Většina bezdrátových routerů a síťových adaptérů doposud pracuje v pásmu 2,4 GHz, které je v hustě osídlených oblastech už dost zarušené. O něco volněji je na mezi 5,4 a 5,9 GHz, neboli v 5GHz pásmu. Ačkoliv d touto frekvencí už počítá starší specifikace IEEE 802.11n a na světě je ještě novější 802.11ac, většímu rozšíření stále brání relativně vysoké ceny.
Firma Broadcom ale dělá pokroky. Před týdnem představila dva nové čipy pro adaptéry Wi-Fi „páté generace“ neboli 5G (toto označení zároveň symbolizuje i frekvenční pásmo a jako bonus může nějaké zákazníky zmást k myšlence, že je to něco lepšího než 4G). Nesou označení BCM43162 a BCM4339.
První jmenovaný komunikuje pomocí sběrnice PCI Express, druhý je určen pro mobilní telefony a tablety a připojuje se na sběrnici SDIO. Dosažitelná rychlost 433,3 Mb/s (jeden stream 802.11ac) zůstala stejná jako u existujícího čipu BCM4335, který používají např. Samsung Galaxy S4 nebo HTC One. Broadcom ale do řadiče integroval řadu dalších komponent, takže i když čip fakticky není levnější, celkové náklady na jeho zabudování do mobilního telefonu klesnou až o 50 %.
S rozšířením Wi-Fi 802.11ac to ale přesto není zas tak horké. Přístupové body podporující tuto technologii jsou stále poměrně drahé, nejlevnějším dostupným se zdá být Buffalo WZR-D1800H za 3400 Kč. Na situaci se částečně podílí skutečnost, že zatím neexistuje monolitický čip pro routery, který by podporoval jak IEEE 802.11ac, tak starší standardy ve 2,4GHz spektru.
Podpora nejnovějšího standardu zatím obnáší nutnost použít separátní čip, což návrh zařízení prodražuje. I to by měl Broadcom mít na paměti, když se chlubí, že jeho čipy Wi-Fi 5G se montují do routerů značek Belkin, Buffalo, Cisco, D-Link, Edimax, Netgera, Samsung a Tenda.