Nedávno jste si mohli přečíst článek o zajímávých konceptech Nokie – telefonů, které zůstaly pouze na papíře a v prototypech. Je to možná škoda, protože finští inženýři do světa vypustili několik telefonů, které bylo těžké pochopit. Buď byly ohromně stylové, měly netradiční ovládání, konstrukci, případně kombinovaly všechny bláznivé nápady dohromady.
Většina z nich se ukázala jako slepá cesta a své pokračovatele už nemají. Bohužel, nebo bohudík?
Nokia 6250
Outdoorovou verzi manažerské Nokie 6210 pokryla guma a pevné plasty. Dnes už je telefon více spotřebním zboží, zkrátka po rozbití koupíte nový za pár korun. Před deseti lety musel telefon přežít těžké podmínky v prachu a špíně a ustát několik pádů. A když už tak velká cihla 6210 dostane chrániče a suspenzor, výsledek nevypadá pěkně.
Nokia 6250
|
Nokia 5510
Výrobci vždy řešili nerudovskou otázku s klávesnicí. Nokia 5510 využila střeva nesmírně populární 3310, ale plná QWERTY klávesnice obtekla malý displej. V té době byly obvyklejší modely s výklopnou klávesnicí jako u notebooku. Dnes už podobný nápad nikdo nekopíruje.
Nokia 5510
|
Nokia N-Gage
Že je playstationový Sony Ericsson Xperia Play první pořádnou herní konzolí kombinovanou s mobilem? Nebo nedejbože iPhone? Ale kdepak. N-Gage se Symbianem 6.1 byl hitem už před sedmi osmi lety. Stejně jako u Nokie 5510 zamířil displej doprostřed těla, byl barevný (4096 barev), s tehdy vysokým rozlišením 176 × 208 px a úhlopříčkou 2,1". Unikátní hry s dobrou grafikou byl prodávány na MMC kartách.
O rok později přišel „nástupce“ N-Gage QD s menšími rozměry, vyměnitelnou kartou za chodu, ale zase zmizelo rádio a MP3 přehrávač. Na trh se v roce 2003 dostala i Nokia 3300 se podobnou konstrukcí jako N-Gage ale bez možnosti hrát původní hry. Pouze ty javovské.
Nokia N-Gage
|
Nokia 6600
Baculka, tučný elipsoid, říkejte mu, jak chcete. Nokia 6600 pod nezvyklým tvarem schovávala mocný přístroj se Symbianem 7.0. Hardware i displej byl stejný jako u N-Gage (s hrami kompatibilní nebyl) a nechyběla VGA kamerka. Jen ta spodní tlačítka nebylo možné pohodlně mačkat. Vajíčkový tvar způsobil hlavně úlet s klávesami (sluchátka, C…) na bočních stranách vedle numerické části.
Nokia 6600
|
Nokia 6800
Další experiment s plnou klávesnicí byla velká divočina. V zavřeném stavu vypadal telefon pouze ošklivě, ale když jste klávesnici otevřeli (jako knihu, ne jako notebook), displej se sám otočil a opět byla k vidění přepůlená QWERTY s displejem uprostřed.
Nápad se uchytil ještě třeba u Nokia 6820 nebo Nokie E70.
Nokia 6800
|
Nokia 7610, Nokia 3650, Nokia 7700, Nokia 3108, Nokia 7600
Nokia 7610
Opět experiment s klávesnicí, která musela ustoupit designu. Jiný tvar v rozích byl efektní a Finové jej použili u více telefonů, ale tlačítka byla opravdu za trest (hlavně v pravé části). Přesto se jednalo o výkonný smartphone se sedmičkovým Symbianem, displejem s 65 tisíci barvami a také 1Mpx foťákem.
Nokia 7610
|
Nokia 3650
Jeden z největších úletů společnosti. Chudší příbuzný špičkové Nokie 7650 měl zaujmout masy (na poměry nepříliš rozšířených smartphonů). Jenže klávesnice orientovaná do kruhu veškerou zábavu kazila. Kulatý ciferník byl populární před 70 lety v době analogových pevných linek.
Však také Finové o půl roku později ohlásili model Nokia 3660 který sice zachoval kulatou koncepci, ale numerické klávesy už alespoň byly orientovány tradičně ve třech řadách.
Nokia 3650
|
Nokia 7700
Společnost ještě nebyla na startrekovské hračky připravena. Nokia 7700 byla před osmi lety takovým tabletem. I když v té době se velkým dotykovým zařízením tablet neříkalo, takže bychom ji mohli zařadit mezi MID. Telefonu chyběla klávesnice, ta byla pouze virtuální a psalo se na ní perem (stylus se zasouval do těla).
Rozlišení displeje 640 × 320 px by se neztratilo ani dnes. I když 7700 vypadá jako obr, displej měl úhlopříčku „pouze“ 3,5 palce. V roce 2003 to byl cvalík a nezvyklý tvar připomínal spíš masážní polštář. I proto se přístroj neuchytil. Ale Finové později uvedli pokračovatele, až se nakonec celá řada zasekla u modelu N800 (už bez GSM modulu, zato s Wi-Fi).
Nokia 7700
|
Nokia 3108
Tento telefon se u nás ani neprodával. Byl zvláštní tím, že jeho výklopná klávesnice sloužila jako krytka pro dotykovou plochu. Uživatelé mohli psát perem s rozpozáváním znaků, ale jinak to byla u hloupého telefonu spíš zajímavá než užitečná funkce. Podobný návrh pak převzaly některé Sony Ericssony řady P. U nich však pod klávesnicí byl prodloužený displej, nikoliv touchpad.
Nokia 3108
|
Nokia 7600
Kulaté rohy 7610 zde byly vyhnány k absurdnosti. K tomu nelze nic dodat. Telefon není pro každého, styl je důležitější než všechno ostatní. Asi se hodil do dámské kabelky. V tom případě by mu ale slušelo zrcátko nebo přední kamera. Série 76xx byla zkrátka jako z jiného světa.
Nokia 7600
|
Nokia 6630, Nokia N90, Nokia 3250, Nokia 7280, Nokia X5-01
Nokia 6630
Pamatujete vajíčkovou Nokii 6600? Nástupce dostal lepší hardware, o generaci novější Symbian, ale už nebyl tak krásný. Vajíčko přece jen mělo šmrnc, model 6630 opět zabíhal do světa, kde jsou in kulaté klávesnice. Kvůli bočním tlačítkům byl zbytečně široký a připomínal proklínanou sérii Nokií 3650/60.
Ale to bylo v době, kdy Nokia byla jasný mobilním králem a mohla si dovolit uvádět na trh desítky modelů ročně. A některé se prostě musely odlišit.
Nokia 6630
|
Nokia N90
En devadesátka nebyla úlet, ale jeden z nejlepších mobilů té doby. Véčková konstrukce měla ještě jeden kloub, díky němuž jste mohli displej natočit jako u kamery. Mělo to totiž smysl, objekiv (Finové tehdy začali spolupracovat s optikami Carl Zeiss) mířil z boku přístroje. Bez nadsázky můžeme mluvit o prvním mobilu, který vážněji fušoval do řemesla klasickým kamerám.
Na svou dobu byl unikátní také superjemný displej: 2,1" úhlopříčkou a rozlišením 352 × 416 px. Konkurence nic podobného nenabízela. Z druhé strany byl ještě menší čtvercový displej.
Nástupce Nokia N93 měl primární displej větší (bohužel s menším rozlišením), zato kamera byla o generaci dál. Přibyl megapixel rozlišení (celkem 3 Mpx), video už točil v 480p30 a nechyběl ani trojnásobný optický zoom. A věděli jste, že N93 měla dvoujádrový procesor?
Nokia N90
|
Nokia 3250
Zvláštní kloub dostala i Nokia 3250. Trochu připomínala Rubikovu kostku. Z jedné strany byl numerický blok, z té druhé pak multimediální klávesy. Chytrý nápad už ale nebyl nikdy zopakován. Na rozdíl od véček zde hrozilo větší nebezpečí, že telefon zlomíte. I to možná bylo důvodem, proč začala Nokia hudební mobily dělat jinak. Třeba tak, že ovládací klávesy zase umisťovala vedle displeje.
Nokia 3250
|
Nokia 7280
Spojte vysokou cenu, špatný a malý displej a zahodťe klávesnici. Asi nejstylovější Nokia vůbec. Možná to už není ani telefon, spíš šperk. Psalo se kolečkem, bylo to zdlouhavé, nepohodlné, ale zatraceně cool. To přední zrcátko je opravdu displej. Naštěstí měl telefon hlasové vytáčení, jinak by byl ke své primární (?) funkci úplně nepoužitelný. Ale přesto se dočkal nástupce v podobě Nokie 7380.
Nokia 7280
|
Nokia X5-01
Nokia dovede být odvážná i dnes. Loni uvedená X5-01 má téměř čtvercový tvar a oproti jiným QWERTY modelům řady C a E je klávesnice výsuvná, nikoliv napevno pod displejem. Telefon tak trochu připomíná cigaretovou tabatěrku. Uvnitř se ale nachází běžný hardware, který najdete u všech mainstreamových Symbianů. Xková řada je ale hlavně o stylu, když k tomu přičtete růžovou, azurovou nebo žlutozelenou barvu, většího exota nejspíš v obchodě nenaleznete.
Nokia X5-01
|
Máte tip na jinou šílenou Nokii? Z výběru mic nakonec vypadla Nokia 7500 Prism a outdoorové modely 5100 či matrjoška 5210. Pokud jste měli s některým z uvedených kousků zkušenosti, nebojte se podělit v diskuzi. Určitě to byl zážitek, na který nezapomenete.
Zdroje obrázků: archiv GSMArena