Nějaká zvláštní ta cena.
Na Anandtechu sice píšou zde uvedenou cenu (i tam mají odkaz na Newegg, kde ale model není dostupný).
Ale Intel samotný má uvedené podstatně vyšší ceny: 280GB model 569$ místo 389$ a 480GB model 979$ místo 599$.
https://ark.intel.com/products/123628/Intel-Optane-SSD-900P-Series-280GB-12-Height-PCIe-x4-20nm-3D-Xpoint
https://ark.intel.com/products/123626/Intel-Optane-SSD-900P-Series-480GB-12-Height-PCIe-x4-20nm-3D-Xpoint
"Toto znamená, že SSD 900P je bezkonkurenčně nejlepší SSD pro velmi náročné použití. Na druhou stranu je ale také pravda, že čím méně takové extrémní zátěže provádíte, tím méně rozdíl mezi Optane SSD a nějakým normálním NVMe modulem poznáte. Lze říct, že výkon tohoto disku není snadné skutečně využít."
He? Vždyť je to úplně naopak. Kolem QD1 je typické využití na desktopu, hodnoty při maximálních QD jsou naopak relevantní pouze pro servery, pro domácího uživatele zcela nepodstatné.
Tenhle disk není pro notebooky relevantí a třeba to SSD 750 žralo ještě víc.
Co tím bylo míněno je, že Intel teď tuhle technologii nemůže převést do klientského notebooku nebo nedejbože formátu M.2, když má ten řadič takovouhle spotřebu. Jestli je to částečně způsobené i pamětí, tak tím spíš, ale tipl bych si spíš ten řadič - je to ze řešení převzaté ze serverového disku.
No jo, ale když na tom bude člověk provozovat Firefox (nebo Chrome), Open Office a hrát LoL, tak bude rozdíl mezi tímhle a průměrným SATA SSD fakt nějak výrazně znát?
Podle těch recenzí to vypadá, že čím víc "casual" ta I/O zátěž je, tím blíž jsou ta obyčejná SSD, protože se ještě nedostala do té situace, kdy jim ten výkon padá na hubu.
Je to trošku jako v době toho SSD 750 - to bylo mnohem robustnější SSD v stabilitě výkonu, než bylo tehdejší první NVMe SSD Samsungu, ale projevovalo se to v těch "torture" benchmarcích, kdežto v běžném použití se ten Samsung vyšvihl a stíhal konkurovat. Takže pak opticky ten Intel vypadal jenom stejně dobře neůli hůř, i když to bylo mnohem robustnější železo.