nehnevajte sa ale serialy si rad stahujem a archivujem. tak ako dobre filmy. je pre mna lacnejsie napalit 10 bluray diskov (230GB) za 10euro ako skladovat hordu HDD za vela penazi. mam NAS server, mam obrovske HDD v pocitaci a stale napalujem bluray. preco?pretoze byvam na dedine kde nie je zrovna uzasny internet a to na slovensku vo vacsine domacnosti (hlavne rodinnych domov). opticka siet sa buduje ale trva to dlho a nie je to mimo mesto bohvieco. pokial ide o platene sluzby u nas tych uplne legalnych vo vysokej kvalite zrovna vela nie je (neviem o ziadnych) a na titulkovy film mozem ist aj do kina. opticke media pokial sa kupuje normalna znacka maju svoj zmysel a pridu mi ovela spolahlivejsie ako HDD. v pocitaci odide HDD bez upozornenia, v notebooku ani nehovoriac. moju vyplatu tvori mesacne 30% zakaznikov ktorym odisiel HDD a potrebuju vytiahnut udaje z disku... co sa tyka flash pamati ani nehovorim odidena pamatovka ci USB flash je bezna vec a udaje z toho uz nedostane vacsinou ani kristus pan.
a roob este si nedrzal v ruke bluray disk? tym si nie som tak isty pretoze PS3,PS4 ako aj xbox one hry su len na bluray diskoch a len vdaka tymto mediam s dostatocnou kapacitou mozu dat cloveku dostatocne objemnu hru.
Včera jsem si řekl, že si zahraji Mafii III. Naposledy jsem ji hrál se starou grafikou a nejelo to moc dobře, ale to není podstatné. Podstatné je, že jsem stahoval "pouze" 10GB - patch a všechna DLC. Zbytek šel z DVDček. Nejen že to bylo rychlejší než stahovat i zbylých 40GB, ale taky jsem nemusel celou tu dobu trpět pomalejší internet. A tohle platí pro každou novou AAA hru, protože ty už z pravidla pod 30GB nejdou, vetšinou mají ještě více, například GTA V mi teď zabírá na disku přes 70GB, Kingdome Come:Deliverance kolem 40GB. Nevím jak to máte vy, ale pro mě je stahovat taková kvanta dost otrava, takže když můžu, volím instalaci z DVD.
Zdravím,
Lepší reklamu pro archivaci jste pane redaktore snad ani nemohl vytvořit.
Vzhledem k tomu, jakým tempem se objevují nové technologie, je jakýkoliv soud předčasný. Nicméně jedním jste se trefil přesně.
Optická media jsou jediná, která jsou odolná vůči účinkům EMP . Zdaleka nejdále je skupina firem, vedená společností SONY s technologií ODA Optical Disk Archiving.
Koneckonců Jedním z uživatelů této technologie je i Vatikán.
A jeho archivy jsou etalonem pro důležité informace.
https://pro.sony/en_GB/solutions/archive-management/solutions-optical-disc-archiving
Jeden důvod lepší než druhý. Tohle bych ještě pochopil tak před deseti lety, dneska ty důvody vyznívají stejně stupidně, jako samotné téma a přitom to stačilo shrnout do jedné věty. Nepoužívám optickou mechaniku proto, že je jednadvacáté století a máme jiné možnosti, tečka. Kdyby někdo dneska vytáhl téma "Deset důvodů proč nepoužívám parní stroj a koňský povoz", tak si budete všichni včetně pana autora klepat na čelo. Jo a mimochodem, k té hovadině uvedené v bodě dva ... data na mých CD z.r. jsou stále čitelná a to bez jediné chyby .... ne že by na tom nějak záleželo, ale už v té době jsem si říkal, že jinak, než si počkat, trvanlivost medií nezjistím, protože laboratorní testy jsou úplně k ho**u. Je to 23 let pane redaktore a jedeme dál :-) Možná by bylo dobré se před sesmolením podobně hodnotného článku zamyslet a místo vymýšlení deseti naprosto nesmyslných bodů, vypíchnout dva, které by měli jakous takous logiku .... Třeba já mám case PC místa dost pro 4 mechaniky, to že vy si kupujete mATX case je spíše váš problém, než problém mechaniky, že je tak velká, protože medium má 12 čísel, že? ...
Pane Kejduš, co to píšete za nesmysly. Pokud byste uměl vypalovat, tak byste zjistil, že výdrž cd/dvd proti sooper trooper spotřebním flashkám a odcházejícím diskům je naprosto na jiné úrovni.Zálohy na cd/dvd jsou to nejlepší, co může být. Nebo snad znáte flash disk nebo pevný disk, který vám funguje a jde přečíst po 17 letech? Těžko. A to tu mam i disketu, co jde přečíst i po 25 letech.
Clanek de-facto uplne zbytecny castecne trosku hloupy, protoze zejdnodusuje prilis. Kdo z nejakeho duvodu prestal uplne pouzivat mechaniky, tak asi ma proto duvod. Jsou zase jini, kteri mechaniky stale pouzivaji. Zrovna tenhle tyden jsem byl na koncerte, kde jsem si koupil CD-cko hudebnika. Bez mechaniku (externi) by mi to bylo na asi tak na dve houvna. Stejne tak, kdyz pracujete s nekteryma firmama, tak maji tak silene "security policy", ze jedine, jak Vam predaji data jsou na vypalenem mediu. To jen za mne 2 aktualni pripady, kde se bez mechaniky neobejdete.
Z meho pohledu je mechanika (nejlepe BluRay) stale uzitecny nastroj, byt je jeji pouziti limitovano na specifictejsi pripady nez drive.
Jeste poznamka k 4k BluRay.. tady Vam Netflix 4k a spol, opravdu nepomuzou. Bitrate, ulozeni zvukove stopy, atd, je uplne na jinem levelu nez u streamovaneho obsahu. Stejne tak si zadny hi-fi nadsenec nebude stahovat pisnicky v nejakem komprimovanem formatu s 256KBs od Applu a spol... ale chapu, ze vzhledem k mainstremu, ke kteremu asi patrite, tak Vas tyhle pripady mijeji ;)
:-D Data jsem vždy ukládal na DVD-RAM a fungují naprosto skvěle bez jakýchkoliv ztrát i v dnešní době. A budou i za 50 let. Blu-Ray jsem ještě nikdy nepoužil, pokud ale má takovou technologii, jako DVD-RAM, tak je to docela dobře použitelné. Osobně nechápu vyšší potřebu čtečky karet než optické mechaniky, to jsem snad nikdy nepoužil... :-D
ma pravdu.. ja som pre seba nenapaloval CD/dvd (nepocitam instalacky win, kedze sa obcas stane, ze sa neda bootovat z USB) uz od 2009. Nedavno som menil bednu na desktope a dvdrw som uz ani nenamontoval, na booku tiez nemam, lebo to lenovo prestalo montovat do 14" TP... Opticke media zomreli s DVDckami, BD asi este v ruke ani nedrzal.
Ony i běžné Yudeny bez potíží vydrží 10+ let. Mám i "světoznámé" CD-Rka z Loděnice, kterým táhne na 15. rok a kromě jednoho jsou všechna ještě čitelná, i když je pravda, že některá už dost špatně a mechanika se s čtením nadře (je to ovšem už model za 400Kč, původní LG 4163B je čte s prstem v nose) - inu "Multidisc" (v překladu: "zapiš to aspoň na 3 kusy, pokud chceš mít jistotu, že to ještě někdy přečteš")
Chci vidět data v čoudu nebo na HDD po 15 letech.. ;-)
Toľko hejtu som už dávno nečítal. Nech už má autor akúkoľvek veľkú traumu z používania optických médií, napísať takýto článok s vnucovaním len svojej pravdy je prízemné.
Načo filmy na Blu-ray? Veď tu máme Netflix.
Načo hudba na CD? Veď tu máme Spotify.
Ak niekto niečo nepotrebuje, neznamená to, že to nechce aj iný!
Přesně tak to je. Ta hysterie kolem archivací (u normální uživatelů z 90ti % hovadin, které je za 5 let už nebudou zajímat .... nebo fakt existuje člověk, který si první týden co bude v důchodu sedne a následující leta stráví tím, že si bude prohlížet 40 let staré fotky z dovolené v Jugoslavii? Pochybuju) je už až směšná a ty mýty o nespolehlivosti jakýchkoliv medií jsou až neskutečně podobné příběhu Eleny Makropulos. Jednak to nikdo nikdy nezjistí, jak to vlastně dlouho vydrží a druhak pokud náhodou ano, tak to bude stejně každému buřt, protože stejně nebude o co stát :-D
.... a bod číslo 5 je naprostý úlet ... pane Kejduši, to že Vás něco nezajímá (a tudíž tomu absolutně nerozumíte), ještě neznamená, že jiní to mají stejně. Pokud se půjdete zeptat na produkci CD někam na Supraphon, tak je celkem pochopitelné, že Vám řeknou že je to bída, hádejte proč ...
To záleží na podmínkách, já spustím stahování, třeba když jdu do sprchy a během té doby se mi hra na optickém připojení stáhne a nemusím trpět hluk mechaniky a starat se o žonglování s disky. Nicméně jako majitel většího počtu starších her na discích mám za to, že má tento článek pár trhlin. Originální disky tak nějak extra na stárnutí netrpí, pokud je něco nepoškodí, navíc zdaleka ne vše dnes seženu digitální cestou (GOG aj.). To se mám jako se starými hrami, ke kterým se rád stále čas od času vracím, rozloučit?
Nicméně kvalita mechanik šla prudce dolů, když jsem kupoval LG mechaniku do 3 stovek před 5 lety, tak šlo pořád o slušnou mechaniku, to LG mechanika za obdobnou cenu kupovaná vloni je úplně něco jiného, horší šmejd aby člověk pohledal (ta hlučnost!).
Opět "Já problém nemám - tedy neexistuje".
No a já u některých disků nebyl schopný načíst data už třeba po 8 letech od vypálení a to mohlo jít i o obyčejný CD-R třeba od Verbatim. Záleží na disku, mechanice, rychlosti zápisu a kdoví čem jiném. Zkrátka mám úplně opačnou zkušenost a na data vypálená na optické médium už bych se nespolehl, stejně tak na pevném disku, které mi také již dva odešly (Samsung a Seagate).
já jsem na digifoto přešel okolo roku 2000 - je pravda, že tehdy to bylo ještě 50:50 s chemií. Nicméně už z té doby mám fotky, které mám pouze elektronicky a jsou na nich blízcí, kteří už nejsou mezi námi.
Ty možná žiješ krásný nový život bez rodiny, ale u nás alespoň jednou ročně proběhne (při nějaké rodinné příležitosti) elektronický ekvivalent prohlížení fotoalba. Tudíž ano, pokud někdo má ve svém archivu jen fotky z dovolené, tak věřím, že digitální entropii neřeší.
Ještě bych dodal, že já byl vždy zastáncem pomalého zápisu, první mechanika mi zvládala rychlost 8x a u té jsem zůstal i nadále, dokud mi to mechanika umožňovala, to až ty novější nabízely nejméně třeba 16x či 24x (CD) a méně nechtěly. Kvůli tomu jsem chodil pálit ještě ze starého notebooku rychlostí snad 2x či 4x DVDčka kvůli starší PS2, která zkrátka DVD napálené vyšší rychlostí nenačetla se 100 % úspěšností a i s tou nižší rychlostí měla někdy problémy.
No však ano, přesně o tom to je :-D Kdo si kupoval mechaniky a media které stály za ho**o, tak je logicky nepřečetl třeba už po pěti letech, to jsem myslel že není třeba zmiňovat ani, protože tak je to se vším, od bot z tržnice až po tyhle media a už tehdy to snad věděl každý trouba:-D takže néé "Opět já nemám problém" ale "Opět jsem používal mozek už tehdy" :-D To víš že mám doma media které už roky nejdou načíst, ale to bylo tehdy koupeno a vypáleno úmyslně na dreky za 5 peněz, aby "se vidělo" za pár let. A jenom poznámka "pod čarou. CD-R od Verbatim, nikdy neexistovaly. Verbatim byl pouze label pod kterým se ta media prodávala a vůbec nic to nevypovídá o jejich kvalitě, podstatné je, kdo je pro Verbatim vyrobil a pokud jsi měl kliku na Verbatim media které pro ně vyrobil Plasmon, nebo třeba CMC Magnetics, tak se pak nediv že ... máš opačnou zkušenost. Kdyby sis kupoval pořádné media, tak mi dneska dáš za pravdu. A s těmi HDD to je nemlich to samé. Mi za těch bezmála 30 let odešel jeden, takže zálohy na HDD se rozhodně neobávám ...
Dobře tynyte, Tebe já mám rád, protože z 99% píšeš jako jeden z mala na forech rozumně, takže Ti normálně odpovím. Kolik fotografií,, na kterých Ti ale opravdu záleží skladuješ? Nemyslím počet, myslím tím co objemu dat? Kdyby to bylo 1000 fotek (a to už je fakt rodinný fanatismus) tak Ti na to stačí jediné pitomé DVD a to stačí jednou za rok (třeba po té rodinné seanci) přepálit (nebo duplicitně přezálohovat jinam) na nové medium, je tak? :-)
Díky, za uznání, vážím si toho.
K tvé otázce: ono to je takové...vyvíjející se. Budu ilustrovat: když jsem s digifotem začínal, měl jsem 2Mpix foťák a fotky měly 200-300kB. Pak přišel upgrade a fotky už byly veliké 500+kB. Dnes má typická fotka něco mezi 2-3MB. Aktuálně mám cca 30GB fotek, vše mám několikrát zálohováno, včetně kopií na DVD-RAM a klasickém DVD-R (plus kopie na několika PC - HDD).
Ono se to nezdá, ale každá povedená fotka je něčím zajímavá, ke každé se pojí nějaká událost. A já mám celkem velkou rodinu. ;-)