje, že má být zastavena práce, která „není kritická pro budoucí úspěch“. Ve skutečnosti jde tedy asi o cosi jako restrukturalizaci a je možné, že toto může vést ke snížení priority některých produktů a projektů a je možné, že některé záměry firmy budou zrušené nebo postavené na vedlejší kolej.
Příprava na IPO
ARM je ziskový, takže přímo propouštění nepotřeboval. Je velmi pravděpodobné, že snížení nákladů včetně propouštění má za cíl firmu učinit atraktivnější na akciovém trhu, protože Softbank nyní místo prodeje ARMu chystá IPO, tedy vstup na burzu. Je zde zřejmě záměr, aby firma měla atraktivnější marže a účetní údaje pro investory. Ti se často dívají na náklady a poměr zisku a ceny akcie, snížení nákladů na zaměstnance může proto vynést cenu akcií výš.
Je otázka, do jaké míry je tento krok dobře uvážený. Pokud totiž propouštění poškodí dlouhodobou sílu firmu a jejích technologií, je to něco, co se nejspíš projeví až se zpožděním pár let, během kterých může posílit konkurence ARMu jako jsou různé firmy pracující s CPU architekturou RISC-V. Riziko je, že manažeři ARMu provedli něco krátkozrakého, co na pár let, během kterých proběhne IPO, zvedne ziskovost a tím cenu akcií, ale v budoucnu se to vrátí i s úroky v negativním smyslu.
Zdroje: Bloomberg, The Guardian