Tak známej si kdysi Threadripper koupil a byl z toho nakonec dost zklamanej, ne teda že by byl procák špatnej, ale podpora aplikací byla slabá.
Naprostá většina aplikací zjistil, je schopna škálovat do 12 jader a potom jde efektivita tvrdě dolu.
Prostě tyhle mnohojádrové procesory mimo servery moc smyslu nedávaly, ale jestli se situace změnila nevim, já to nesleduju.
Tak v mé branži (3D rendering), jsou tyhlety Threadrippery k nezaplacení. Čím víc jader, tím lépe.
Dát za procesor 70 tisíc mě vždycky přišlo zbytečně hodně, ale kolega si ho pořídil a náramně si ho pochvaluje. Dneska už ho trochu dohání obyčejný 7950X, který má provozní vlastnosti a výkon na jedno jádro někde úplně jinde, než starší Threadrippery, ale holt vývoj nezastavíš...
Nemyslím, že by tohle vymyslel Microsoft. Mám na mysli tohle https://cs.wikipedia.org/wiki/Vl%C3%A1kno_(informatika)
Přiznám se, že jsem ani po googlování nenašel otce takového multi-threadingu.
bigLittle je potreba pro vykonovou a energetickou skalovatelnost. Neni cesta zpet. To, ze AMD s homogenim CPU valcuje Intel s heterem neznamena nic okrem teho ze Intel je procesne dost v ....
Pokud chcete dobry bigLittle podivejte se na Apple a pak kritizujte. Jo a srovnejte taky s AMD at mate radost. :-) -- predpokladam, ze se ozvete, ze nelze srovnavat generacne jine procesy no a ja bych rekl, u intelu/amd to delate tak co?
Multithreading byl v Unixu jeste v drevnich dobach MS DOSu. Multithreading a multitasking jsou metody jak vyuzit zdroje CPU. Obe ale jsou na opacnych polich z pohledu prace s daty. Multithreading (data sdilena), multitasking (procesy/data izolovana). Apod. Dle toho co potrebujete si pak vyberete patricny programovaci model.
Multithreading používají kromě AMD a Intelu taky IBM Power, procesory SPARC architektury (výrobců je víc) objevily se u prototypů MIPS (když ještě fungoval Silicon Graphics), ARM (tehdy se ještě v mobilech nepoužíval) a nikdy nevydané variantě DIGITAL ALPHLA EV8 (firma byla prodána a následně pod vedením HP bylo vše zrušeno) Myslím že jich není úplně málo. Vše začalo krátce před rokem 2000.
Akorát to u X399/TRX40 kazil počet a dislokace slotů na MB (ctyři max). Zvlášť v kontextu dnešních "slotových otesánků" (chladičů GK). HEDT platformy minulosti X99/X299 měly modely MB vyššími počty slotů, byť při podstatně nižším celkovém počtu linek (Asrock X299 WS, asus X99-10g ws). V době PCIe 4.0(5.0) se asi nelze moc spoléhat na úspěšnou záchranu(využití) chladičem překrytého(překrytých) slotů pomocí riseru.
Ano Apple BL funguje, protože má pod palcem celou platformou, kdy systém i aplikace věci na čem mají běžet, tak to dává smysl. Když se mi ale 10c12t AL sotva hýbe a reálný výkon je poloviční oproti o tři roky staršímu 4c8t WL nebo o čtyři Zenu...
Buď to ty thready hází zcela náhodně, nebo spíš trotluje protože slibovaných 4,4GHz jsem tam snad ještě neviděl...
Ten "standard" je o hodně složitější než si myslíš, napsat MT aplikaci kvalitně není jednoduché, často to není ani potřeba, naprostá většina úloh si bohatě vystačí s jedním jádrem. Úloh běží desítky/stovky naráz, takže to musí scheduler rozdělovat. K pokroku došlo v oblasti jako jsou enginy, kde se dají škálovat různé výpočty, které dokážou dostatečně dlouho běžet samostatně, aby režie kolem vláken byla zanedbatelná. MT jsou různé komprimační, konverzní algoritmy, kde se ta úloha dá jednoduše rozdělit na bloky, které lze rozházet mezi vlákna. Ale MT aplikací je stále minimum, není důvod psát třeba kalkulačku ve windows jako MT aplikaci, byla by horší.
Neřekl bych že je to nutně míň vyspělé. Práce při vývoji to v mnoha ohledech může dát i víc.
A teoreticky když na stejném výrobním procesu máme k dispozici určitý maximální příděl plochy čipu, tak s big.LITTLE hybridem asi můžeme dosáhnout vyšší maximální mnohovláknový výkon. Možná i vyšší jednovláknový výkon díky tomu, že se na něj velké jádro bude moci víc specializovat.
Dalo by se to považovat i za pokročilejší řešení.
Záleží samozřejmě na konkrétních implementacích. Samozřejmě i na nasazení (když si třeba kupuju 32jádro s cílem provozovat 16 VM, tak asi hybrid nebude ideální, na druhou stranu myslím, že většina úloh spíš hybridu vyhovovat bude než nebude).
Ne, Apple funkcnost bigLittle je proste dana a neni tim, ze ma pod palcem Apple vsechno. Apple nema pod palcem TSMC! A kdyz si jako dukaz nainstaluju Linux na Mx a jede paradne, tak Apple nema pod palcem Linux. Cili Apple ma pod palcem jen firmware (UEFI) a hardware. A jede jako z praku. Proc? Bo skvele TSMC a bo skvely navrh cipu.