2017 podle IBM: Počítače budou mít všech pět smyslů

19. 12. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Konec roku nepřináší jen bilancování, ale také tradiční předpovědi budoucnosti. IBM jako nejstarší a největší technologický inovátor už od roku 2006 odhaduje technologie, které budeme používat za pět let. Letošní seznam Next 5 in 5 se týká zajímavého tématu – kognitivních počítačů.

Elektronické stroje budou rychlejší, chytřejší a budou používat smysly stejně jako lidé. Počítače budou pracovat jako mozek. Společnost IBM už prototypy neuronových čipů představila loni, v roce 2017 by nám měly pomoci chápat svět a život kolem nás.

 

Hmat: dotykem poznáte materiál povrhu

Představte si mobil s haptickým displejem, hmatovou odezvou, která obrazovku dokáže pomocí vibrací lehce zdeformovat a pomocí milimetrových výstupů simulovat povrch. Už to nebude jen sklo nebo plast, na který saháte. Pomocí vibrací může telefon nasimulovat dřevo, kůži nebo třeba bavlněné tričko. To zcela jistě změní nákupní návyky. Už nebudete muset nikam jezdit, ale skříň, gauč nebo košili si ohmatáte ještě doma.

Jemná hmatová odezva dokáže simulovat různé látky, ale nejdříve se musí vytvořit jakýsi slovník povrchů. Je třeba přeložit analogový materiál do jedniček a nul, aby se dal uchovat v paměti a zpět rekonstruovat na displeji. A co kdyby i ony senzory byly přímo v mobilu. Ještě před reálnou návštěvou lékaře byste pouze zaslali trojrozměrný snímek divné boule na těle a doktor by ji mohl studovat na dálku.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Zrak: vidět znamená chápat

Dnes už počítače vidí. Obrazové snímače dokážou rozeznat hloubku, teplotní stopy i barvy. Software dokáže porovnat dva obrázky a říct, jestli jsou si podobné. Hledá přitom podobné barvy nebo tvary. Sám ale nepozná, co se na obrázku nachází. Resp. člověk musí nejdříve naprogramovat, jaké vzorce má stroj hledat.

Neuronové sítě ale podobné tvary hledají samy. Nedávný pokus Googlu dokázal na spoustě fotografií objevil kočku nebo lidský obličej. Počítač přitom nevěděl, že je to kočka či člověk, ale zjistil, že obrázky mají společné znaky. Budoucí bezpečnostní kamery budou moci samy rozpoznat kritickou situaci, nemocniční skenery zase dříve odhalí zdravotní problémy. Stačí se nechat často fotit a počítače samy zjistí změny/odchylky od normálu. Tagování fotek na Facebooku je proti tomu legrace.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Sluch: co to ten pes zase štěká

Zvuk je vlastně jen metoda bezdotykového hmatu. Rozvibrované molekuly vzduchu dorazí do lidského ucha a z těchto informací mozek pozná řeč, zvuk startujícího auta nebo šum. Lidský sluch je ale slabý, navíc zhora i zdola omezen frekvencemi.

Nové snímače ale pomocí zvuku budou moci včas zachytit možný sesuv půdy, stačí „poslouchat“ terén. Do pěti let bychom mohli vytvořit překladače, které nám řeknou, proč dítě pláče, nebo proč pes štěká. A jsme zpět u slovníků.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Chuť: automaticky generovaný jídelníček

Ne, počítače skutečně nebudou nic olizovat. Ale dokážou například pochopit, z jakých chemických sloučenin se skládá jídlo nebo jaká potrava lidem opravdu chutná. Pokud počítač dostane i informace o stavbě těla člověka a jeho metabolismu, automaticky vytvoří jídelníček, který dodá dostatek energie, zamezí extrémům (obezita, podvyživenost) a ještě bude dobře chutnat. Nemocným zase pomůže s dietou.

Podobná technologie bude mít velký společenský efekt, firmy jako McDonald's nebo KFC už teď dostávají kopřivku.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Čich: mobil ucítí vaši nemoc

Alkohol testery zná každý řidič. Fouknete do kouzelné krabičky, která analýzou dechu zjistí, kolik máte v krvi alkoholu. Z dechu je ale cítit i více, než jen co jste snědli a vypili. Senzory dokážou vyhledat jaterní a ledvinové problémy, cukrovku nebo tuberkulózu. Ve spojení s mobilem by přístroj rovnou mohl volat pohotovost.

" width="560" height="315" frameborder="0">

IBM už na těchto technologiích pracuje. Superpočítač Watson, který nedávno porážel lidské protivníky ve hře Riskuj, se teď učí medicínu, aby mohl pomáhat lékařům při operacích a diagnózách. Z toho vychází i nová předpověď pro rok 2017. Počítače nám zkrátka pomohou lépe pochopit prostředí, ve kterém žijeme. Umělé senzory budou citlivější, paměť větší a procesory rychlejší než prosté lidské orgány.

Před pěti lety společnost IBM předpovídala, že budeme používat zelenější technologie, změní se způsob řízení aut nebo že mobily budou sloužit jako peněženka. Vše se vyplnilo, byť rozhodně nejde o masově používané technologie. Pokud se za pět let alespoň částečně splní letošní předpovědi, bude to úžasné.

ICTS24

Loni se mimochodem mluvilo o čtení myšlenek, konci spamu i hesel.

Zdroj: IBM