Může mi někdo vysvětlit, co znamená to číslo >17 M gates/mm2, které je v obrázku?
Napadají mě dva významy. Buď je to počet hradel tranzistorů, tedy defakto počet tranzistorů, což mi přijde jako nějaké malé číslo. A nebo je to hradlo jakožto logický člen, tedy třeba 4 tranzistory. Ale tam mi zase nesedí ta logika, když není jasné, jaké logické členy zákazník využije.
A nebo je to úplně něco jiného. Víte to někdo?
O tomto by som nepredbiehal.
V súvislosti s 14nm Intelu a 14/16nm ostatních sa nespočetne krát omieľalo, že gate a pitch rozmery ostatních sú na úrovni 20nm, a Intel teda mal byť skoro generáciu napred. Dokonca aj Olšan to tu veľa krát písal.
A aká je realita? ZEN bez integrovanej grafiky dosahuje 25 miliónov tranzistorov na mm2, Skylake aj s integrovanou grafikou len 14. A to mal mať Intel celú generačnú výhodu.
Teraz je situácia iná, pretože teoreticky tie procesy budú na podobnej úrovni. Reálna densita tých procesov bude teda podstatne v prospech GloFo.
Tak či onak, smerodajný je výkon a cena. Výrobná cena 8C ZENu je $20. Na 7nm bude najkritickejšie, aby sa to nijak výrazne nedvihlo. A to môže byť problém, pretože ak tu skutočne už nebude Samsung ktorý by to odladil tak ako 14nm, tak budú mať problém.
Pokud nikdo z nich nekecá, tak to moc porovnávat nepůjde. 14nm proces GF má údajně cca 30 milinů tranzistorů na milimetr čtvereční. Podle jejich slov bude na 7nm procesu 2x tolik tranzistorů, takže jsme na nějakých 60 milionech. Intel o svém 10nm procesu tvrdí, že má 100 milionů tranzistorů na mm2.
Pro Intel to bude pravděpodobně znamenat výrazně nižší výrobní náklady, ale na druhou stranu se možná takové "nahňácání" projeví negativně na možnostech vysokých frekvencí kvůli chlazení.
Ale Intel si teoreticky môže hádzať čísla aké chce. Na 14nm to malo byť teoreticky 50 miliónov, reálne to bolo len 14.
Takže budúca generácia:
10nm Intel: 30 milionov na mm2
7nm GloFo: 50 milionov na mm2
7nm Intel: 60 milionov na mm2
"...ale na druhou stranu se možná takové „nahňácání“ projeví negativně na možnostech vysokých frekvencí kvůli chlazení."
Tuto už netreba špekulovať. Sám Intel potvrdil že výkon 10nm je mizerný a zlepší sa to až pri 10nm++.
Těch 100 milionů je IIRC podle nějaké nové metriky, která se předtím nepoužívala a asi je zvolená tak, aby dávala co nejvyšší číslo. Takže zatím není moc jasné, jak to porovnávat s údaji jiných firem i jejich vlastníma z starších procesů, protože tohle číslo vychází třeba proti 14nm hrozně vysoko (jinými slovy, pokud by tímhle stylem počítali i 14nm proces, tak jim i tam vyjde o dost vyšší číslo). Takže to trochu vypadá na marketing.
Jinak myslím, že v současné situaci (Ryzen - Kaby Lake) se ukazuje, že pro konkurenceschopnost Intelu není vůbec tak důležitá hustota, jako ty ostatní parametry - výkon, spotřeba a zejména dosahované frekvence.