15W a 28W mobilní procesory Alder Lake jsou 10jádra a 14jádra: modely, parametry, spotřeby

11. 1. 2022

Sdílet

 Autor: Intel
Od pěti po čtrnáct jader a grafika Iris Xe na 7nm procesu, 9W až 28W TDP. Jaké jsou procesory Intel Alder Lake mobilní řady U a nové řady P určené pro tenké a lehké přístroje s vysokým výkonem?

Včera jsme zde probírali oficiální vydání 7nm notebookových procesorů Intel Alder Lake, které se uskutečnilo minulý týden na CES 2022. Intel zatím přímo na trh vypustil jen 45W modely řady H, která je určená pro herní a jiné podobné výkonné modely. Úspornější procesory pro ultrabooky a pro mainstream budou tedy formálně vydané až později, ale Intel už také předběžně představil jejich parametry, takže se můžeme podívat i na ně.

Intel měl tradičně tři rodiny notebookových procesorů: 45W řadu H, 15W řadu U, která ale v poslední době bobtnala na 28 W, a ultramobilní řadu Y s TDP kolem 5 W, které však časem stouplo až k 9 W. Alder Lake má také tři mobilní varianty, ale trošku je přeskupilo a částečně přejmenovalo.

Na nejvýkonnější variantě H s 45W TDP se nic nemění, jak už jste viděli v předchozím článku. 28W třída procesorů se ale odštěpí do samostatné nově zavedené třídy P. To je dobře, protože mezi 15W a 28W procesorem je značný rozdíl a když se míchaly pod jedním značením, člověk nevěděl, jakou spotřebu čekat.

V tradiční třídě U budou procesory s TDP od 9 do 15 W, pohltila do sebe tedy dřívější ultramobilní čipy „Y“, ovšem ty stále budou pod písmenkem U svébytně existovat. Je škoda, že Intel tento návrat k 15W spotřebě mainstreamových „U“ procesorů udělal až teď, zrovna když AMD rezignovalo a zavedlo onu 15W–28W definici řady U u Ryzenů 6000U. Třeba se to sladí zase v příští generaci.

15W modely: řada Alder Lake-U: pořád až 55 W v boostu

Řada U je určená pro mainstreamové více mobilní notebooky, které by měly tvořit hlavní část trhu. Není založená na stejném křemíku jako řada H, ale na vlastním separátním čipu s jen dvěma velkými jádry architektury Golden Cove, ale stále s 8 malými jádry Gracemont, které mají výkonnější čipy Alder Lake. Výsledkem je tedy konfigurace 2+8, 10 jader/12 vláken.

Asi se dá přibližně říct, že 2+8 jader by ideálně mělo podávat výkony obdobné šestijádru (pokud by mělo samá velká jádra), ale s cenou/velikostí čipu čtyřjádra. I tento čip má integrované stejné GPU se 768 shadery (96 EU) jako háčkové procesory, nicméně s nižšími frekvencemi. Použitá grafická architektura Xe LP není nová, ale převzatá z procesorů Tiger Lake-U a grafika by proto měla mít velmi podobný výkon.

TDP těchto modelů je 15 W, ale Intel zachoval kontroverzní velmi vysoké maximální turbo spotřeby (PL2) z předchozích generací Comet Lake-U a Tiger Lake-U. Ty jsou u všech těchto modelů 55 W a Intel preferuje, aby notebooky mohly takovýto příkon vycucávat i z akumulátoru, když nejsou připojené do elektrické sítě. Toto mimo jiného nemusí být moc dobře pro životnost akumulátoru, který by se vysokými zátěžemi měl více opotřebovávat. Ale jde holt o strategii, kterou Intel prosazuje. Firma hodně ve srovnávacích benchmarcích kritizuje výkon konkurenčních CPU, s nimiž obvykle notebooky při běhu na baterii příkon omezují na nižší hodnoty, a tím pádem je při běhu na baterii i nižší výkon.

Procesory Alder Lake U pro notebooky Procesory Alder Lake-U pro notebooky. 15W verze by měly mít větší pouzdro, 9W ultramobilní verze opět menší kompaktní, ale obě jsou založené na křemíku s 2+8 jádry (Zdroj: Intel)

Modely

V plné palbě s 2+8 jádry (a 12MB L3 cache) existují hned čtyři modely. Core i7-1265U má takty velkých jader 1,8 GHz v základu a 4,8 GHz v maximálním boostu, což by mělo dávat velmi vysoký jednovláknový výkon. Takt je jen o 200 MHz nižší než u nejrychlejšího Alder Lake-H a o 400 MHz nižší než u nejvýkonněšího desktopového modelu Core i9-12900K. Frekvence osmi malých jader je v základu 1,3 GHz a jejích maximální boost je 3,6 GHz.

Model Core i7-1255U není o moc slabší, takty velkých jader jsou 1,7–4,8 GHz a malých 1,2–3,5 GHz, tedy všechny o 100 MHz nižší. Také je u něj podporováno jen vPro Essentials, kdežto vyšší model má úroveň vPro Enterprise. Grafiku mají oba stejnou, 96 EU/768 shaderů na 1250 MHz.

Také modely i5 jsou 2+8jádra s 12MB L3 cache. Core i5-1245U má takty 1,6–4,4 GHz a malých 1,2–3,3 GHz, levnější Core i5-1235U pak 1,3–4,4 GHz a malých 0,9–3,3 GHz (čili o 300 MHz nižší základní takty, ale stejná turba). Rozdíl je opět v podpoře vPro Essentials u nižšího a Enterprise u vyššího modelu.

Procesory Core i5 tedy jsou na tom podobně jako Core i7, ale mají již přece jen výrazněji nižší frekvence CPU, takže jednojádrový výkon už nebude tak výjimečný. O něco je osekané také iGPU, které má jen 80 EU/640 shaderů a takt 1200 MHz. Maximální Turbo Spotřeba je pořád 55 W.

Modely a parametry procesorů Alder Lake U 15 W Modely a parametry procesorů Alder Lake-U, 15 W (Zdroj: Intel)

Pětijádra (1+4) v lowendu

Až v lowendu dochází k redukci jader. Model Core i3-1215U už má jen 2+4 jádra (dvě velká, čtyři malá) s 10 MB L3 cache (patrně čtyři bloky po 2,5 MB). Takty má 1,2–4,4 GHz a malých 0,9–3,3 GHz, grafika je u něj s 64 EU (512 shadery) na 1100 MHz.

Dále ještě Intel pro úplný lowend nabízí modely 1+4 jádry a 8MB L3 cache, tedy se čtyřmi malými a jen s jediným velkým jádrem. To má pořád HT, takže celkově je to 6 vláken. Pentium 8505 má takty velkých jader 1,2–4,4 GHz a malých 0,9–3,3 GHz, tedy úplně stejné, jako Core i3, jen s tou absencí jednoho velkého jádra.

Celeron 7305 je ještě více ořezaný, nemá totiž vůbec boost, takže patrně vždy poběží na 1,1 GHz u velkého jádra a 0,9 GHz na malých jádrech. Ač se to zdá divné, i tyto lowendové modely včetně Celeronu mají stejné TDP 15 W a dokonce i 55W PL2, byť to se asi Celeronu bez boostu týkat nebude. Obě pětijádra mají jinak ještě ořezanou grafiku, a sice na 48 EU/384 shaderů a takt 1100 MHz.

Ultramobilní modely: 9W TDP, 29W turbo

Do řady U jsou nově zahrnuté také ultramobilní modely se sníženým TDP, které dříve měly označení Y a byly třeba i v pasivně chlazených tabletech. Tyto procesory mají jen 9W TDP a od 15W je poznáte podle toho, že jejich název končí vždy nulou (tedy, „0U“, proti „5U“ u předchozích 15W modelů).

Vlastně je to tak, že nabídka těchto 9W modelů je velmi podobná přechozím 15W modelům, jeden každý z nich má desítkový (9W) analog. Jejich parametry můžete vidět v tabulce a obecně se dá říct, že parametry jako počty jader, cache a počty jednotek v těchto 9W verzích jsou úplně stejné a stejná jsou prakticky i maximální turba E-jader i P-jader, z toho je asi jediná výjimka u Core i7-1260U, které má maximální boost jen 4,7 GHz místo 4,8 GHz u Core i7-1265U.

Velmi nízké základní takty

Snížení TDP ale udělalo velký rozdíl v základních frekvencích, které jsou u velkých jader jen 1,0–1,1 GHz, bez výjimky u všech modelů. Malá jádra mají základní takty jen 0,7–0,8 GHz. U integrovaných GPU se počty jednotek nemění, ale frekvence jsou opět snížené, jen na 800–950 MHz.

Modely a parametry procesorů Alder Lake U 9 W Modely a parametry procesorů Alder Lake-U, 9 W (Zdroj: Intel)

Intel neuvádí all-core boosty, které určitě také budou nižší, než co budou umět 15W verze procesorů. Maximální turbo spotřeba (PL2) v boostu těchto 9W verzí se totiž nemůže měřit s 55W „15W“ modely. Ale relativně TDP je také vlastně dost vysoká: 29 W. To samozřejmě pasivně chladit nelze, takže notebooky budou buď mít ventilátor, nebo bude takovéto turbo možné jen na krátkou dobu, než se procesor zahřeje, a poté bude procesor muset čekat na vychladnutí, než si 29W bude moci znovu dopřát.

Konektivitu těchto procesorů zatím Intel neprezentoval, patrně kvůli tomu, že ještě nenastalo formální vydání. Není tedy jasné, jak to bude třeba s konektivitou, je ale možné, že počet linek pro přídavné GPU bude opět zmenšený jen na čtyři (PCIe 4.0 ×4). Také by asi mohlo být dostupné jen jedno rozhraní PCIe 4.0 ×4 pro SSD. Nicméně asi můžeme počítat s integrovaným USB4 a Thunderboltem 4, protože ty měly už procesory Tiger Lake-U.

Procesory Alder Lake P pro notebooky Procesory Alder Lake-P pro notebooky. Používá 6+8 křemík, jako Alder Lake-H (Zdroj: Intel)

Novinka v procesorech Intel: Alder Lake-P s 14 jádry v 28W TDP pro lehké a tenké laptopy

Nakonec jsme si nechali novinku v mobilním portfoliu Intelu. S procesory Alder Lake přichází procesory, které budou mít na konci označení písmenko P, které doteď v nabídce Intelu nebylo. (Nebo aspoň ne v noteboocích, kdysi existovalo v desktopu a označovalo procesory bez integrované grafiky, což dnes Intel značí písmenem „F“.)

Pod označením P budou zjednodušeně řečeno procesory, které se podobají 45W řadě H. Jsou založené na čipu s 6+8 jádry, tedy šesti velkými a osmi malými (20 vlákny) a s iGPU o 768 shaderech, měl by to tedy asi být stejný křemík, který bude pohánět řadu H. Ještě ale nevíme, zda bude stejná konektivita, nebo zda třeba počty linek PCI Express nebudou ořezané.

Tyto procesory ale mají nižší TDP, jen 28 W. A zejména bude nižší jejich maximální turbo spotřeba, ta bude „jen“ 64 W, tedy už ne o moc vyšší, než u těch „15W“ čipů (kde ale její výše není úplně bez výhrad). 64W spotřeba by měla být o dost zvládnutelnější pro notebooková chlazení než 95–115 W limit PL2 u řady H, takže tato řada péčkových procesorů by mohla být zajímavá pro ty, kdo nechtějí v zátěži moc hučící chlazení. I když to samozřejmě bude záležet – pokud spolu s použitím 28–64W procesoru výrobce použije menší a levnější chladič, tak nakonec hukot (a „fičot“ nepříjemných vysokých frekvencí) může být stejný.

Intel sám uvádí, že tato řada procesorů je určená pro výkonné, ale tenké a lehké notebooky (zatímco řada H už pro větší a těžší šasi herních notebooků).

Wafer s čipy Intel Alder Lake H Wafer s čipy Intel Alder Lake-H (Zdroj: Intel)

Modely

Řekli jsme, že péčka budou používat křemík s 6+8 jádry, ale ten nakonec bude plně aktivovaný jen v jednom modelu – nejvýkonnějším kusu této řady Core i7-1280P. To je tedy 14jádro/20vlákno (6 velkých jader, 8 malých) s 24 MB L3 Cache. Základní takt velkých jader je 1,8 GHz a maximální boost 4,8 GHz – tedy stejný, jako u nejvýkonnějšího modelu 15W řady U. Může ovšem jít o frekvenci na preferovaných jádrech (Turbo Boost Max 3.0). Frekvence malých jader je 1,3 GHz v základu a 3,6 GHz v maximálním boostu. Grafika Iris Xe má plných 768 shaderů a běží na nejvyšší frekvenci (tedy stejné jako u modelech H), 1450 MHz.

Dva další modely i7 už jsou ořezané. Mají jen čtyři velká jádra, zatímco malá jádra zůstávají na plné palbě, tj. je to konfigurace 4+8/16 vláken. Model Core i7-1270P má takty velkých jader 2,2–4,8 GHz a takty malých jader 1,6–3,5 GHz. Jednovláknový výkon by tedy měl být skoro stejně vysoký, trošku snížit by ho mohla jen menší 18MB L3 cache těchto modelů. Levnější Core i7-1260P je podobné, ale takty jsou všude o 100 MHz nižší: jen 2,1–4,7 GHz u velkých jader a u malých jader 1,5–3,4 GHz. Oba modely mají pořád grafiku s 768 shadery, ale jen na 1400 MHz.

Konfigurace zde nejsou tak systematicky čisté – zatímco v kategorii i7 se míchaly konfigurace 6+8 a 4+8, kategorie Core i5 budou také 4+8jádra s 16 vlákny, liší se ale jen 12 MB L3 cache a grafikou ořezanou na 80 EU (640 shaderů). Model Core i5-1250P má takty velkých jader 1,7–4,4 GHz a takty malých jader 1,2–3,3 GHz a takt GPU 1400 MHz. Model Core i5-1240P má takty CPU úplně stejné, ale grafika u něj běží jen na 1300 MHz. Také neumí vPro Enterprise, ale jen vPro Essentials. Není jasné, zda u něj nejsou ještě nějaká další skrytá omezení třeba v konektivitě, protože jen o 100 MHz pomalejší GPU nevypadá jako moc velký rozdíl.

Modely a parametry procesorů Alder Lake P 28W Modely a parametry procesorů Alder Lake-P, 28 W (Zdroj: Intel)

Nabídku uzavírá jeden levnější model: Core i3-1220P. Ten má jen dvě velká jádra, malých jader zůstává osm. S konfigurací 2+8/12 vláken se tedy podobá procesorům řady U, ale zůstává mu 28W TDP a maximální turbo spotřeba 64 W. Tento model má takty velkých jader 1,5–4,4 GHz a takty malých jader 1,1–3,3 GHz. Jeho grafika je také osekaná, má jen 64 EU (512 shaderů), které budou mít maximální takt 1100 MHz. Tento model neumí funkce vPro, takže asi nebude používán v „business“ laptopech.

Galerie: Procesory Intel Alder Lake-H 45W – prezentace

Zatím ještě jen preview modelů, notebooky teprve přijdou

Ani tyto modely „Alder Lake-P“ ještě nejsou formálně vydané. Intel takové oficiální vypuštění na trh asi provede až později, zatím jen takto prozradil parametry jednotlivých modelů jako určité preview.

bitcoin školení listopad 24

Nicméně asi bychom na vydání neměli moc dlouho čekat. První notebooky s Alder Lake-H mají být už příští měsíc (v únoru) a pokud máme tipovat, Alder Lake-P a Alder Lake-U nebude o moc později, nejspíše by se mohly dostat na trh do 1–2 měsíců po 45W modelech Alder Lake-H.

Zdroj: Intel