USB Power Delivery v základní verzi umí jen 20 W, ale ve vyšších specifikacích dokáže zvednout napětí i proud a dodávat až 100 W. Samozřejmě jen pro zařízení, které s tím počítají a umí přijímat proud na vyšším napětí (původní napětí pro USB je 5 V). V nové chystané revizi 3.1 (release 2.1) se zvedá napětí na 48 V (proud zůstává na 5 A), což znamená výkon 240 W. Při vyšším napětí může dojít k jiskření (oblouku) a v případě USB konektoru se to může dít od rozdílu 12 V při vzdálenosti kontaktů 10 μm. I s tím si musí nový standard poradit.
Ve zprávě je uvedeno, že kabel musí splňovat standard EPR (Extended Power Range) a musí zvládnout přenos 5 A při 50 V (63 V pro další elektroniku v cestě). Pokud jde o verzi USB-C jako takovou, měl by být nejnovější standard Power Delivery kompatibilní s pomalejším USB 2.0 i nejnovějším USB4.
Nový standard přináší tři úrovně napětí: 28 V, 36 V a 48 V, které doplní předchozí 5/9/15 a 20 V. Změna se netýká jen samotného adaptéru, vyššímu napětí se musí přispůsobit i samotný kabel. A v tom bude největší problém, neboť USB-C je již nyní velmi roztříštěný standard, byť pořád se stejným konektorem a vzájemnou kompatibilitou.
Bude více notebooků podporovat napájení přes USB-C?
Notebooky stále ještě (v závislosti na kategorii) většinou používají pro nabíjení kulatý konektor. A většinou jde o napětí okolo 19 V. Tyhle konektory ale nemusí být kompatibilní ani v případě stejného napětí. USB-C používají hlavně novější a spíše jen tenké laptopy, některé modely pak sice mají v balení klasickou nabíječku s kulatým konektorem, ale umí se dobíjet i přes USB-C.
A právě 240 W znamená, že půjde přes USB-C napájet i výkonější herní notebooky. Pořád bude záležet na kabeláži a se slabší nabíječkou bude nabíjení probíhat jen pomalu nebo vůbec, ale přesto jde o dobrý krok směrem ke standardizaci (i když té se u USB-C asi stejně nikdy nedočkáme).
zdroj: USB.org via Arstechnica