V situaci v jaké Intel je bych nic jiného než sliby nečekal. Případné kachny ukazující růžovou budoucnost modrého obra se jistě u Intelu moc nažit dementovat nebudou. Je to přece v jejich zájmu aby od nich neutkali ke konkurenci nabízející nyní mnohem lepší produkty a vyčkali růžové budoucnosti u Intelu.
Opravdu neradostná situace.
Je to v souladu i s jejich předchozími roadmapami a PCIe 5.0 bude dva roky a něco po dokončení specifikace (2019). Takže myslím, že je to realistické.
Separátní problém je, jestli se Intelu podaří takhle narýsovaný plán splnit, což bude záviset asi jenom a pouze na kvalitě/problémech 10nm procesu. Osobně si myslím, že dva roky po reálném uvedení (Ice Lake v 2019) a pět let po původně plánovaném uvedení (Canon Lake 2016) už není zas tak malá šance, že to prostě vydají a bude to. Přes to, jak velké problémy při nasazení 10nm Intel ukázal, prostě ty roky navíc musí vést k nějakému pokroku, takže dva roky po tom, co se jim povedl první produkt, musí být schopní zase předvést o něco lepší výsledek.
Je možné, že efektivita/dosahované takty pořád budou zklamání proti kvalitám 14nm a 22nm procesu v jejich době, ale na trhu to bude a IMHO to špatné nebude. Podceňovat takhle velkou (a hlavně prachatou) firmu, to bych nedělal :)
Myslíte, že ti odběratelé Xeonů pro datacentra řeší nějaké "jedna paní povídala" na internetu?
Myslíte, že firemní zákazníci, co si kupují kancelářské počítače řeší nějaké internetové fámy?
Myslíte, že domácí zákazníci kupující si sestavené počítače řeší nějaké technologické parametry budoucích generací procesorů?
Tyhle věci zajímají pár lidí, a to ještě většinu z nich jen ze zvědavosti, než proto, že by si něco takového koupili.
Intel toho moc neslibuje. Čas od času na nějaké konferenci nastíní své budoucí vize a ani tam nic neslibuje, dávají si pozor aby neřekli: "Příští rok uvedeme produkt XYZ." Místo toho říkají: "Příští rok očekáváme uvední produktu XYZ."
A kdyby měli dementovat každou zprávu, kterou někdo vypouští na internetu, tak nedělají nic jiného. Stačí se podívat, kolik zpráv bylo o tom, jak Intel přesouvá výrobu ke konkurenci, jak Intel propouští třetinu zaměstnanců, kolik různých úniků ES čipů se objevuje, kdy každý běží na jiné frekvenci, ale novináři z toho vyvozují bůhví co. Stačí se podívat, kolik článků bylo o DG1 grafice, kdy novináři nebyli schopni pochopit, že to není desktopová grafika s desktopovým čipem, ale vývojářský kit notebookové grafiky, atd.
Problém čtenářů je pak v tom, že hrozně rádi říkají, jak jim Intel něco slíbil, ale ve skutečnosti to žádný slib nebyl, jen nějaká fáma, kterou si někde přečetli a utkvěla jim v paměti.
Podarí sa Intelu dobehnúť s 10 nm CPU AMD, ktoré už bude mať 5 nm? A ak AMD uvedie 5 nm už začiatkom roka 2021...
Intelu veľmi predpovede nevychádzajú, tak by som bol aj v tomto prípade skeptický. To, že do dnes. po 4 rokoch nemá v deskope 10 nm CPU dokazuje asi veľké problémy. Ale aspoň to pomáha AMD presadiť sa a tak vytvárať čo najlepšie konk. prostredie.
"2) Věříte pohádce o tom, že na začátku roku 2021 vyjdou 5nm čipy od AMD, což taky není pravda."
Taky nemyslím, že 5nm bude takhle brzo. Ryzen 4000 Vermeer je určitě 7nm, To by musel být na 5nm procesu APU/mobilní Ryzen 5000 (což je taky to, čemu bude Tiger Lake konkurovat), který asi vyjde na začátku roku 2021, ale tam si nemyslím, že bude 5nm, to by bylo velké překvapení. Pravděpodobně to APU bude pořád 7nm, mimojiné proto, že na tom procesu má AMD navržený Zen 3 (pokud to APU bude mít jádra Zen 3), kdežto na 5nm proces by ho museli portovat. Ale hlavní problém je, že to bude ještě na 5nm moc brzo.
Testovací byly většinou (14nm, 7nm) GPU, takže teď bych taky spíš čekal, že nejdřív se na 5nm procesu objeví GPU.
Kdyby byli tak agresivní jako s Vegou 20, tak by to začátkem roku 2021 být mohlo, ale vzhledem k tomu, že ani Arcturus, ani Navi2x vypadají na 7nm, tak nevím...
Malý APU není na zkoušku vhodný, protože má všechny problémy velkého APU a ta velikost čipu IMHO nerozhoduje:
1) je třeba hotový CPU IP
2) je třeba hotový GPU IP
3) je třeba analogová konektivita/PHY/čipset (USB, PCIe, DDR4/DDR5), které se na 7 nm asi nejvíc báli, když šli do 14nm/12nm I/O čipletu.
Na novém výrobním procesu se většinou dělají dražší věci, protože nový proces je dražší než předchozí a má menší výtěžnost než předchozí. A pak se na něm dělají také věci, které není potřeba frekvenčně trápit.
AMD by potřebovala nějaký malý levný čip (malé APU) proti Atomům a dvoujádrovým core, protože proti <100 mm2 a 125 mm2 velkým 14nm čipům se s tím, co aktuálně má, cenově soupeří dost špatně. Ale na 5nm procesu by si moc nepomohli.