10nm čipy Intelu vyjdou v počítačích NUC, s grafikou Radeon. Má proces stále problémy?

21. 4. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Na přelomu roku jsme tu měli lehce senzační zprávu, dle které první 10nm procesor Cannon Lake, který Intel dokončil, neměl úplně skvělé parametry – takt dvou jader jen 2,2 GHz při 15W TDP a kupodivu také nefunkční či deaktivovanou grafiku. Procesor se pak zřejmě vynořil pod označením Core i3-8121U. Nyní to vypadá, že toto CPU konečně míří na trh: příležitost mu dá přímo Intel ve své řadě minipočítačů NUC. Zajímavé ale je, že model, v kterém první 10nm procesor Intelu bude prohánět elektrony, zřejmě opět dokládá onu šeptandu o vypnuté grafice. Tato mašinka bude, ač nepatří k speciálním herním verzím, obsahovat samostatnou grafickou kartu.  

Crimson Canyon: Cannon Lake + Radeon

Podle už několika průsaků lze říci, že onen první procesor Cannon Lake (přesněji Cannon Lake-U) vyjde v NUCu kódově označeném Crimson Canyon. Půjde o nenápadnou krabičku v klasickém jednoduchém provedení a web WinFuture píše, že by mohla vyjít v květnu, úplně jisté to však není. Srdcem je dvoujádro Core i3-8121U, které má běžet na taktu 2,2 GHz přesně dle předchozích zpráv. Čip má aktivní HT (takže zpracovává čtyři vlákna) a zdá se, že nakonec i turbo okolo 3,2 GHz (což je novinka zavedená pro řadu Core i3 od generace 8000). Tyto NUCy budou prodávány s 4 nebo 8 GB paměti a 1TB mechanickým diskem Seagate ST1000VT001 (musí tedy mít 2,5“ pozici). Osazen bude bezdrátový modul Intel Wireless AC 9560.

NUC Crimson Canyon s 10nm procesorem Cannon Lake a samostatnou grafikou Radeon (Zdroj: WinFuture) NUC Crimson Canyon s 10nm procesorem Cannon Lake a samostatnou grafikou Radeon (Zdroj: WinFuture)

Co je ale nejzajímavější: ač nemá nejrychlejší CPU, obsahuje tento minipočítač samostatnou grafickou kartu. Mělo by jít o nějaký Radeon série 500, pravděpodobně určený pro notebooky. V databázi 3DMarku se nachází záznam zřejmě z NUCu s i3-8121U, ve kterém běží Radeon RX 550, ale není jisté, zda to bude odpovídat zrovna těmto modelům. Přímo v papíru se specifikacemi se ale píše, že má GPU být vybaveno 2 GB paměti GDDR5. Tento desktopek by tím pádem mohl mít relativně slušný herní výkon (avšak také vyšší spotřebu pod takovou zátěží), než dosahují modely osazené jen samotným 15W procesorem. Napájecí adaptér je údajně 90W místo obvyklého 65W.

NUC Crimson Canyon s 10nm procesorem Cannon Lake a samostatnou grafikou Radeon. Všimněte si zmínky o GDDR5 ve specifikacích (Zdroj: WinFuture) NUC Crimson Canyon s 10nm procesorem Cannon Lake a samostatnou grafikou Radeon. Všimněte si zmínky o GDDR5 ve specifikacích (Zdroj: WinFuture)

Nicméně na onom Radeonu – mělo by to být vůbec poprvé, co se taková externí grafika objevuje ve standardním modelu NUCu – je zajímavé ještě něco. S velkou pravděpodobností je to doklad o pravdivosti onoho informačního úniku, dle kterého první čipy Cannon Lake neměly funkční své integrované GPU. V takovém případě procesor samozřejmě potřebuje pro plnohodnotný provoz jiné GPU, pokud tedy neskončí v nějakém embedded/IoT zařízení nebo NASu. Vzhledem k tomu, že existence dvoujader Cannon Lake bez GPU už se potvrdila i jinde v oficiálních zdrojích, je docela pravděpodobné, že v NUCu Crimson Canyon je právě takový procesor.

Takto se systém hlásí v ovladačích Radeon Software (Zdroj: WinFuture) Takto se systém hlásí v ovladačích Radeon Software (Zdroj: WinFuture)

Smůlou provázené Cannon Lake

Informace o NUCu Crimson Canyon docela zapadá do interpretace, kterou už od začátku roku razí komentátor Ashraf Eassa, jenž onu zprávu o prvním Cannon Lake přinesl a stran těchto 10nm CPU je hodně skeptický. Dle jeho názoru už pro Intel dvoujádrové Cannon Lake po vydání čtyřjader Kaby Lake Refresh má prakticky jen symbolický význam. Společnost totiž čelila vlastním předchozím slibům, že bude mít 10nm čipy v roce 2017, což se však nestalo. Aby se podařilo aspoň nějaký procesor Cannon Lake validovat pro výrobu a formálně tak aspoň v nějakém ohledu splnit plán, bylo zřejmě nutné oželit v této kategorii téměř nezbytné GPU, u nějž zřejmě buď výroba, nebo návrh stále trpěly problémy. Důvod, proč 2+0 model Cannon Lake vznikl, by podle této teorie byla čistě nutnost ukázat investorům nebo analytikům, že 10nm čip byl „v termínu“ dokončen.

Eassa také uváděl, že o notebookové CPU s konfigurací 2+0 nebude nikdo mít zájem a mohlo by maximálně být prodáno na oko s tím, že odběratel je v podstatě obratem vyhodí a celá transakce bude jen služba Intelu (toto však asi bylo míněno s nadsázkou). Nyní tedy ale vidíme, že až tak nešťastně ona první Cannon Lake neskončí. V NUCích není jejich využití špatný nápad, byť i zde už nebudou pouhými dvěma jádry o nízkém taktu moc atraktivní. Použití samostatného Radeonu, byť je vlastně znakem slabosti Intelu, může tyto barebony a mini PC učinit pro různé účely zajímavými a bez této zvláštní shody okolností by podobná konfigurace asi nikdy nevznikla. Minimálně z akademického pohledu také tyto NUCy asi budou jednou z mála příležitostí, jak si osahat neblahým osudem stíhanou architekturu Cannon Lake – zajímavou mimo jiné tím, že by toto mobilně zaměřené jádro mělo skýtat plnou podporu instrukcí AVX-512.

Wafer s čipy Cannon Lake, který Intel tento týden ukazoval v Pekingu. Jde pravděpodobně o nejmenší konfiguraci s dvěma jádry a grafikou GT2 Wafer s čipy Cannon Lake, který Intel ukazoval v září 2017. Jde o konfiguraci s dvěma jádry a grafikou GT2. Ta však z nějakého důvodu byla u prvních čipů vypnutá

Intel na tyto produkty asi nebude obzvlášť pyšný a je možné, že zase z trhu poměrně rychle zmizí, hned jak splní svou úlohu, jíž je zbavit se 10nm čipů, které „nikdo nechce“. Ale v mnoha ohledech by tyto počítače mohly být o docela zajímavý kus historie dokládající, s jakými problémy se Intel potýkal. Bude ovšem samozřejmě záležet na dalším vývoji situace – pokud se společnosti povede nyní problémy rychle zvládnout a třeba už koncem roku předvede úspěšné 10nm čipy Ice Lake, mohou tyto šlamastyky být rychle překryty a zcela zapomenuty.

bitcoin_skoleni

10nm výroba stále ve špatném stavu?

Oficiální pozice Intelu je stále, že 10nm procesory budou ve větší míře dostupné v druhé polovině roku. Podle neoficiálních zdrojů ale prý tato technologie možná stále není v úplně dobrém stavu. Již zmíněný Eassa tvrdí, že Intel má například již vyrobené vzorky následujících čipů Ice Lake (ty jsou už určené pro druhou generaci procesu označenou 10nm+ a mají i novou architekturu). Ale dosažené frekvence jsou prý zatím „velmi nízké“ (těžko však říct, jaké hodnoty se tím přesně rozumí).

ashraf-eassa-10nm-proces-intel-duben2018Firma údajně v současnosti dělá, co může, a údajně „zkouší všechno“, aby problémy s 10nm technologií vyřešila, včetně zkoušení nejnovějších experimentálních prvků přímo z laboratoří. Do doby, kdy by měly jít Ice Lake na trhu, ještě zbývá hodně měsíců, takže pro odstranění potíží je stále prostor. Ostatně, ono dvoujádrové Cannon Lake podle všeho dokáže v turbu běžet alespoň na 3,2 GHz, což je začátek. Nicméně pokud jsou tyto informace pravdivé, je zde asi šance, že Intel může mít i s procesory Ice Lake problémy, podobně jako s Cannon Lake.