7nm proces GlobalFoundries je hotov. Výroba v příštím roce, má umožnit takty až 5 GHz

14. 6. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Oznámení nových výrobních procesů je vždycky trošku zrádná věc, protože v jeho okamžiku jsou ještě fyzicky vyrobené čipy třeba rok vzdálené a do jejich skutečné dostupnosti v obchodě to může trvat ještě déle. Většinou tedy taková oznámení svádí k poznámkám o „slibotechnách“. Těm se teď nevyhne GlobalFoundries – firma totiž právě oznámila, že má připraven 7nm výrobní proces 7LP (který je u ní po přeskočení 10nm generace krokem bezprostředně následujícím za 14nm). A sliby, které s ním pojí, jsou docela velkorysé, což je relevantní i pro procesory AMD s architekturou Zen 2, které se právě touto technologií patrně budou vyrábět.  

Výroba na 7LP se rozběhne během roku 2018

Technologie 7nm procesu by měla být hotová a v toto chvíli je už připravená na to, aby různí klienti začali připravovat tapeouty a výrobu svých čipů. Nicméně není ještě kompletní v tom smyslu, že by se na ní dalo začít vyrábět s přijatelnou výtěžností. K tomu bude ještě třeba postupné ladění. Ovšem podle GlobalFoundries by údajně první komerční čipy mohly být uvedeny už v první polovině roku 2018 (to by asi byly méně náročné, mobilní SoC), přičemž skutečně masová výroba by se rozproudila postupně během druhé poloviny roku 2018.

Ovšem pojďme raději k tomu, co proces 7LP přinese. Podle tiskové zprávy údajně vývoj dosáhl lepších než plánovaných cílů, takže v porovnání s 14nm FinFETovým procesem má výkon (frekvence) jednotlivých tranzistorů zaznamenat více než 40 % narůst při stejné spotřebě (tato matematika však asi platí hlavně na nižších, optimálních taktech). Proti 14nm procesu má také víc jak dvakrát stoupnout hustota tranzistorů a při stejné frekvenci má spotřeba být nižší o víc jak 60%. Tyto parametry jsou poměrně dobré, ale nenaplňují úplně očekávání spojená s dvojnásobně nižším nominálním „rozměrem“ technologie. Asi nebude úplně od věci vidět v tomto 7nm procesu spíše protivníka 10nm procesu firmy Intel, než jeho zatím vzdálené 7nm technologie.

Výkon tranzistorů má být o 40% lepší, při stejné frekvenci lze prý dosáhnou to 60% lepší spotřebu Výkon tranzistorů má být o 40% lepší, při stejné frekvenci lze prý dosáhnou to 60% lepší spotřebu

7nm CPU by mohla mít vysoké takty nad hranicí 4 GHz

Co je pro nás nejzajímavější: tento proces údajně má být vhodný pro vysoce výkonné čipy, o čemž se v případě 14nm procesu spíše pochybovalo. Byl totiž vyvíjen Samsungem, který se soustředí na mobilní procesory a nepotřebuje vysoké takty. Nevíme sice, zda nízký frekvenční strop třeba u Ryzenů (které se příliš nedají přetaktovat nad 4,0 GHz) je skutečně způsoben tímto, nebo i jejich architekturou, nicméně tato potíž zřejmě u prvního FinFETového procesu GlobalFoundries existuje. Proces 7LP by ale mohl být jiný, asi i díky tomu, že již je plodem vývoje bývalé polovodičové divize IBM a má asi sloužit i k výrobě vysoce výkonných procesorů Power.

prospektu k procesu 7LP se píše, že má být vhodný i na vysoce výkoné čipy pro servery a datacentra – a že má údajně umožnit vyrobit procesory běžící až na 5 GHz. To samozřejmě neznamená, že konkrétní CPU s touto frekvencí bude skutečně vyrobeno, ale třeba takty jádra Zen 2 by díky tomu mohly poskočit alespoň o pár set MHz z dnes dosahovaných 3,6–4,0 GHz. 7nm procesory AMD by díky tomu mohly mít lepší jednovláknový výkon (vyšší turbo, které by třeba mohlo mít méně drastická napájecí napětí – v 14nm Zenech jde jednovláknový boost při 4,0/4,1 GHz skutečně na krev). Zároveň by mohly narůst i základní takty, efektivita při vysokých taktech a také zůstat více prostoru pro přetaktování.

bitcoin_skoleni

Proces 7LP má umožňovat výrobu vysoce výkonných procesorů Proces 7LP má umožňovat výrobu vysoce výkonných procesorů

Na 7nm se poprvé objeví extrémní UV záření

Podle GlobalFoundries by běžné napájecí napětí mohlo být až někde u 0,75–0,85 V. Proces používá tranzistory typu FinFET a bude opět typu „bulk“, tedy s běžnými wafery a nikoliv technologií typu SOI (silicon on insulator). Výrobní proces umožní použít až 17 kovových vrstev se spoji, což patrně budou využívat velmi komplexní návrhy procesorů Power. Technologie také počítá s pozdější adaptací na expozici extrémním ultrafialovým zářením (EUV) místo 193nm UV záření. Nebude na ní ale závislá, výroba začne nejdřív konvenčně a EUV bude zakomponováno ex post, až bude připraveno. Tím by pak měla vzniknout zdokonalená verze technologie s lepšími parametry.

Křemíkový wafer s testovacími čipy (ilustrační foto: GlobalFoundries) Křemíkový wafer s testovacími čipy (ilustrační foto: GlobalFoundries)

Na 7nm proces už je teď přezbrojená továrna Fab 8 ve státě New York (Saratoga County) v USA, jejíž kapacita bude příští léto rozšířena o 20 %. Podle tiskové správy se zdá, že mezi hlavními klienty je potvrzeno AMD i IBM s již zmíněnými procesory Power. Příští rok má ale údajně proběhnout „několik“ tapeoutů, takže by se mezi klienty asi měli zařadit i další hráči. V tiskové zprávě mimochodem také GlobalFoundries uvádí, že současně s rozjezdem 7nm procesu běží i výzkum dalších generací a potvrzuje, že příštím krokem pro něj bude 5nm proces. Ten by údajně už měl být založen na tranzistorech typu GAAFET, které nedávno demonstrovalo IBM.