2× HAL3000 All-in-One: první na světě s SSD! (recenze)

23. 2. 2014

Sdílet

 Autor: Redakce

HAL3000 AIO 9204H

Doposud se SSD objevovalo jen v několika extrémně drahých počítačích AiO, ale konečně si můžete dopřát luxus svižného systému i u počítače s levným Pentiem. HAL3000 přišel se dvěma novými počítači. Silnější verze s dotykovým displejem a Windows 8, slabší s matným nedotykovým displejem a s Windows 7. Obě seženete levněji bez operačního systému, ale hlavně ve verzích s SSD místo optické mechaniky. Otestovali jsme oba dva, kompletní specifikaci najdete na webu výrobce.

SSD, hurá!

U notebooků najdete SSD až kolem hranice 20 000 Kč, u stolních počítačů ještě o něco dráže. Přitom alespoň 60GB SSD na systém by měl být standardem i v levných počítačích, kde udělá větší parádu, než silnější procesor nebo lepší grafická karta (odhlédneme-li od čistě hráčských potřeb).

HAL3000 AIO 9204H


 
 
Levnější 9204H stojí 15 690 Kč. Na první pohled žádná krása, černé plastové šasi tloušťky šest centimetrů není žádný designový skvost. Ale účel plní a od určité rozumné tloušťky už je jedno, že počítač není tenký jako list papíru. Displej o úhlopříčce 21,5" je typu TN a disponuje rozlišením 1920 × 1080 px. Sice nejsem za TN rád, IPS by celý počítač prodražilo možná jen o tisícovku, ale u tohoto modelu se hraje hodně na cenu. Pozorovací úhly navíc nejsou úplně špatné.


 

Do počítače není lehké se dostat, navíc byste tím porušili záruku. Uvnitř je neznačková základní deska s označením H61H2-TI (Ivy Bridge) formátu mini ITX. Dvoujádrový procesor Intel Pentium G2030 na frekvenci 3 GHz nabízí integrovaný grafický čip HD 2500, na kterém si zahrajete jen jednoduché hry. Na běžnou práci ale stačí bohatě.

Operační paměť zajišťuje jeden 4GB modul SO-DIMM od Kingstonu a na základní desce zůstal ještě jeden slot volný. Hlavní je, že mimo SSD nechybí ani klasický disk na data, kterým je 3,5" Seagate o kapacitě 500 GB. Prakticky není slyšet a celý počítač je příjemně tichý.


 

Systémové SSD byste našli osazené v rámečku Akasa z boku počítače. V místě, které bylo původně určené pro DVD mechaniku. Variantou mohla být ještě jiná konfigurace – základní deska totiž disponuje slotem mSATA, do kterého mohl výrobce osadit prakticky stejně výkonné SSD, čímž by na boku mohla zůstat (mnohdy ale zbytečná) DVD mechanika.

Windows 7 na flashdisku, wow!

A že vám mechanika nemusí vůbec chybět dokazuje HAL3000 velmi originálním příslušenstvím. V krabici mj. najdete obálku s flashdiskem, který obsahuje instalaci Windows 7. Originální CD samozřejmě také nechybí, pro pořádek, ale nepotřebujete jej. Po instalačním flashdisku místo CD prahneme již mnoho let a ve světě Windows tuto možnost všichni ignorují. HAL3000 si zde po SSD připisuje další prvenství.


 

Zatím sice stále chybí recovery oddíl na disku, takže přeinstalovat Windows sice můžete, ale ne přesně do takového stavu, v jakém jste jej dostali od výrobce. Z flashdisku dostanete čistá Windows. Nutno ale dodat, že recovery umí jen světoví hráči a ti zase trochu kašlou na SSD a Windows na klíčence. Konec chválení, je čas začít kritizovat.

Šasi nabízí na pravém boku nějaké ty porty. Najdete tu dvojici USB 2.0, jacky pro sluchátka a mikrofon a čtečku SD karet. Nad nimi je napevno přišroubovaný již zmiňovaný rámeček s SSD. Postrádám však dobře přístupný port USB 3.0, na který výrobce skříně nemyslel. USB 3.0 najdete jen vzadu mezi porty základní desky, a to rovnou dva. Dále zde jsou dva USB 2.0, gigabitová LAN a další dvojice jacků pro sluchátka s mikrofonem. Porty vzadu mají i záslepku, která zakryje veškeré připojené kabely.


 

Dost neskladně působí obří napájecí adaptér o výkonu 150 W, přičemž maximální spotřeba počítače činí 67 W. Ten je tak zbytečně naddimenzovaný a pod stolem s něj budete mít cihlu. V klidovém stavu činí spotřeba 48 W, takže o nějaké velké úspornosti se vůbec mluvit nedá.


 

K zadním portům je o něco horší přístup, ideálně bych doporučil dokoupit krátký USB 3.0 kablík, který bude nastálo zapojený a vyvedený dopředu. Kromě napájení jsou zde ještě dva HDMI pro vstup i výstup – počítač může sloužit jen jako displej jiného zdroje signálu, nebo k němu snadno připojíte druhý monitor.

Zadní pohled na AiO 9204H s krytkou konektorů

Kromě konektoru LAN můžete počítač připojit k síti i přes Wi-Fi standardu 802.11n, nechybí ani jednoduchá webkamera a pod displejem nelze přehlédnout mřížku reproduktorů přes celý počítač. Pod ní se však ukrývají jen dva méně výrazné 5W repráčky, které na běžnou práci stačí, na sledování filmů nebo poslech muziky by to už ale chtělo připojit něco lepšího – výstup pro externí reproduktory nechybí. Výkon postačuje i pro přehrávání nejnáročnějších filmů ve Full HD, Samsung Oceanic zvládá při zatížení procesoru na 50 %.

  

Na šasi také nenajdete ovladač hlasitosti, takže třeba po spuštění hry na celou obrazovku už zvuk nezesílíte. Pokud ovšem nemáte klávesnici, která to umí sama. Místo toho jsou zde tlačítka pro změnu jasu a přepínač zdroje videosignálu. 60GB SSD bohatě stačí na Windows i řadu programů. Druhý disk má 7200 ot./min, takže nebude příliš zdržovat aplikace nainstalované na něm, přesto patří mezi tiché, respektive není v tiché sestavě nijak slyšet.

V operačním systému Windows 7 je stále zobrazená ikonka pro rychlé odebrání obou disků, ač to samozřejmě nejde. Toto je drobná chyba základní desky, se kterou HAL3000 nic neudělá. Oceňuji čistá Windows bez předinstalovaného bloatwaru, na disku najdete jen pár užitečných aplikací nachystaných k instalaci.


 V systému lze "odpojit" oba oddíly. Zbytečně

Výkon počítače je poplatný nízké ceně, přesto se ukazuje, že na běžné nenáročné činnosti stačí a že většina uživatelů vlastně ani více nepotřebuje. Budu se opakovat, ale hlavní je v tomto případě SSD. HAL3000 9204H není na hry, zbytek zvládá díky rychlému disku velmi dobře a svižně. Za patnáct tisíc je velmi dobrou volbou s tříletou zárukou.

 

Plusy / mínusy
dostatečný výkon hůře přístupné USB 3.0
výborné SSD na systém + HDD na data obří napájecí adaptér
instalační flashdisk s Windows 7 slabší reproduktory
Full HD matný displej jen průměrné levné šasi
gigabitová síť vyšší spotřeba
Hodnocení  90 %

 

 

HAL3000 AIO Touch 9304H a vzájemné srovnání

Silnější model s Core i3 je osazen v jiném šasi. Má lesklý dotykový displej a operační systém Windows 8. Displej má tentokrát větší úhlopříčku 23,6", ale jinak je to stejný panel typu TN. Zvládá deset dotyků současně.

HAL3000 AiO Touch 9304H Touch
HAL3000 AiO 9204H
cena 23 490 Kč 15 690 Kč
zapůjčil 100Mega; www.digitor.cz
displej 21,5", 1920 × 1080 px, TN, lesklý, dotykový 21,5", 1920 × 1080 px, TN, matný, nedotykový
procesor Intel Core i3-3240 na 3,4 GHz, 2/4 jádra (Ivy Bridge) Intel Pentium G2030 na 3 GHz, 2/2 jádra (Ivy Bridge)
grafická karta Intel HD2500 Intel HD2500
operační paměť 1× 4 GB SO-DIMM DDR3 1× 4 GB SO-DIMM DDR3
pevný disk 120 GB SSD, Samsung 840 EVO + 1 TB HDD, WD Scorpio Blue 2,5", 5400 ot./min 60 GB SSD, Kingston SSDNow V300 + 500 GB HDD, Seagate Barracuda 3,5", 7200 ot./min
USB vpředu/zboku, čtečka karet 4× USB 2.0, 2× USB 3.0, audio, čtečka SD 4× USB 2.0, 2× USB 3.0, audio, čtečka SD
sítě gigabit LAN, Wi-Fi 802.11n gigabit LAN, Wi-Fi 802.11n
výstupy na monitor HDMI vstup a výstup HDMI vstup a výstup
webkamera ano ano
repro 2× 5 W 2× 5 W
napájení 150 W, externí adaptér 150 W, externí adaptér
operační systém Windows 8.1 Windows 7
rozměry
578 × 393 × 55 mm 565 × 440 × 60 mm

 

Také zde je Windows 8.1 naprosto čistým operačním systémem, kde si jen zvolíte jazyk (čeština × slovenština) a typ klávesnice qwerty × qwertz. Přesně jak to má být, jen ta recovery pořád trochu chybí, ale prý se v budoucnu dočkáme.


 
 

Větší SSD a výměnný druhý disk

Uvnitř šasi byste našli stejnou základní desku formátu mini ITX, ovšem nyní se silnějším procesorem Intel Core i3. Zde už bych si raději představoval více operační paměti, většině uživatelů ale budou 4 GB stačit. Samozřejmě ani zde nechybí SSD, a tentokrát dokonce větší 120GB Samsung 840 EVO, jemuž sekunduje terabajtový disk na data.


 

U něj najdete menší specialitu – SSD je totiž umístěné v těle počítače a datový disk formátu 2,5" v rámečku místo mechaniky. Stejný systém není u levnějšího počítače, jelikož tam vsadil HAL3000 na 3,5" disk. Takto je to ovšem podle mně lepší. Specialita spočívá v tom, že datový disk lze vyjmout a používat i jako externí. „Odpojit u hodin“ lze oba disky, u Cčka vás to samozřejmě nepustí, stejně jako u levnějšího počítače je to vina základní desky.

Kvalita šasi je ale proti levnějšímu modelu horší. Počítač je lesklý a přístup k zadním portům dost komplikovaný. Výstupy základní desky jsou totiž umístěné zespodu monitoru a víc než prvotní zapojení myši a klávesnice bych nikomu nepřál. Na boku najdete zase jen starší USB 2.0.

Dražší model s dotykovým displejem má silnější procesor, ale naprosto stejný grafický čip Intel HD 2500. Vzhledem e stejnému napájecímu adaptéru pozorujeme stejný problém – stálou spotřebu 2 W i ve vypnutém stavu. Je to sice málo, ale tato hodnota by se měla blíži nule.

 

Plusy / mínusy
výborné SSD na systém + HDD na data špatný přístup k portům
instalační flashdisk s Windows lesklé šasi
výměnný 2,5" disk místo mechaniky obří napájecí adaptér
gigabitová síť vyšší spotřeba
Hodnocení 85 %

 

Závěr

Oba počítače se liší hlavně ve verzi Windows (7 vs. 8) a dotykové obrazovce dražšího modelu. Výkonový rozdíl v praxi moc nepoznáte. Dále je u dotykového modelu dvakrát větší SSD i klasický disk. Počítač za 23 000 Kč by si zasloužil lepší šasi, naopak u levnějšího s koupí (samozřejmě ne pro hráče ani náročné uživatele) neuděláte chybu.

SSD a Windows 7 u levného počítače se rovná mnohem větší výkon, než odpovídá cenovce. Hlavně dostanete svižný systém bez zadrhávání, což je nakonec to hlavní, čím se od jiných počítačů typu Al-in-One liší.

 

 

Naměřili jsme (srovnání)

HAL3000 AIO Touch 9304H HAL3000 AIO 9204H
PCMark 8 2.0 (home) 2269 bodů 2027 bodů
PCMark 8 2.0 (creative) 2246 bodů 1524 bodů
Cinebench R15 (xCPU) 296 bodů 204 bodů
PCMark 8 (storage) 4 894 bodů 4 698 bodů
PCMark 8 (storage, bandwidth) 191 MB/s 116 MB/s
CDM Benchmark (sekvenční čtení/zápis) 272 / 257 MB/s 263 / 79 MB/s
CDM Benchmark (4K čtení/zápis) 31 / 54 MB/s 22 / 64 MB/s
AS SSD Benchmark (skóre) [pro SSD disk] 563 bodů 287 bodů
Skutečná kapacita syst./datového disku 94,5 GB / 931 GB 55,7 GB / 465 GB
HD Tune
 

 
3DMark (Cloud Gate) 2518 bodů 2225 bodů
spotřeba v klidu/v max. zátěži 41/64 W 48/68 W
displej  
minimální a maximální jas (střední hodnota při 120 cd/m2) 80–252 cd/m2 (20 %) 88–285 cd/m2 (20 %)
kontrast 526:1 857:1
rovnoměrnost podsvícení (cd/m2) - matice 3×3
96 108 101
101 116 108
104 108 110
101 113 104
105 120 107
101 107 103
barvy

 
počet současně fungujících displejů 2 / interní, HDMI 2 / interní, HDMI

 

ICTS24

 

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.