168 hodin: aukce kmitočtů pro LTE začne v listopadu [podcast]

18. 8. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

168 hodin poprvé zvukem

Komu se nechce číst, může si týdenní zprávy a komentář poslechnout!

Zájemci se mohou hlásit do konce září, aukce začne nejspíše v polovině listopadu. Tak zní definitivní časový plán dražby kmitočtů pro mobilní sítě, který ve čtvrtek zveřejnil Český telekomunikační úřad. Podmínky aukce už známe několik měsíců, právě čas byl ale otázkou. Vzhledem k nezdaru při poslední aukci, kterou předčasně ukončil už bývalý předseda úřadu Dvořák, jsem očekával, že regulátor bude tentokrát tlačit na čas a aukci se bude snažit zahájit co nejdříve. To by se zřejmě i stalo, kdyby nepřišly dva požadavky: jeden od Ministerstva průmyslu a obchodu a druhý od společnosti Dial Telecom. Ministerstvo žádalo více času pro přihlášky, Dial Telecom zase chtělo získat prostor pro jednání s investory. Oproti původním plánům tak mohou zájemci podávat přihlášky až do 30. září.

Aukce se budou s jistotou účastnit T-Mobile, Vodafone i Telefónica, která kvůli zvýhodňování nových hráčů vyhrožovala neúčastí a stížností k Evropské komisi. Žádný z operátorů navzdory siláckým slovům ale není v takové pozici, aby si mohl dovolit této klíčové aukce neúčastnit. Kromě operátorů se aukce téměř jistě zúčastní finanční skupina PPF, která už dříve avizovala účast za těchto podmínek, a dále možná už zmíněný Dial Telecom a klient společnosti Citigroup, kterého jsem už dříve odhadoval na některého evropského či amerického operátora.

V aukci se bude hrát o kmitočty v radiových spektrech 800, 1800 a 2600 MHz. V prvních dvou pásmech Český telekomunikační úřad vyhradil několik bloků pouze pro nové hráče. Dlouhou dobu to přitom vypadalo, že oním novým hráčem bude pouze skupina PPF, a získá tak kmitočty už za vyvolávací cenu. Proti tomu protestovali stávající síťoví operátoři a hrozili tím, že věc povedou k soudům a Evropské komisi. Zdali tak některý učinil, zatím nevíme, server E15.cz to nicméně tvrdí o T-Mobilu.

Není pravděpodobné, že by Evropská komise žádosti vyhověla. Je to právě tato instituce, která dlouhodobě kritizuje oligopol českých operátorů a která telekomunikační úřad v době jeho ohánění se „specifickým trhem“ tlačila k regulacím. Nejsem právník, abych mohl tvrdit, že jsou podmínky aukce nenapadnutelné. Věřím však v to, že je úřad – a zejména tuto spornou část – konzultoval, když je i po palbě kritiky od operátorů i ministerstva zachoval ve víceméně nezměněné podobě.

Vyhrazení části kmitočtů pro nové zájemce je prozíravý krok nejen kvůli otevření vrátek pro čerstvou konkurenci. Dojde tím i k částečnému oddělení operátorů od nových zájemců, cena by proto už neměla ustřelit k dvaceti miliardám jako v minulé aukci. Aukce by se tentokrát mohla zastavit na celkové částce kolem 14 miliard, ostatně i úřad ji považuje za optimální. Začínat se bude na celkové vyvolávací ceně 8,72 miliardy a dražba by díky více kolům za den a novým pravidlům měla proběhnout během kratší doby. Společnosti už nebudou moci opakovaně stahovat své příhozy a před vstupem do dražby navíc musí určit minimální portfolio, tedy minimální rozsah kmitočtů, které potřebují.

Na průběhu aukce se už možná odrazí pakt o sdílení infrastruktury, který mezi sebou vyjednávají Telefónica a Vodafone. Lze v tom případě čekat, že si obě společnosti určí menší portfolio kmitočtů, jelikož je v důsledku budou stejně sdílet. Na druhé straně pískoviště budou hrát noví zájemci a je otázkou, kolik dalších kmitočtů si budou chtít utrhnout z většího koláče. Vyhrazené bloky ve spektru 800 MHz a 1800 MHz zajišťují dostatečný prostor pro jednoho. PPF bude těžit ze svého kapitálu a potřebné kmitočty vyhraje tak jako tak. Důležitost této aukce pro PPF podtrhoval zájem o akvizici společnosti GTS, z jejíhož nákupu však později sešlo. Dial Telecom, pokud jej tedy investoři vystřelí do aukce, může zase využít už existující páteřní sítě a nad ní postavit systémy a vysílače.

Důležitým klíčem pro úspěch bude v obou případech národní roaming, k němuž se vítězné společnosti zavazují. Čtvrtého síťového operátora bychom tu tak už mohli mít na konci příštího nebo začátku přespříštího roku. Ostatně o letošní zimě mluvilo PPF před začátkem minulé aukce.

bitcoin_skoleni

Smartphony poprvé prodávanější než hloupé telefony

Smartphony byly podle agentury Gartner v druhém kvartálu poprvé prodávanější než hloupé telefony. Prodalo se 225 milionů smartphonů oproti 210 milionům low-end telefonů. Neohroženou jedničkou byl Samsung s 71 miliony prodaných modelů, druhý byl Apple s 32 miliony iPhonů. S velkým odstupem následovaly společnosti LG, Lenovo a ZTE, které prodaly kolem deseti milionů telefonů. Mezi systémy převažoval Android se 171 miliony prodaných modelů, následován Applem s 32 miliony iPhonů. S opět velkým odstupem se umístily Windows Phone a BlackBerry, které krouží kolem sedmi milionů telefonů. Tolik k číslům.

Apple podle serveru AllThingsD uspořádá podzimní keynote už 10. září. S jistotou představí systém iOS 7, nový iPhone a druhou generaci iPadu mini. Na řadu by prý měly přijít i levnější iPhony, jakkoli mi přijde, že Apple nemá zapotřebí pronikat do nového segmentu. Stejně jsem však kdysi uvažoval o malém iPadu a přitom jej dnes sám používám.