Mno, jsem prošel několikrát článek a ještě jsem neryl do SMR. Dejme tomu, že jim to bude fungovat. Ale bude schopná mechanika v reálném čase vexlovat data podobně jako SSD? SMR i Laser podle mě budou mít brutální časovou režii. Možná budou mít kapacitu, ale ne už výkon. Tím se odsoudí do role velmi pomalých úložišť a vyklidí pole SSD.
Informace, co poskytl Seagate jsou podle mě marketingové žvásty, neboť už by dali k dispozici aspoň svoje testy, jestli zvětšení kapacity nebude na úkor výkonu. Když už hodlá letos něco takového uvést na trh. Kromě toho Intel před rokem se nechal slyšet, že v oblasti SSD na konci roku přijde s překvapením. Kdyby to tak byly memristory, tak plotňáci pomalu aby zavírali krám.
HDD už výkonově vyklidily prostor dávno. Konkurovat jednoduše nemohou a vůbec ani nějak dramaticky zrychlovat. Jejich úloha je poskytnout kapacitu.
Druhá věc je, že k normálnímu používání PC pořád ten výkon SSD moc nepotřebujete, protože cache operačního systému pomalost HDD hodně skrývá. Při takové té obyčejné práci není IO moc zatížené, takže takové PC klidně může mít instalaci operačního systému na HDD, i když je výkon mizerný.
Situace, kdy SSD jde coby systémové úložiště do dražších strojů, ale (asi až na notebooky) to pak stejně chce ještě plotnový disk, se IMHO jen tak nezmění. Aspoň dokud bude cena za 1 GB u plotňáků nižší.
Měl jsem na kancelář SSD jako jediný v bedně za pouhých 1000,- kreditů i na data a bylo to nesrovnatelné s HDD. I při tomto použití je HDD ztělesněné zoufalství. V novém AiO je však jediný disk na 5 400,- otáčkách a je zapečetěný, takže jsem na dva roky nuceně downgradoval z SSD na ntb 5 400,- otáček. A často nestíhá základní práci. Ale mám obavu, že už jsem překonal absťák ze ztráty SSD a tak nějak to vypadá, že ho nechám dosloužit.