168 hodin: Spotify na cestě do Česka [podcast]

17. 11. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

168 hodin #13: Spotify na cestě do Česka by Cnews on Mixcloud

Jako poslední z velkých hudebních služeb do Česka zamíří Spotify. O plánovaném otevření známé hudební služby Česku jsme vás jako první informovali v pondělí. Švédské Spotify v posledních pěti letech navštívilo celkem 32 zemí, Česko mezi nimi přitom dosud chybělo, ačkoliv s výjimkou Slovenska byla služba dostupná ve všech okolních státech. Veřejnosti se služba otevře zřejmě do konce roku, novináři k ní budou mít přístup již příští týden.

Stejně jako další hudební služby funguje i Spotify na bázi měsíčního předplatného. Pokud by služba pouze přepočítala své tarify do českých korun, stala by se s měsíčním předplatným 270 Kč nejdražší ze zde dostupné konkurence. Lze proto čekat, že podobně jako Google Play Music tarify zlevní a nabídne je třeba za polovinu.

Zatímco sbírka hudebních služeb je kompletní, dostupnost filmových a seriálových serverů je stále problém. Na americké Hulu ještě dlouho oficiální cestou nedosáhneme a Netflix opatrně našlapuje kolem evropských zemí.

Tablet už i při startu

Poslední finanční výsledky výrobců mobilních telefonů poukázaly na zajímavou skutečnost. Apple a Samsung společně pobírají 109 % zisku, zatímco ostatní výrobci se topí ve ztrátě. Přebytek devíti procent je přitom objem, o který zmíněná dvojka připravila ostatní výrobce. Kompletní přehled, který naleznete v článku Lukáše Fialy, ukazuje, že žádná z šesti největších značek po Samsungu a Applu nevykázala provozní zisk. Tabulka nicméně nezahrnuje řadu výrobců, jako je Huawei nebo ZTE, kteří tradičně finanční výsledky nezveřejňují. Nejhůře ze všech prodělalo BlackBerry, což zřejmě souvisí s neúspěšným modelem Z10.

Evropská agentura pro bezpečnost letectví zveřejnila nové pokyny, které konečně odpovídají dnešní době a nevypadají jak ze začátku tisíciletí. V letadlech bude možné po všechny fáze letu používat elektronické čtečky, mobily a tablety, které ovšem musejí mít vypnuté všechny sítě. Pokyny zatím nepovolují laptopy. Zmíněná zařízení bylo možné používat během samotného letu, pravidla ale zakazovala využívání při pojíždění pro ranveji, vzletu a dosedání. Agentura rovněž připravuje kroky k certifikaci zařízení pro telefonování z letadla.

Proč sakra potřebuji Google+, abych mohl okomentovat video na YouTube, štěká spoluzakladatel služby Jawed Karim. Propojování YouTube a Google+, které začalo spojením kanálů s profily na sociální síti, postoupilo o krok dále tím, že videoserver začal vynucovat komentáře spojené s Google+. Spoustu uživatelů to pochopitelně rozhněvalo, protože teď pro komentování pod videi musejí používat účet na Google+, i když jim nic jiného nepřináší.

GTS v rukou Deutsche Telekom

Německá společnost Deutsche Telekom, která je vlastníkem české pobočky T-Mobilu, koupí GTS Central Europe. Společnost je na prodej již delší dobu, jedním z vážných zájemců přitom byla i skupina PPF Petra Kellnera, která ale nakonec raději koupila českou Telefóniku. Deutsche Telekom za GTS zaplatí v přepočtu 15 miliard korun, získá tím společnost, která vlastní 26 tisíc kilometrů optického vedení, 14 datových center a má 38 tisíc klientů z řad státní správy a firem. A hospodaří přitom s více jak dvoumiliardovým ziskem.

bitcoin školení listopad 24

Jako jedinou Deutsche Telekom nezíská slovenskou pobočku GTS, která provozuje dominantního slovenského operátora Slovak Telekom, který podobně jako Telefónica v Česku získal infrastrukturu po privatizaci státního operátora.

Pokud regulační úřady obchod schválí, Deutsche Telekom se stane mnohem významnějším hráčem na poli telekomunikačních a datových řešení. Nový vlastník GTS zřejmě začlení do T-Mobilu, který už řešení pro korporátní a veřejnou sféru nabízí. T-Mobile také mimochodem získá přímou kontrolu nad řadou virtuálních operátorů, pro které GTS znamenalo snadnou cestu na telekomunikační trh.