Lukáš Václavík otestoval beta verzi elektronické trafiky Publero pro Android. Jejího sourozence pro iOS jsem v létě ve své recenzi docela pochválil. Verze pro Android se ovšem té na jablečných zařízeních ani zdaleka nepřibližovala. Pořádný výprask dostala hlavně od uživatelů, kteří ji zhodnotili v Google Play. Aplikaci bylo vyčítáno, že je pomalá, písmo někdy nečitelné a že jako celek je spíše nedodělek než něco, co by se mělo nabízet uživatelům. Na obranu lze říct akorát to, že za něco mohla technologie Adobe Air, které se aplikace v nové verzi naštěstí zbavila. Novou verzi programu společnost postavila od základů, a podle našich dojmů se z předchozích chyb poučila. Koncentrované pocity z jejího používání najdete v naší recenzi.
Ani po více jak roce, co Apple začal prodávat české knížky pro Čechy, Amazon nijak nezareagoval. Spousta lidí, doufajících v to, že otevření knižního katalogu pro české knihy je jen otázkou času, si čtečky Kindle koupila, takže Amazon zde má uživatelskou základnu dostatečnou. Dokonce takovou, že by si ani nemusel dělat marketing. Českých knih v má v katalogu ubohých devatenáct, české obchody pro Kindle nabízejí v nechráněném formátu knih řádově více – stovky, ne-li tisíce. Pokud budete pod stromeček kupovat čtečku, nesahejte tedy automaticky jen po Kindlu, ale poohlédněte se i po jiných značkách. Třeba v našem nákupním lístku.
Microsoft na vlnách úspěchu
Microsoft za měsíc a pár dnů, co prodává Windows 8, zaznamenal čtyřicet milionů nainstalovaných kopií nového systému. Z firemního pohledu jde o průměr, z toho mého o neuvěřitelné číslo. Rovnou se začíná mluvit o dalším nástupci, který podle mne bude spíše updatem než samostatnou verzí systému. Svědčí o tom i to, že bychom se měli dočkat spíše dílčích úprav, jako různých velikostí dlaždic na úvodní obrazovce nebo změn v jádru systému. Za sebe tipuji, že update systému bude pro domácí uživatele bezplatný.
Během toho měsíce také v mžiku obchod Windows Store překonal jablečný Mac App Store. Jak v počtu stažení, tak i množství aplikací. Krásně to ilustruje velikost obou světů. A to je Microsoft teprve na začátku. Dalším úspěchem Microsoftu je také 25 milionů uživatelů staronového e-mailu Outlook.com. Při té příležitosti byly oznámeny plánové novinky, jako jsou klávesové zkratky, nová barevná schémata anebo často zmiňovaný chybějící archív zpráv. Zatím jde jen o přetahovanou, neboť Outlook a konkurenční GMail nabízejí podobné funkce a téměř stejný komfort.
Tak Apple nakonec nové iTunes 11 představil ještě v listopadu. Nový přehrávač přináší vzdušnější rozhraní s pěknou grafikou, užitečný minipřehrávač a hlavně lepší optimalizaci programu, která se pozitivně odrazila na jeho rychlosti. Není to pouze placebo efekt z nové verze, tenhle pocit nezmizel ani po dvou dnech.
Zase trochu statistické vědy. Už 6,5 milionu Čechů surfuje na internetu. Zajímavé je meziměsíční srovnání, kdy náhle přibylo 200 tisíc uživatelů. Takové číslo, obzvlášť bez zřejmé vazby na nějakou důležitou událost, vzbuzuje pochyby o metodice měření použité ve zveřejněném výzkumu NetMonitoru.
Česko volilo nejlepší projekty na internetu, Sýrie o něj přišla
Tento týden proběhlo vyhlášení výsledků Křišťálové lupy. Zvítězila obvyklá jména, pár překvapení se ale přece jen objevilo. Za vypíchnutí stojí vítězství magazínu dTest.cz a státního (!) projektu Potraviny na pranýři. Anticenu dle očekávání dostal Centrální registr vozidel, který ani teď nefunguje pořádně. Kompletní přehled výsledků najdete v našem článku.
Sýrie je bez internetu. Vláda zřejmě jako opatření proti opozici, která se snaží svrhnout tamní násilný režim prezidenta Asada, přinutila poskytovatele odříznout zemi od připojení do světa. Opakuje se tak známý scénář z afrických zemí, které si prošly arabským jarem. Tehdy se upadající režimy snažily blokováním internetového připojení zabránit svolávání masových demonstrací a akcí, neboť ty se často organizovaly přes sociální sítě.