Google již Android O představil v březnu, kdy zároveň vydal první vývojářské sestavení. O všem důležitém si můžete přečíst v článku 10 funkcí, které přinese chystaný Android O. Včera na I/O představil druhé sestavení a zároveň poslal nový Android do beta programu. Pokud máte Nexus 5X, Nexus 6P, Pixel C, Pixel nebo Pixel XL, můžete se do něj přihlásit a pak zařízení upgradovat. A pokud ne, tak si o novinkách můžete alespoň přečíst.
Očko přinese nové notifikační tečky. Přijde-li do aplikace nějaké nové ozámení, informovat vás o tom bude i tečka umístěná na ikonce aplikace. Delším podržením ikonky pak uvidíte detail notifikace. Podobně to funguje v alternativních launcherech nebo iOS, kde navíc v tečce najdete počet zmeškaných událostí (e-mailů apod.). Tečky mimochodem nemají jednotnou barvu, ale liší se podle ikonky.
Obraz v obraze byl představen už v minulém sestavení. Teď už víme, že v malém okénku překrývajícím hlavní obrazovku už nebude muset běžet jen přehrávač, ale také videohovor.
Prohlížeč Chrome ukládá vaše jména, hesla a jiná data z formulářů. V Androidu O budou tyto informace přístupné nejen na webech, ale také v aplikacích. Automatické vyplňování vám tak ušetří práci s přihlašováním na Twitter, Facebook apod.
Google rovněž vyřešil pracné kopírování části textu, v některých případech už nebudete muset označovat, odkud kam se má text zkopírovat. Android sám pozná, že má označit celou poštovní adresu, telefonní číslo nebo e-mail. V kontextové nabídce pak zobrazí i relevantní aplikace (mapy, telefon, Gmail), kterými budete moci označený text využít.
Android O také zrychlí. Google tvrdí, že na pozadí vymyslel pár dalších triků, jak spouštět aplikace rychleji, jak automaticky čistit systém, jak by mohl spotřebovat méně energie nebo jak by se telefon (Pixel) mohl až dvakrát rychleji rebootovat.
Projekt Treble teoreticky zrychlí dostupnost nových verzí Androidu. Google oddělí systém od firmwaru, každá část se může na té druhé aktualizovat nezávisle. Více jsme se o funkci rozepsali v článku Google řeší největší problém Androidu.
Android O zase na několika místech upraví vzhled uživatelského rozhraní. V aktuálním sestavení je nová ikonka nastavení. Jinak vypadá také notifikační lišta. Už není tmavá se světlým textem a ikonkami, ale naopak má světlé pozadí a tmavší text i ikonky (navíc nové). Majitelé AMOLEDů nebo noční psavci z toho nebudou mít radost.
Google dále nastavil limity aplikacím na pozadí. Ty tak nebude moci ždímat akumulátor víc, než je třeba. Firma konkrétně mluví o omezení počtu skenování Wi-Fi nebo přístupu ke geolokaci. Snad to neohrozí fitness aplikace, které musí sledovat polohu, ale zároveň často běží v pozadí.
Emoji zase jinak. Google nasadí novou podobu emoji, ikonky už nebudou vypadat jak hrouda bláta, ale budou mít kulaté obličeje!
S touhle novinkou se běžně nesetkáte, ale je zajímavá nejen z českého pohledu. Aplikace pro Android bude možné psát v jazyku Kotlin, dosud to bylo možné jen v Javě a C++. Kotlin tak trochu pochází z české kotliny. Navrhla jej pražská společnost JetBrains, i když ve skutečnosti za ním stojí programátoři z ruské pobočky v Petrohradu. Více o podpoře Kotlinu najdete na této stránce.