Můj názor je, že se může hodně "lámat chleba" při přechodu na EUV. Pokud ho některý z hráčů zvládně výrazně lépe, může to mít dalekosáhlý dopad na trh, klidně větší než měl úspěch intelu s FinFET před pár lety.
EUV se bude každopádně zavádět na 7nm a Intel to nesmí prospat. A v komentářích na webu se objevují zmínky, že by se to mohlo stát. (např. https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332420)
Jinak v případě Intelu bych měl výhledově větší obavu o mobilní čipy. U notebooků jsou dneska více jak 15W procesory okrajová záležitost a naopak se kvůli ztenčování s zlehčování pořád více prosazují 6W jádra. A zde právě může intel dost narazit, při zpožďování nových procesů.
U desktopu sice AMD teď jede na úspěšné vlně, ale u Ryzenu byl úspěch umenšen právě neschopností použitého 14nm procesu dosahovat frekvencí jako 14nm proces Intelu. Bohužel pro AMD ladí Foundři svoje procesy hlavně na čipy s minimálním příkonem, ne na desktopové žrouty. 12nm Ryzen+ by sice teoreticky mohl mít o dost vyšší frenkvence, jenže pak má AMD v plánu poměrně agresivní přechod na 7nm proces u Ryzenu 2 a tam bych se vůbec bál, jak to bude s frekvencemi a jestli 7nm proces bude tak brzy opravdu připraven pro desktopové čipy.
K tomu odkazovanému článku by to chtělo ještě dodat, že právě teď ve 3Q prodal Intel akcie toho ASML za 5 miliard dolarů. Takže jestli ono to nebude s tím zaspáním trošku jinak.
Že se prosazují 6W jádra, je pravda. On taky za pár dní (oficiálně 7. listopadu) uvádí Intel celou řadu takovýchto čipů z rodiny Gemini Lake. Ano, jsou to ty zatracované Atomy, které už v současné generaci mají lepší poměr výkon/watt než plnohodnotné Core čipy a pravým Core čipům šlapou na paty. Minulá generace +30 % výkonu, ta nová zase +30 % výkonu. Tedy zrovna v této oblasti, bych se o Intel nebál. Tyhle čipy jsou obecně menší, než Core, takže uvést Mercury Lake na 10nm v nebude pravděpodobně problém, i kdyby ten proces neměl nejlepší výtěžnost.
AMD u desktopu uz nejede na zadne vlne. Vedle novych sestijader Intelu uz nema cenu Ryzeny kupovat. Intel dotahl vicevlaknovy vykon a jeste vylepsil naskok v jednovlaknovem. Zaroven upravili cenovou politiku. Ryzen pro desktop by si ted koupil jen blazen nebo skalni fanda AMD (coz je dost casto jedno a to same).
Já to myslel spíše tak, že pokud by Intel dále a více časově zaostával s novými procesy, tak by se to na 6W trhu projevilo nejvíce, né že by tam měl teď takové problémy.
U toho desktopu by myslím Intel dokázal být v nejhorším případě konkurenceschopný se současným 14nm procesem ještě i za 2-3 roky, pokud by tedy trochu stáhl marže a pustil do mainstreamu vysokotaktovaná osmijádra za $300.
U 6W trhu se musí mnohem více snažit a nejlépe nemít výrazné problémy se zaváděním nových procesů.
A na to uvedení 7.11. jsem zvědav. ;)
"Kafe" je pořádná odpověď na Ryzen, ale pořád přišlo 7 měsíců po něm, takže v tomto to pro AMD bylo dosti úspěšné vydání.
Ale souhlasím, že ve většině případů je aktuálně opět lepší koupí Intel, přesto bych to tak negeneralizoval. R7 1700 zlevnil na lehce přes 8tis., takže na MT je určitě výhodnější jak 8700(K) za 10-11tis. Ale i5 8400 vymazal docela R5 a i3 8100 zase minimálně velmi zdatně konkuruje R3 modelům.
No, ale bohužel to je v tuto chvíli spíš teorie, protože dokud jsou v prodeji jen desky Z370 s cenou přes 3tis., hodně lidí co šetří a šli by do 8100 nebo 8400, půjde pořád radši do Ryzenu, kde jsou desky i pod 2tis. Takže, do chvíle dostupnosti B360 desek za dobrou cenu, je pořád "vítězství" i3/i5 nad R3/R5 dosti diskutabilní.
Pro čistě hráče (jako já třeba) je samozřejmě situace jasná a byla i před vydáním CL, na druhou stranu dnes, v době streamovací, je ten MT hodně žádanou věcí.
Co se výhledu týče, tak jestli v únoru vyjde Ryzen+, tedy jen 4-5 měsíců po Coffee Lake, tak to může zase poměrně rychle zamíchat kartami. V případě, že budou pravdivé informace o výrazně vyšších taktech a Ryzeny rázem nebudou mít problém i se 4,5GHz, nebo ještě více, tak by byla celá sitauce hodně odlišná.
Pokud se to ale nepotvrdí, a takty budou vyšší jen symbolicky, a ani poměr ceny/výkonu nepůjde výrazně dopředu, tak je jasné, že ona "ryzenová vlna", která tu byla od března, definitvně skočí.
Ale na to si počkejme.
No, reálně se podle těch Němců a podle Amazonu (tam známe jenom to umístění v žebříčku bohužel) Ryzeny v říjnu prodávaly pořád plus minus nějak stejně (vypadá to na asi 1700ks/týden v tom Mindfactory - pro srovnání v červnu to bylo 1000) jako před uvedením Coffee Lake. Ona je tam jednak setrvačnost, a druhak Coffee Lake je zatím stále v malých množstvích, mnohem menších než jsou prodeje Kaby Lake/AM4.
Pozítří by asi ten člověk z Redditu mohl zase zveřejnit tu svoji tabulku na základě Mindfactory, tak se můžete kouknout...
Staci se podivat na velikosti cipu, vykon a frekvence. Intel ma sice draha CPU, ale take 60-80% marze. Ve srovnani s AMD je ale jejich plocha mnohem mensi. Pritom frekvence jsou vyssi. Kdyby Intel chctel, jakoze nechce, mohl by AMD dostat na pokraj krachu ciste cenovou politikou, prave diky procesu a faktu, ze ma sve vlastni foundries.
Ja by som sa na to rád pozrel, ale Intel detaily o silikóne nezverejňuje presne od doby, kedy AMD vydalo 14nm ZEN.
...Skylake-X sú najväčšie desktopové/HEDT procesory v histórii.
Intel proti AMD cenovo ísť nechce nie preto, že proste nechce, ale preto že za každé jedno percento zľavy prídu o pol miliardy príjmu (ročne).
Tá 80% marža, to vážne? :D