Na každodenní použití typu nákupní seznam používám Google Keep. Líbí se mi na něm jednoduchostí použití, přehledný widgetem pro android a sdílení. Na ty nákupní seznamy ideální.
Na komplexnější a dlouhodobé poznámky používám vlastní instanci DokuWiki. Stačí ji pouze jakýkoliv server s PHP a zvládne cokoliv co od ní nepotřebuju, protože to je webová aplikace, tak je dostupná odkudkoliv a můžu dat uložit cokoliv a nemusím se bát o svá data.
Jednou za čas zkouším, co je nového, ale stejně se vždycky vrátím k programu Zim - zim-wiki.org - sice není tolik líbivý a formátování by mohl umět trochu víc, ale stejně nejlíp splňuje moje nároky (hlavně uložení na disku v textových souborech + minimálně 3 úrovně zanoření poznámek, raději 4... většina těchto programů má tvrdý limit na 2 úrovně).
P. S. Po troše hledání se ukázalo, že Joplin hierarchii umí (ale říká se tam tomu sub-notebooks). Tak ten ještě během dalších dnů budu zkoušet, díky za tip!
Dříve jsem používal EverNote, když ho skrouhli tak jsem si sice ponechal starou plnohodnotnou lokální verzi, ale začal jsem víc používat Essential PIM, což je organizér a tak umožňuje mít na jednom místě (v jednom souboru) vícero typů informací, poznámky jsou jednou z nich.
OneNote je taky dobrý, ale jen v plné verzi, která je součástí MS Office, ta free verze, co je součástí Windows a na mobilních platformách nic neumí...
Ze zde recenzovaných vyzkouším ještě ten Joplin.
OneNote používám v podstatě každý den už řadu let, především na pracovní věci (poznámky, návody, postřehy, odkazy, ...).
Nějak se ale nemůžu zorientovat v popisu z článku, že "Nadále podporovaný, byť aktivně nevyvíjený OneNote 2016 pro Windows nabízí více funkcí než moderní varianta pro Windows 10." Můj OneNote pochází z instalace O365, číselné označení 2016 nikde nevidím - ale jedná se o plnohodnotnou desktopovou aplikaci a obdržel update na verzi 2019 stejně jako statní programy ze sady Office. Kde je tedy zakopaný pes?
Ještě pár dní jsem zkoušel a nakonec jediná Zimu konkurující aplikace je QOwnNotes, který tu taky není zmíněný :-)
Dá se tam zapnout i tmavý režim a GUI celkem pěkně přeskládat tak, aby určitě vyhovovalo. Spotřebou CPU a RAM je to jako aplikace nad Qt frameworkem samozřejmě někde úplně jinde než aplikace nad Electronem (= takové zabalené Chromium) a přitom taky funguje na všech třech hlavních desktopových platformách. A navíc umí složkovou strukturu z programu přenést i do úložiště, kdykoli můžu Markdown soubory odkopírovat někam jinam a otevřít je v něčem jiném!
Takže díky za článek, pomohl mi zase si o trochu polepšit v softwarové výbavě :-)
Tak jsem si to kontroloval, a One Note je součástí Office i v poslední finální verzi, tj. Office 2016.
Sám MS říká, že už jí nebude rozvíjet, ale že ji musí použít každý, kdo má nějaké své existující poznámky lokálně nebo chce své nové poznámky ukládat lokálně na počítači, protože ta One Note, která je součástí Windows 10 je cloud-only:
https://support.office.com/en-us/article/what-s-the-difference-between-onenote-and-onenote-2016-a624e692-b78b-4c09-b07f-46181958118f