Googlu se květnová akvizice ztrátové Motoroly prodražila. Její nákup se pochopitelně záporně odrazil na celkovém hospodářském výsledku firmy. Google proto urychleně přistoupil k restrukturalizaci Motoroly, a rozhodl o propuštění více jak čtyř tisíc zaměstnanců a zrušení zhruba třiceti poboček po celém světě. Mimo to hodlá seříznout nabídku produktů –low-endové z ní zcela zmizí – pouze na několik klíčových modelů. Vedle toho opustí „méně lukrativní“ trhy, mezi něž se z pohledu Googlu zřejmě řadí i Česko. Tato radikální očista se zdá být rozumnou medicínou pro nemocného výrobce vůbec prvního mobilu, měli bychom se ale ptát: co bude následovat?
Google Motorolu koupil hlavně proto, aby měl v patentových bitvách účinnou páku na konkurenci (k nákupu vedly samozřejmě i další, byť méně významné důvody – více v rozsáhlém článku Lukáše Václavíka). Je otázkou, zdali Motorola pro Google i nadále zůstane jen balíkem patentů a značkou, kterou jakýmsi způsobem bude udržovat při životě, či zda s ní má větší plány. Motorola je schopným výrobcem hardwaru, a Google tak má doslova na dlani možnost uchytit se se svou Google TV na poli chytrých televizorů. Masivnější výrobu mobilů očekávat nemůžeme; už jen proto, že se Google rozhodl jejich nabídku výrazně seříznout – a navíc by tím šel sám proti sobě. Zajímavé bude rovněž to, jak se postaví k výrobě svých referenčních telefonů, na jejichž kvality zatím vždy kladl důraz. Tedy zdali je bude vyrábět ve vlastní režii, nebo to nechá na svých partnerech jako důkaz toho, že s nimi i nadále počítá.
Od Googlu pro dnešek pryč. Kim Dotcom prostřednictvím svého Twitteru světu oznámil, že chystá hudební službu Megabox, která by muzikantům měla nabízet velkorysé podmínky: jen desetiprocentní provizi z prodejů (například Apple si bere 35 %) pro službu a finanční kompenzaci umělcům – placenou z reklam a prémiových účtů – za hudbu, kterou se rozhodnou nabízet zdarma. Do konce roku se tak přesvědčíme, zdali si Dotcom skutečně krátí domácí vězení prací na nové „revoluční“ službě, či šlo jen o planá slova do větru.
Andrej Babiš, foto: ano2011.cz
Miliardář Andrej Babiš chce koupit skupinu Centrum Holdings, které patří portál Centrum.cz a mimo jiné i internetová zpravodajská trojka Aktuálně.cz. Centrum Holdings je dlouhodobě ve ztrátě, a společnosti nepomohly ani masivní investice jejích amerických vlastníků. Kromě Babiše se mluví i o dalších možných zájemcích: mediálních skupinách CME a Mafra, vydavatelství Ringier či třeba Ondřeji Tomkovi (zakladatel Centrum.cz, který v r. 2007 prodal svůj podíl právě Američanům). Konkrétní částky nebyly zveřejněny, půjde nicméně o jednotky miliard.
Andrej Babiš vydává vlastní regionální týdeník 5+2 dny a podle serveru Lidovky.cz odmítá, že by mu měl pomáhat v nadcházejících volbách do parlamentu, kam se chce dostat se svým hnutím ANO 2011. Nechť si každý, komu tento bezplatný týdeník chodí do poštovní schránky, udělá názor sám. Pokud Babiš ke svému týdeníku získá Centrum Holdings s vlivným serverem Aktuálně.cz, jen doufám, že se z něj nestane česká verze bývalého italského premiéra Berlusconiho...
Microsoft představil novou podobu webové verze služby SkyDrive. Jejím grafickým motivem je v duchu sjednocování samozřejmě rozhraní Metro – tedy pardon, Modern UI. V případě, že ve SkyDrivu skladujete tak jako já jen fotografie, budete příjemně překvapeni tím, jak snadno se s nimi dá pracovat. Horší je to v případě dokumentů nebo jiných souborů, kdy vidíte jen jejich názvy – a nic jiného – v moři dlaždic.
Ještě malá odbočka k Windows 8 – od pondělí jsem je pro zajímavost nasadil jako svůj hlavní operační systém. S Metrem, tedy Modern UI, na které jsem dříve čpěl síru, jsem se sžil k mému údivu rychle. Třebaže na něm Microsoft mohl zapracovat trochu více, není to ani s myškou na ovládání žádná katastrofa. Překvapila mne i na Windows dosud nevídaná rychlost a plynulost, s jakou systém fungoval – a to nutno podotknout – na počítači, který je na hranici minimální konfigurace pro běh Windows 8. To vše s řadou nainstalovaných a běžících programů a navíc v nehotové, testovací verzi.
Jsem už trochu nad rozsah, takže jen v rychlosti. Za přečtenou stojí reportáž Radka Kejduše z tiskovky Seznamu, který na ní trochu poodhalil své technické zákulisí – najdete ji zde.