Před nedávnem jsme si od kolegů z Techradaru vypůjčili žebříček nejlepších smartphonů, nyní jsme se zaměřili na tablety. V přehledu najdete zástupce trojice nejrozšířenějších platforem – iOS, Androidu a Windows 8. S alternativami typu Blackberry Playbook se v současné době nepočítá a prim hraje především Android. I oba modely iPadu se však umístili na předních místech.
Žebříček není řazen podle žádných objektivních testů či benchmarků, jedná se především o výsledky recenzí a dalších srovnání. Zahrnuty jsou tedy kromě zmíněné výhodnosti i další parametry, na které jste z testů telefonů zvyklí.
10. Amazon Kindle Fire HD
Minulý týden jste si mohli přečíst dobré zprávy od Amazonu. Za nedlouho totiž začne prodávat svoje tablety i u nás. Konkrétně od 13. června si budete moci oficiální cestou opatřit všechny modely Kindle Fire.
Sedmipalcový Kindle Fire HD pořídíte za cenu 199 USD. I po připočtení daně a nákladů na dopravu se bude cena pohybovat kolem částky 5 000 Kč. Za ni dostanete dvoujádro a jemný displej s rozlišením 1280 × 800. Na tabletech od Amazonu najdete speciální upravený Android s vlastním obchodem s aplikacemi. Pokud by vám nevyhovoval, lze nainstalovat třeba Cyanogenmod.
9. Asus Fonepad
Levný počin Asusu jsme nedávno chválili v recenzi a bylo proč. Tělo, které je velmi podobné Nexusu 7 se liší hliníkovými zády, zachována však byla především celková tenkost. Ani displej nezaostává, i zde najdete skvělých 1280 × 800.
Velmi příjemná je přítomnost 3G modemu, který zajistí připojení k GSM sítím. Díky tomu můžete tablet používat i jako telefon – vybaven je standardním telefonním sluchátkem a mikrofonem. Snadnější však bude připojení bezdrátového headsetu. Pořídíte jej za nějakých 6 000 Kč.
8. Samsung Galaxy Note 10.1
Nejvyšší model Androidího tabletu od Jihokorejců je vybaven Androidem Jelly Bean s tradiční nástavbou TouchWiz OS. Ta se nám nezamlouvá v případě telefonů, u tohoto tabletu však má smysl. Společně s Galaxy Note 10.1 totiž najdete v balení i S Pen – dotykové pero či stylus. Stejně jako v případě smartphonu Galaxy Note jej můžete využít pro rychlé poznámky nebo skicování. Dobře dokáže rozlišit i změny tlaku na hrot pera.
Nevýhodou může být menší rozlišení displeje a také cena, které se stále pohybuje kolem desíti tisíc.
7. Surface Pro
Jako jediný zástupce platformy Windows se do nejlepší desítky dostal Surface s plnohodnotnými Windows 8. Ořezaná verze RT by se nám líbila, pokud by tablety s ní stály alespoň o třetinu méně. Surface Pro má skvělý displej s Full HD rozlišením a úhlopříčkou 10,6“.
Vzhledem k použitým komponentám, jimž vévodí procesor Core-i5 3317U od Intelu s frekvencí 1,7 (v Turbo režimu 2,6 GHz) se jedná spíše o notebook s odnímatelnou klávesnicí. K dispozici je i SSD úložiště s kapacitou 128 GB a 4Gb operační paměť. Výhody jsou jasné – spustíte na něm všechny programy a aplikace, které znáte z desktopů. Problémem bude dostupnost, u nás jej oficiálně stále neseženete i přesto, že měl být prodej zahájen v únoru. Pokud byste jej objednávali ze zahraničí, vyjde vás minimálně na 20 000 Kč.
6. - 4. místo
6. Asus Transformer Pad Infinity
Řada tabletů s odnímatelnou klávesnicí je jednou z nejúspěšnějších vůbec. Poslední model Infinity navíc patří k nejvýkonnějším notebookům dneška. Navíc je vybaven skvělým Full HD displejem s použitým panelem IPS. Ty patřily v podání tabletů od Asusu k nejlepším.
Kromě toho, že je možné díky připojitelné klávesnici mnohem pohodlnější psaní, je zajištěna také delší výdrž na jedno nabití. V klávesnici je umístěný druhý akumulátor, který slouží jako záloha energie. Pokud klávesnici připojíte, energie se automaticky přelije do tabletu.
Transformer Pad Infinity, který je v současné době k dostání s klávesnicí za 16 000 Kč poslouží jako alternativa pro ty, kteří se u pracovního stroje spokojí s tabletovým systémem.
5. Acer Iconia A210
I Acer se naučil dělat dobré tablety. Ten s označením A210 nabídne čtyřjádrovou Tegru 3, desetipalcový displej a rozlišení 1280 × 800. Kromě toho na Iconii najdete i konektor USB 2.0, který je u tabletů spíše výjimkou. Povedené je také zpracování a záda, která jsou v ruce velmi příjemná.
U nás však zaujme i cenou. Ta se momentálně pohybuje kolem hranice šesti tisíc, což je částka, za kterou moc kvalitních desetipalcových tabletů neseženete.
4. Google Nexus 10
Na řadu přichází referenční tablet od Googlu ve verzi s desetiplacovým displejem. Kromě vždy aktuálního systému a čistého Androidu bez zbytečných úprav nabízí především displej s obřím rozlišením 2 560 × 1 600 pixelů. Výsledná jemnost přes 300 PPI je ještě vyšší než u iPadu.
Poháněn je kombinací dvoujádrového procesoru Cortex-A15 a čtyřjádrové grafiky Mali T604. Z tradičních vlastností chybí především možnost rozšířit interní paměť pomocí microSD karty. Základní kapacita je 16 GB. Nexus 10 si u nás koupíte za cenu 13 900 Kč.
3. - 1. místo
3. Apple iPad 4
Jedničkou mezi desetipalcovými tablety stále zůstává iPad. Momentálně ve své čtvrté generaci nabízí stejný displej jako trojka. Retina zde má rozlišení 2048 × 1536 a můžete vybírat mezi variantami, které mají kapacitu interní paměti 16-128 GB. Pro mnohé uživatele je výhodou kromě dostupného obsahu a vyladěného systému iOS i poměr stran displeje 4:3. Pro velké množství aplikací je tento poměr vhodnější než širokoúhlé nudle dalších tabletů.
Díky obrovské popularitě je k iPadu velké množství příslušenství, které u Androidích tabletů nenajdete. Nejlevnější varianta bez 3G a s kapacitou paměti 16 GB je k dostání za 12 897 Kč.
2. Google Nexus 7
V poslední době jsou oblíbené především sedmipalcové tablety, u nichž se cena dostala na velmi rozumné hodnoty. Díky tomu si je mohou dopřát i ti, jež by ještě před dvěma lety nad tabletem za deset tisíc mávnuli rukou.
I přesto, že Nexus 7 koupíte za šest tisíc, obsahuje hardware, který najdete i v mnohem dražších modelech. Čtyřjádrová Tegra 3 je zde v nejúspornější variantě T30, jež je taktovaná na 1,3 GHz. Mnohem zajímavější je displej, který má rozlišení 1280 × 800 a v kombinaci se semidpalcovou úhlopříčkou je velmi jemný. Stejně jako desetipalcový Nexus má i tento model zajištěný stále aktuální systém. Jediná větší nevýhoda je stejná jako u Asusu Fonepad – tabletu chybí zadní fotoaparát a má pouze přední kamerku.
1. Apple iPad mini
Ačkoliv se Steve Jobs dušoval, že Apple nikdy malý tablet nevyrobí, po jeho odchodu se přístup firmy změnil. Celkem logicky se však jedná o tablet, který má na rozdíl od většiny Androidů poměr stran 4:3 tak, aby na něm fungovaly všechny aplikace z velkých iPadů. iPad mini je zároveň cesta k uživatelům, kteří si nemohou dovolit drahé desetipalcové iPady. A i když si Apple malým iPadem snižuje prodeje velkých placek, stále se mu tento postup vyplatí.
O vyladěnosti iOS a dostupných aplikací toho již bylo napsáno hodně a není třeba nic z toho opakovat. I přesto, že nemá malý iPad takový výpočetní výkon, jaký nejeden Android z Číny, většina aplikací běhá plynule. Zásluhu na tom má i nízké rozlišení 1024 × 768. A právě to může být překážkou pro uživatele některého ze zařízení s Retinou. Ještě tento rok bychom se však měli dočkat druhé generace, která jemný displej přinese.
Zdroj: Techradar; Zdroj ilustrace: Digitaltrends.com