Hlavní navigace

168 hodin: přijdou telefony s Ubuntu?

6. 1. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Odpočet, který několik dnů běžel na stránkách linuxové distribuce Ubuntu, přinesl první ochutnávku připravovaného mobilního systému. Canonical představil koncept Ubuntu pro telefony několik dní před zahájením veletrhu CES v Las Vegas, kde budou probíhat další ukázky systému. Přesně takto před rokem společnost uvedla „televizní“ systém Ubuntu TV. Objevilo se líbivé video, pár hezky barevných obrázků, nechyběla ani velká slova – a tím celá šou skončila. Avizovaný prodej obsahu na zamýšlených televizích s Ubuntu TV je přitom podle mne slibnou cestou, jak by Canonical mohl přijít k zajímavým penězům. Možnosti těchto zařízení se teprve rýsují.

Rozhraní systému představeného ve videu spojuje prvky ovládání, které používají jiné mobilní platformy a přináší také něco málo z toho, co je k vidění v počítačové verzi Ubuntu. Co se mi osobně líbí asi nejvíc, je práce s prostorem obrazovky. Všechny panely systému můžete schovat a z kraje displeje je vytáhnout, až když je potřebujete. Nalevo najdete dock s aplikacemi, posouváním zprava se dostanete ke spuštěným programům. Nahoře se tradičně nachází lišta s upozorněními a opačný kraj je vlastně stejně jako na Androidu vyhrazen případným možnostem aplikace.

Podobnost s Androidem je někde velká, ostatně mobilní Ubuntu toho s ním má v jádru hodně společného. Aplikace Ubuntu slibuje dvojí; buď v nativním kódu systému, anebo klikačky typu Gmail v HTML5. Díky téhle přístupnosti by se na Ubuntu mohly rychle objevit aplikace, jejichž nabídka je jedním z klíčů pro přetáhnutí uživatelů jiným platformám. Přetahovat se tady bude hlavně z Androidu a velká příležitost se také nabízí u uživatelů, kteří budou vyměňovat své zombie telefony za moderní. A že jich ještě bude hodně.

Mobilní Ubuntu by mělo nabídnout kompatibilitu s velkým množstvím „androidích“ telefonů, i když spíše až těch dnešních, protože systém má docela velké minimální požadavky. Pokud mobilní Ubuntu neskončí tak jako Ubuntu TV, nemělo by zůstat pouze u charakteru hackerského systému, kterým v telefonu nahradíte Android. Ubuntu údajně oslovuje výrobce, kteří by měli v dalším roce přijít s vlastními telefony.

Trochu se obávám toho časového odhadu. Největší bitva mezi mobilními platformami se bude odehrávat teď, příští rok může být pro Ubuntu už pozdě, koláč si totiž hráči rozebírají docela rychlým tempem. Čím déle, tím se zkrátka zhoršuje možná startovní pozice pro Ubuntu. Byl bych mile překvapen, kdyby se mobilní Ubuntu objevilo na podzim před dalšími Vánoci. Na několika referenčních telefonech ve všech cenových kategoriích, s dobrou reklamní kampaní a hlavně nabídkou – alespoň těch základních – aplikací.

Největším konkurentem Windows 8 jsou Windows

Mezi svátky bylo aktivováno na padesát milionů nových telefonů a tabletů s Androidem a iOS. Předpovědi se tak naplnily, příznivá cena telefonů a tabletů vedla k tomu, že spousta lidí pod stromeček darovala chytrou elektroniku. Proč ne, když lze už za čtyři pět tisíc pořídit velmi slušný smartphone nebo tablet.

Lehce povyrostla i Windows 8, a to k necelým dvěma procentům tržního podílu. Je to zdánlivě malé číslo, přesto to podle mého střízlivého odhadu může znamenat asi padesát milionů aktivovaných licencí. Jenže zároveň stále, a to skoro stejným tempem jako Osmičky, roste i tržní podíl Windows 7. Největším konkurentem nového systému tak nejsou produkty jiných firem, ale samotná Windows.

bitcoin_skoleni

Moderní internet na Nový rok oslavil třicáté výročí. První den roku 1983 přešla tehdejší vojenská a univerzitní síť Arpanet na sadu protokolů TCP/IP, které nahradily nevyhovující komunikační normu (Arpanet) NCP. Na těchto základech položených před třiceti lety funguje internet s určitými obměnami i dnes, tou nejpodstatnější bylo přifouknutí balíku IP adres.

Chatovat na Facebooku mohou prostřednictvím aplikace Messenger (zatím pro Android a iOS) i uživatelé, kteří tam nemají zaregistrovaný účet. Postačí jim k tomu telefonní číslo. Chatovat mohou s těmi, které mají coby telefonní číslo uložené v adresáři.