1. Tasks (Team Tasks)
Zdaleka nejjednodušší a přehledný úkolovník, který sice nemá prvky Time managementu, ale umí synchronizaci s Google Tasks (i s více účty) a vytvořit novou poznámku je dílem sekundy. Velkou sílu mu dává dobře navržený widget se světlým i tmavým tématem.
Novou poznámku vytvoříte po klepnutí na tlačítko +. Pokud je krátká, vejde se do nadpisu, jinak je k dispozici ještě místo pro delší text. Volitelně lze zvolit datum a čas upomínky, nebo používat více seznamů poznámek. Na jednoduchosti to ale vůbec neubírá a po několika letech hledání ideální poznámkové aplikace jsem plně spokojen.
Tasks umí androidí sdílení mezi aplikacemi. Nejpoužitelnější je to asi u tweetu, který si chci přečíst později – nedávám Favorite, ale sdílím jej do Tasks, kam se přenese včetně odkazu. Tasks doporučuji každému, verze zdarma zobrazuje reklamu, plná stojí jen 20 Kč.
2. Pubtran (František Hejl)
MHD jezdím jen občas, přesto bych byl ochoten za tuto aplikaci zaplatit i stovku. Pubtran umí vyhledávat dopravní spojení v celém Česku a je napojen přímo na IDOS. Při zadávání zastávek se aplikace řídí podle GPS, ale jako doplněk využívá naprosto perfektní našeptávač, který si pamatuje co jste zadávali dříve – ke konkrétní zastávce hned nabídne cílovou a většinou se trefí. Algoritmus se panu Hejlovi opravdu povedl.
Časté spoje si můžete uložit do oblíbených, ale vzhledem k rychlosti hledání jsem to nikdy nepotřeboval. Autor vytváří stejnou aplikaci i pro Mafru, jen s jinými barvičkami, ale já doporučuji originální verzi, kterou prostě v telefonu mít musíte. Je zdarma a občas se objeví reklamní proužek. Placená verze není.
3. Calendar Widget (+1 Labs)
Kalendářů existuje mnoho, ale slabinu mívají ve widgetu. Hodně se mi osvědčil produkt od +1 Labs, který svou čistotou a nastavitelnou průhledností dobře zapadá snad do každé plochy. Hodí se také k Tasks.
Na prvním řádku je datum a tlačítko + pro uložení nové události, dále již skrolovatelná agenda na měsíc dopředu. Po klepnutí na událost se otevře v defaultním kalendáři, tato aplikace je pouze widget. Zobrazuje datum, čas a případně i ikonku alarmu.
Graficky povedený widget by si ale zasloužil i velký kalendář/aplikaci, takto jej používám jen se škaredým kalendářem z HTC Sense. Přesto jej musím doporučit, zatím jsem nenašel lepší. Je zdarma a dokonce opensource.
4. Snapseed (Nik Software, Inc.)
Prznič obrázků, který před časem koupil Google. Vyniká jednoduchým ovládáním bez reklam (je zdarma) a řadou funkcí. Výsledný obrázek nemusí mít instagramovský tvar čtverečku, ani není tolik omezen rozlišením.
Upravený obrázek můžete uložit, jedním tlačítkem sdílet na Google+ (což byl původní záměr), nebo přes vnitřní androidí sdílení předat jiné aplikaci, například Twitteru. Kromě filtrů umí Snapseed Tilt-shift, více rámečků či rotaci. Po tom jak si Instagram zkazil pověst a nechal se koupit Zuckerbergem a při prozatímní neschopnosti Twitteru vytvořit kvalitní vlastní obrázkovač je Snapseed v současnosti na špici.
5. Plants vs. Zombies (Electronic Arts Nederland BV)
Populární hra z iPhonu se bez velkých řečí objevila na podzim i na Androidu. Přestože hry moc nehraji, tak u kytiček jsem strávil už moře času. Rostliny vs. Zombíci jsou hodně chytlavá hra, ve které se snažíte ochránit váš dům před nájezdy nemrtvých.
Do cesty jim sázíte rostliny, které mají různý účel. Některé produkují sluníčka za která si kupujete lepší rostliny, a ty už po zombících vrhají své bobule. Proti silným zombíkům je už potřeba vypěstoval meloun a tak dále. Prostě hned stahujte, článek dočtete později.
V marketu stojí aplikace 58 Kč, jenže není dostupná v naší zemi. Je potřeba stahovat z holandské pobočky Electronics Arts v Nizozemí, kde se dá koupit za 68 Kč (raději to nebudu komentovat). Ještě raději bych v Marketu viděl výbornou Tower Defense hru Kingdom Rush, která je bohužel stále jen pro iPhone.
6. Palmary Weather (PalmarySoft)
Na ploše si potrpím na počasí. Jenže nepotřebuji sluníčko velikosti mexického dolaru, zato chci mít přehled o následujích hodinách a dnech. Dobrou předpověď na každé tři hodiny uměl (nevzpomenu si), jenže jeho widget si vůbec nerozuměl s větší matricí ikon, než 4×4. A na velkých displejích je 4×4 zkrátka málo.
Našel jsem náhradu ve formě Palmary Weather, který ukazuje aktuální den a menším písmem tři následující dny včetně povedené grafiky. Po klepnutí na dnešek se zobrazí podrobná předpověď s krokem jedné hodiny a po klepnutí na následující dny dlouhodobá předpověď. Lokaci lze mít napevno, nechat více měst rotovat, nebo podle GPS.
Verze zdarma obsahuje reklamu jen v podrobném přehledu. Plně si s ní vystačíte, ale pokud budete chtít podpořit vývojáře, za plnou verzi dáte 60 Kč.
7. Kii Keyboard (Kii Dev)
Novinka mezi klávesnicemi, která je sice stále ve vývoji, ale již dnes plně funkční. Autoři prozatím nechávají plnou verzi zdarma, komunikují s uživateli a neustále vylepšují a opravují chyby. A v čem je tak dobrá?
Umí styl psaní swype, na šířku zobrazí numerický blok a obsahuje opravdu hodně speciálních znaků (protože na Androidu přes Alt+číslo psát nejde). K aplikaci si stáhnete český slovník a všechny funkce jsou vám po dobu vývoje otevřené. Dobře vypadá i se základním skinem, a můžete si změnit dokonce i font. Vyzkoušejte ji, Kii je opravu dobrá.
8. Soundhound/Shazam (SoundHound Inc. / Shazam Entertainment Limited)
V rádiu hraje písnička, vám se líbí, ale nevíte co to je a za chvíli už se to nikdy nedozvíte. Stačí spustit Soundhound, který si poslechne kousek písničky, ze vzorku udělá hash, který porovná se svou databází a najde vám interpreta, album i odkaz na Youtube.
Občas dokonce vyhledá písničku, kterou sami zazpíváte. Placená verze je docela drahá, stojí 125 Kč, a u verze s reklamou žádné omezení nepociťuji. Aplikace tohoto typu by neměla nikde chybět a prakticky to stejné umí i Shazam. Stačí si jen vybrat.
9. Foursquare (Foursquare)
Starý známý Foursquare nemůže v našem seznamu chybět. Díky němu zdánlivě soutěžíte s kamarády, kdo byl kde vícekrát, ale spíš jde o geekovský urychlovač náhodných setkání v příjemných hospůdkách či kavárnách. Na neznámém místě vám Foursquare doporučí dobrý podnik, nebo se jen nenápadně pochlubíte návštěvou eiffelovky.
Foursquare zatím nekoupil nikdo z velkých hráčů a samotný zakladatel odešel z Googlu, kde neměli pro jeho projekt pochopení. Dnes se mu snaží neúspěšně konkurovat s checkovací funkcí v Latitude. Ani smrtící akvizice ze strany Facebooku nehrozí, takže se můžeme v klidu dál checkovat a hrát si.
10. Google Play Music (Google Inc.)
Hudební aplikace od Googlu synchronizovaná s Google Music. Nejsem si jistý, zda třeba na Nexusech není již předinstalovaná, ale na ostatních Androidech je nutné ji stáhnout zvlášť. A je to ta pravá aplikace pro hudbu, protože určitě víte, jak si celou svoji hudební knihovnu uložit do služby Google Music i přesto, že stále není otevřená pro Česko.
No a jakmile máte hudbu v cloudu a na domácím počítači zůstala jen jako záloha, máte ji vlastně i v telefonu. Při velké paměti si třeba i celou hudební knihovnu synchronizujete do telefonu, zbytek je přístupný přes stream.
Již žádné kopírování písniček z počítače přes USB, když existuje Google Music. A kromě vašich "legálních" skladeb se dá spárovat s iTunes účtem, kde si hudbu koupíte a poté ji objevíte v Google Music.