Skupina čínských společností zapojených do investičního fondu Gold Brick může Operu a její software i služby odkoupit. Rozhodla o tom valná hromada norské firmy. Pro prodej byli držitelé 90,6 % akcií a 90,9 % z těch, kteří mají hlasovací práva. Jde zatím o předběžné výsledky, finální rozhodnutí Opera vydá co nejdříve. Případný obchod ještě budou muset schválit regulační úřady v Číně a Norsku, ale to by měla být jen formalita.
Zdroj: NewsWeb via TechCrunch
Původní článek z 10. 2. 2016
Čínské společnosti Kunlun a Qihoo 360 zapojené do skupiny Golden Brick předložily norské Opeře nabídku k obchodu za 1,2 miliardy dolarů. Za akcie by tak zaplatily o 53 % více, než jakou měly včera cenu na burze. Představenstvo společnosti prodej jednohlasně doporučuje, rozhodnout ale musí stávající akcionáři.
Tvrdí, že obchod bude výhodný pro obě strany. Opera může se svým softwarem a službami více prorazit na největší trh světa. Zmíněné společnosti zase mohou skrz reklamní síť Opery a jejich programy nabízet nebo zvýhodňovat vlastní produkty.
Kunlun se zabývá vývojem mobilních her a platformy pro P2P půjčky. V lednu firma koupila majoritní podíl v americké gay seznamce Grinder. Qihoo je zase největším čínským tvůrcem bezpečnostního softwaru pro mobily a desktopy.
Opera hledá kupce již od loňského roku. V minulosti se spekulovalo o zájmu Yahoo nebo Facebooku, ale k oficiální nabídce nikdy nedošlo. Co by případný zájemce nákupem získal? Samozřejmě prohlížeče. Opera na desktopu má podle NetMarketShare.com 1,58% globální podíl mezi browsery. Silnější je ale na mobilech: Opera Mini drží 7,28% podíl a velká Opera 0,64%. Norská společnost mluví o 350 milionech uživatelů.
Firma dále poskytuje mobilním operátorům technologie pro monitoring a optimalizaci sítí. Má vlastní reklamní platformu a obchod se softwarem. Provozuje proxy servery, VPN sítě nebo službu Turbo pro kompresi webových stránek.