za další dvě - tři generace je čínani předběhnou a AMD se pak konečně přeorientuje na ARM CPU a pořádné terno s 8 ALU může začít :-D
Činani si idu svoje už maju 5nm proces a čo je zaujímavejšie stavaju si vlasny EUV stroj, ktory využiva na zdroj mikrovlneho žiarenia atomovy reaktor pomocou filtrov si odfiltruju potrebnu frekvenciu o vykone až 1000W, dnešte EUV s nizoremska ma 50W a k jednemu reaktoru vedia pripojiť niekolko EUV strojov, vystavba tochto zariadenia je v plnom prude, ani by som sa nečudoval keby o cca 5 rokov sa čina stala najvačšim producentom polovodičov.
Čina pomahaja s navrhom ZEN 1 2 3 tak že nieje čudo že vedia navrhnuť rovnako vykonny CPU.
Treba brať do úvahy 14 nm proces výroby.. Pokiaľ by to robili u TMSC na nejakej 5 nm bolo by to ešte ďalej.. Klobúk dole pred tempom zlepšenia..
MIPS v zásadě byla pro velká CPU mrtvá architektura, používá se už jen do síťových prvku, automobilů a i tak má problém s ARM. Takže to co na ní v Číně udělali, je úctyhodné. Ale v USA a Evropě to konkurovat nebude. Čína se spíš připravuje na další sankce a tedy plnou soběstačnost aspoň na úrovni státní správy, armády a možná univerzit a vědy.
ano, a je to i o tom, ze se pripravuje na pozici globalni jednicky. Nakonec svoje L neco bude dodavat do Afriky apod.
Šokující titulek uvede na pravou míru až poslední věta.
Než se to dostane na trh, tak to bude 2 generace pozadu.
Jistě. Prahu taky nepostavili za týden.
Další verze bude o jednu a půl generace pozadu, další o jednu...
A kde berete tu jistotu že budou snižovat náskok? Zatím nám komunisti ukazují, že na co sáhnou to podělají. I to i šanci aby byli továrnou vyspělého světa už jde do kopru.
Blbost....
"...Jak ukazují takty třeba Epyců s jádry Zen 4c, jedná se spíš o pásmo 2,0–3,0 GHz než 5,0–6,0 GHz, ve kterém se pohybují desktopové procesory...."
Vycházíte z toho že pokud v desktopu AMD zvládne 5GHz a v serverech je to polovina, že to bude konkurence schopné?
Tedy že pokud Číňan vyrobí něco co samostatně jede na 2,5GHz že těch 2,5GHz zvládne i v serveru??
... těžko!!
I zde to bude polovina, pokud samostatně ten čip zvládne 2,5GHz, tak v serverovém provedení to bude opět polovina 1,25-1,5GHz
Ty Loongsony nejsou limitované spotřebou (nebo ne moc), na rozdíl od x86.
Limit je u nich asi v taktovací frekvenci, kde kvůli tomu, že nemají architektonické rysy a různé optimalizace ve fyzickém designu pro vysoké frekvence, v čemž exceluje Intel, AMD. Ovšem tyhle triky neotevírají cestu jenom k vyšším taktům, ale i k vyšším spotřebám+napětím, takže v noteboocích a serverech při potřebě mnohovláknového výkonu CPU sestoupí na podstatně nižší frekvenci a spotřebu. Ten Loongson ale končí frekvencí tak nízko, že mezi desktop a serverovou verzí není moc velký rozdíl.
Předchůdce Loongson LS3C5000 s 16 jádry (ještě bez téhle nové archiektury, ale ta IIRC nepřinesla regresi v taktu) měl takty 2,0-2,2 GHz.
Jeho klientská/desktopová verze LS3A5000 měl takty 2,3-2,5 GHz (podle oficiálních údajů výrobce aspoň). Tj. o moc to neklesá a to ještě může být redukce částečně kvůli stabilitě, ne jen efektivitě.