64bitová Windows 7? Bát se jich nemusíte

19. 1. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Operační systém Windows 7 je ve všech edicích dostupný ve dvou variantách: 32bitové (x86) a 64bitové (x64). Výjimkou je edice Starter zaměřená na levné netbooky, která je k dispozici jen v 32bitové variantě. U ostatních edic si zákazník může vybrat, kterou z nabízených variant zvolí. Volba to není nikterak složitá či zapeklitá. Budoucnost patří 64bitovým systémům. Co ale současnost?

Za časů největší slávy Windows XP platila 64bitová varianta systému za cosi obskurního. Uživatelé Windows 7 však v dnešní době nemají sebemenší důvod bát se volby 64bitového systému. Ba naopak, měli by ji preferovat před nákupem té 32bitové. Výhody už převažují nad nevýhodami, které se daří postupem let přirozeně odbourávat.

192 GB RAM? Pro 64bitový systém žádný problém

64bitová Windows 7 resp. 64bitový operační systém přichází s modernější architekturou slibující lepší výkon a vyšší spolehlivost. Dnes nejdůležitějších benefitem je možnost práce s větším množstvím operační paměti. 32bitové systémy dokáží využívat maximálně 4 GB paměti. To je strop. 64bitové systémy toto omezení nemají. Respektive jejich strop je o dost vyšší.

Pokud tedy chcete počítač s větším množstvím paměti nebo si chcete nechat prostor pro pozdější rozšiřování paměti, potřebujete 64bitový systém. Konkrétně 64bitová Windows 7 podporují až 192 GB. Existuje však jedna výjimka, na kterou se sluší upozornit: edice Home Premium podporuje maximálně 16 GB.

Je to obchodně-licenční omezení. Náročnějším zákazníkům chce zkrátka Microsoft vnutit vyšší a také dražší edici. Konkrétně Professional nebo Ultimate. Tam pak platí onen limit 192 GB, což se ale týká jen systému. Reálně určuje strop operační paměti základní deska. Ty orientované na hráče resp. na po výkonu dychtící uživatele, dnes běžně podporují i 24 GB RAM.

64bitový systém sám potřebuje více paměti

64bitová Windows 7 tedy bez problémů dokážou plně zužitkovat možnosti současného hardwaru (již zmíněnou výjimku představuje edice Home Premium). Pravdou ovšem je, že potřebují více operační paměti, než 32bitová varianta. Microsoft uvádí, že 32bitová Windows 7 pro svůj chod potřebují alespoň 1 GB RAM, kdežto 64bitová Windows 7 musí mít 2 GB RAM.

Microsoft tradičně na papíře tlačí hardwarové nároky směrem dolů. Pro bezproblémový běh počítače si uvedené hodnoty vynásobte dvěma. Operační paměti není nikdy dost. Reálný výkon počítače určuje totiž právě kapacita operační paměti, resp. nutnost systému vypomáhat si kvůli nedostatku paměti odkládáním dat na pevný disk. Ten je pomalý a brzdí tak celý počítač.

64bitová Windows 7 se za dostatečnou kapacitu operační paměti odmění třeba rychlejší inicializací programů. Tedy teoreticky, reálně bude brzdou pomalý pevný disk, z něhož se musí program načíst. I tak lze ale 64bitový systém všeobecně považovat za výkonnější a stabilnější.

Kompatibilita? Problémy jsou ojedinělé

Podmínkou pro nasazení 64bitového systému je, aby jej podporoval procesor daného počítače, což dnes zpravidla nepředstavuje problém.  U ostatního hardwaru hrají roli pouze ovladače. Zde v předchozích letech býval kámen úrazu. Do 64bitového systému totiž není možné instalovat ovladače vytvořené pro 32bitový systém.

K novému hardwaru, respektive k výrobkům uvedeným na trh v posledních asi třech letech jsou obvykle k dispozici jak 32bitové, tak 64bitové ovladače. Pořád se ale najdou výjimky, takže nezaškodí si před nákupem nového zařízení ověřit dostupnost 64bitových ovladačů. Naštěstí je podobných černých ovcí mezi periferiemi a komponentami stále méně a méně.

Zde velkou roli sehrála Windows Vista. Ať už si o tomto systému myslíte cokoliv, odstranění překážek pro užití 64bitových systému výrazně akcelerovala. Microsoft totiž právě v případě Windows Vista vůbec poprvé pustil do běžného prodeje zároveň jak 32bitové varianty, tak 64bitové varianty. Tomu se samozřejmě výrobci hardwaru museli přizpůsobit.

Uživatel se dnes v drtivé většině případů vůbec nemusí obtěžovat s hledáním kompatibilních ovladačů na často přetížených a tudíž pomalých webech výrobců. Běžnou praxí je, že si Windows 7 najdou ovladače přes Windows Update. Jsou dokonce i případy, kdy se povede najít použitelný ovladač v archivu služby Windows Update, přestože samotný výrobce už zařízení nepodporuje a nedodává pro něj žádné nové ovladače.

32bitové aplikace fungují, výjimky se však najdou

Pokud jde o aplikace, umožňují 64bitová Windows 7 bez problémů pracovat s aplikacemi vytvořenými pro 32bitový systém. Z uživatelského hlediska je rozdíl patrný jen v tom, že se 32bitové aplikace ve výchozím nastavení instalují do jiné složky (Program Files x86) a v okně Správce úloh jsou procesy 32bitových aplikací označeny hvězdičkou.

Některé 32bitové programy ale pod 64bitovým systémem fungovat nemusí. Většinou na to upozorní už instalační program při ověřování verze operačního systému. Takových programů moc není, jednoznačně převažují bezproblémové a kompatibilní aplikace.

Výraznější výjimku, na kterou zákazníky upozorňuje i sám Microsoft, představují antivirové programy spolu s dalším bezpečnostním softwarem. V těchto případech bývá nutná 64bitová varianta daného programu. Populární bezplatné antiviry jako je Microsoft Security Essentials, Avast Free nebo AVG Free plně podporují 64bitové verze Windows Vista nebo Windows 7. Podobně jsou na tom i jejich placení kolegové.

Jak již bylo řečeno, u ostatních aplikací lze bez problémů používat 32bitovou verzi. Pokud je ale program k dispozici v 64bitové verzi, je výhodnější sáhnout právě po ní. Zde pozor na slovíčkaření. Někteří poskytovatelé softwaru mluví o podpoře 64bitových systémů, ovšem myslí tím, že jejich dílo v 32bitové verzi lze spustit i pod 64bitovým systémem.

Prohlížeče nejdou s dobou, přesto fungují

64bitové verze jsou výkonnostně výhodné hlavně u těch programů, kde se pracuje s velkým množstvím operační paměti. Tam se pak naplno ocení výhody 64bitové architektury. Trochu zamrzí, že stranou zatím zůstávají webové prohlížeče. Z těch rozšířenějších je v 64bitové verzi oficiálně dostupný jen Internet Explorer šířený spolu se systémem. Ostatní prohlížeče samozřejmě pod 64bitovými Windows 7 fungují zcela bez problémů, ale není k dispozici přímo 64bitová verze.

Ta by přitom měla přinést o něco lepší výkon, protože i prohlížeče se řadí mezi programy s větší paměťovou náročností. Letos by se mohla objevit 64bitová Opera. Mozilla slibuje 64bitový Firefox pro Windows Vista a Windows 7 už pěkně dlouhou dobu a prozatím stále zůstává jen u těch slibů. Google Chrome rovněž není k dispozici v 64bitové verzi pro Windows Vista a Windows 7.

Hráči si dopřávají se 64bitová Windows 7

Když už se pitváme v kompatibilitě programů, zastavme se konkrétně u her. 64bitová Windows 7 si můžete s klidným srdcem pořídit, i pokud holdujete počítačovým hrám.  Moderní grafické karty disponují 64bitovými ovladači zcela běžně. Kompatibilita samotných her je též na vysoké úrovni. Ostatně podle služby Steam typický hráč má v dnešní době právě 64bitová Windows 7.

Herní platforma  Steam konkrétně uvádí, že aktuálně resp. v prosinci minulého roku byl podíl 64bitových Windows 7 mezi hráči téměř 44 procent (podíl 32bitové varianty Windows 7 činil necelých 10 procent), takže mezi hráči jde každopádně o nejčastěji preferovaný systém. Statistiky týkající se operační paměti dokládají, že jinak by to ani nešlo.

Steam konkrétně v číslech za prosinec 2011 uvádí, že alespoň 5 GB paměti disponuje více než čtvrtina hráčů. 32bitový systém by nebyl schopen využít celou kapacitu takové paměti. On už nedovede plně využít ani 4 GB. Přesně tolik má k dispozici přes 27 procent hráčů. Zhruba 50 procent uživatelů služby Steam tedy disponuje takovou operační pamětí, kterou 32bitový systém není schopen plně využít.

Vzhledem k jejich hardwarové náročnosti je u moderních her dobrá podpora 64bitového systému bezpodmínečně nutná. Sestava se 4 GB paměti nebo více je u her dnes doporučována. Jak ukazují výše uvedená čísla, hráči to reflektují. Koupit si dnes nový počítač s 64bitovými Windows 7 a 8 GB RAM není pro hraní her žádný přehnaný luxus.

Sečteno a podtrženo

64bitová Windows 7 v první řadě přinášejí podporu vyšší kapacity operační paměti (4 GB a více). Edice Home Premium podporuje maximálně 16 GB. Vyšší a dražší edice Professional a Ultimate zvládnou až 192 GB, ovšem faktický limit stanovují možnosti základní desky. Samotný systém potřebuje alespoň o 1 GB větší paměť, než se kterou by si vystačila 32bitová varianta.

bitcoin školení listopad 24

Nativní 64bitové aplikace slibují lepší výkon. Bez větších problémů lze ale provozovat také většinu 32bitových aplikací. To však obvykle neplatí pro antivirus, což je dnes jedna z mála výjimek. 32bitové ovladače pro hardware jsou 64bitovému systému k ničemu. U novějších zařízení to není problém, protože dnes jsou běžně k dispozici jak 32bitové ovladače, tak 64bitové ovladače.

Hry si s 64bitovými Windows 7 (nebo Windows Vista) rozumí velmi dobře. Potvrzuje to i fakt, že právě 64bitová Windows 7 jsou mezi uživateli herní služby Steam nejrozšířenějším operačním systémem. Lákadlem je především výše zmíněná možnost pracovat s velkým množstvím operační paměti, což moderní náročné hry určitě využijí.