Cenove vychazi Threadripper skvele. Ve srovnanich se stejne drahymi Intely to vypada na lepsi vykon (mnohem vice jader/vlaken v cene).
Kdyz ale srovname CPU se stejnym poctem jader, je videt, ze Intel ma porad obrovsky naskok. Jenze to by se manazeri v Intelu museli byt ochotni vzdat tech obrovskych marzi. A to se nejspis nestane, takze AMD ma cesticku k vetsimu market share jasnou.
Maudite, ten DB bench na anandtechu je hodne mimo. Prectete si komentare. Autora tam jasne osocuji z toho, ze velikost dat zvolil tak aby se vlezla do cache Intelu, ale ne do cache AMD. Anandtech jsou docela Intelovi fanousci, takze jim to nemejme za zle. Kdo bude potrebovat DB, ten si to zbenchmarkuje sam a vzhledem k brutalni propusnosti u Epycu, nemam obavy o to jak dopadne vysledek.
Že Intelovské jádra jedou na vyšších frekvencích platí u 4 a snad částečně u 8 jádrových CPU. Většinou za to platíte vyšší spotřebou a zahříváním CPU. U CPU 10 a výše jader se o nějakém frekvenčním náskoku už prakticky mluvit nedá. Intelovské CPU mohou mít na 1-2 jádra vyšší boost, Řekněme si ale na rovinu, kdo si bude kupovat takto drahou platformu, aby na ní provozoval 1-2 vláknové aplikace. Efektivita je to co rozhoduje a žádný zodpovědný šéf neuvolní peníze na drahý stroj aby jste na něm zpracovával úlohy, které zvládne stroj za 1/3 jeho ceny a přitom rychleji.
Mnohem vyssi IPC, vyssi realna pametova propustnost i pri nizsim teoretickem maximu, atd.
Argument s mensi vyhodou frekvence pri vyuziti vice jader je lichy. Vysledky Epycu uz zname:
"So essentially, AMD has 8 more cores, 16 more threads, delivers 16% more performance than Intel's e5-2699 system and 32% more performance than Intel's "non glued-together" Xeon 8176."
Ano, ctete dobre - 8 jader a 16 vlaken navic znamena jen maly zisk ve vykonu oproti Intelu. Kdyby Intel nesedel na oblacku a neprodaval procesory za nasobek jejich realne ceny, nemelo by AMD sanci. Porad jsou technologicky velmi pozadu, ale jsou velmi levni.
https://www.techpowerup.com/235092/intel-says-amd-epyc-processors-glued-together-in-official-slide-deck
Dle prispevku, kdo se zesmesnuje ceou diskusi jses ale ty Maudite ;) Kdo si ty originalnci clanky precetl, tak vidi, jak si z tho vytahujes schvalne co se tu hodi, aby jsi mohl "zadupat amd" nazpet. Jako proc" Oni ti neco udelali? Nevim jestlisi to uvedomujes, ale neustale pomerujes pindika. Vsechno co pak odporuje tvemu tvrzeni, je automaticky spatne a "amd fans". Nevim kolik ti je, ale tohle se dela ve skolce, kdy deti rikaji "mj tatinek je lepsi" a pak v puberte, kdy potrebujes delat dojem na holky. A pak jsou tady jeste vyjimky, napr Obrmajer a spol :)) .. ale ti to mozna uz delaji za prachy, protoze jim je nejake ferove posuzovani u zadele..
"No, to je jeden cherry-picked benchmark. Hlavně, že jsme do téhle chvíli mluvili ne o latenci, ale o bandwidth, a tom, kdo v praxi ždíme víc z teoretického maxima (AMD)?"
Co je na tom k nepochopeni? I pres vyssi teoreticke maximum u AMD je Xeon od Intelu schopen dostat data k CPU 4x rychleji. To je ta praxe.
Maudit: Problém Intelu je, že má vyššiu pravdepodobnosť konfliktu na portoch (v pipeline). Takže reálna pameťová priepustnosť je v jeho prípade o niečo horšia (nie len v porovnaní s AMD, ale aj IBM a SPARC).
Vidieť to na tom jednojadrovom triad benchmarku. Skrátka akonáhle sa pipeline začne vyťažovať aj niečím iným tak výkon padá.
Naopak hádam že Intel má stále prvenstvo v benchmarkoch, kde sa len presúvajú bloky z/do cache pomocou fetch inštrukcií (teda pokiaľ sa tam nič nezmenilo).
Inak všetky x86 v tom tak nejak zavádzajú. Teda tá teoretická priepustnosť tam je 256GB/s ale stačí tam pridať FMA inštrukciu a hneď je to menej ako polovica. Iné architektúry dosahujú peak priepustnosť aj keď s tými dátami robia nejaké reálne (komplexné) operácie.