Vypalovací mechaniky notebooků jsou bohužel kvůli svým malým rozměrům méně spolehlivé, než vypalovačky ve stolních počítačích. A to i pro to, že když notebook putuje sem a tam, dostane se do něj snadněji prach. U staršího notebooku se velmi často můžete potkat s mechanikou, která odmítá vypalovat nebo dokonce nepřečte většinu médií. Investice do výměny vypalovačky u notebooku může znamenat částku několika tisíc, nebo ji pro váš model ani neseženete. Elegantním řešením ovšem může být externí vypalovačka, připojená přes USB. Pokud se nejedná o provedení slim (tenké), jde vlastně o vypalovačku určenou do stolních počítačů, vloženou do boxu s vlastním napájením. Odejde-li vypalovačka vašeho notebooku do věčných lovišť, neutrácejte za opravu či výměnu několik tisíc. Za cenu okolo jedné tisícovky totiž můžete získat kvalitní externí vypalovačku, kterou navíc můžete připojit k libovolnému počítači s USB. A navíc jde o naprostou nutnost pro všechny majitele mininotebooků!
2. Problémy se čtením médií
Pomocí programu Nero DriveSpeed, který je součástí vypalovacího software Nero, můžete ručně nastavit nejvyšší povolenou rychlost čtení média. Při takto snížené rychlosti mechaniky snáze přečtou poškrábaná média. Mechanika sice automaticky při problematickém čtení snižuje rychlost, v praxi to ale mnohdy není dostačující. Při konstantně snížené rychlosti plynule načítá data a některá poškozená CD a DVD dokáže přečíst.
Pokud máte nainstalované Nero, najdete aplikaci Nero DriveSpeed v nabídce Start - Nero (číslo verze) - Nástroje - DriveSpeed. Z rozevíracího seznamu Rychlost (CD/DVD) vyberte nejvyšší povolenou rychlost čtení.
Doporučuji nastavit rychlost u CD na 8× a u DVD na 2× nebo i 1×.
3. Vypálení DVD-Video
Pokud jste sestříhali v nějakém videoeditačním programu video z dovolené a uložili jej jako složku připravenou pro vypálení (např. v Pinnacle Studio), dokáže Ashampoo Burning Studio tuto složku korektně vypálit jako DVD-Video, které můžete přehrávat v běžném DVD přehrávači.
DVD-Video vyžaduje určitou strukturu složek a specifický formát dat. Není tedy možné vypálit je zcela běžným způsobem. Po spuštění Ashampoo Burning Studio vyberte v levé nabídce odkaz Vypálit filmy a následně Vypálit DVD-Video z připravené složky. V otevřeném dialogu klepněte na tlačítko Procházet a vyhledejte na počítači složku, ve které jsou uložena připravená data. Pokud data neodpovídají požadavkům pro DVD-Video, program vás na to upozorní a nedovolí je vypálit. Je-li ovšem vše v pořádku, průvodce vám pomůže vytvořit disk, který pak přehrajete v jakémkoli DVD přehrávači.
4. Nový firmware pomůže
Vypalovací mechanika musí být kompatibilní s médiem, na které chcete vypalovat. Pokud tedy máte starší mechaniku a vložíte do ní nejnovější prázdné DVD, nemusí na něj umět data vpálit, nebo pouze velmi nízkou rychlostí. Na vinně je pravděpodobně firmware. Ten totiž obsahuje nejen opravy chyb, ale zároveň i podporu pro nejnovější média. Pokud vám tedy nejde na právě zakoupená nová média vypalovat, vyhledejte na stránkách výrobce nejnovější firmware pro vaši mechaniku.
5. Velké soubory
Při vypalování souborů větších než 2 GB se můžete potkat s jedním zásadním problémem. Datová DVD jsou standardně vypalována ve formátu ISO 9660. Výhoda tohoto formátu je kompatibilita se staršími zařízeními i operačními systémy. Budete-li ale chtít vypálit soubor s velikostí na dva gigabajty, musíte použít formát UDF. Některé vypalovací programy přepnou do tohoto formátu automaticky, některé vás upozorní, že médium není možné ve formátu ISO vytvořit. V Neru můžete nastavit formát UDF ručně, berte ale na vědomí, že například počítač s Windows 98 toto médium nepřečte.
6. Pěkná dévédéčka s LightScribe
Mechaniky podporující LightScribe umí na speciálně navržená média vypálit na vrchní stranu libovolný obrázek či text. Využívají přitom stejného laseru, kterým se zapisují na disk data. Můžete tak místo popisování lihovou fixou označit, co je na CD či DVD, případně rovnou přidat fotku z dovolené. Po vypálení dat stačí médium z mechaniky vyjmout, otočit a opět vložit do mechaniky. Pomocí specializovaného programu (například Nero Cover Design) pak můžete vybrat obrázek pro vytvoření černobílého potisku. Kromě mechaniky s LightScribe musíte ovšem použít média, která jsou pro využití této funkce připravena. DVD se speciální vrstvou pořídíte od 15 Kč za kus, většinou v balíčcích po pěti nebo deseti. Existuje i konkurenční technologie Labelflash, LightScribe je ale nejrozšířenější
7. Životnost přepisovatelných médií
Přepisovatelná cédéčka a dévédéčka nabízí obrovskou výhodu v jejich opakovaném použití. Jsou ovšem data na těchto médiích v bezpečí? Podle mnoha testů jsou data vypálená na DVD¬±RW více odolná, než při použití jednorázového DVD-R. Díky použití kvalitnějšího barviva, do kterého se vypaluje, odolá přepisovatelné médium lépe působení slunce, škrábanců, i samotného času. Pokud tedy chcete zálohovat důležitá data na DVD, můžete pro větší klid v duši použít DVD¬±RW.
8. Vypalování zadarmo
Tradičně patří mezi krále vypalovacích programů balík Nero, dnes již ve verzi devět. Kromě velmi oblíbeného a rozšířeného Nera však existují i další šikovné aplikace. Na výsluní se za poslední dobu dostal Ashampoo Burning Studio, který získal několik ocenění a skutečně se v něm vypaluje velmi snadno. Nabízí vypalování i kopírování všech typů CD i DVD, podporuje dokonce nejnovější média Blu-ray a HD DVD, navíc obsahuje i chytré funkce pro zálohování většího množství dat. Ve verzi Ashampoo Burning Studio 6 Free jej můžete používat zcela zdarma.
Vaši pozornost si zaslouží i další vypalovací aplikace, zejména zdarma dostupný CDBurnerXP (který je často aktualizovaný, plně lokalizován do češtiny a funguje i ve Windows Vista) a Burn4Free (rovněž plně lokalizován do češtiny, podporuje Windows Vista a také zcela zdarma).
9. Pozor na přírůstkové vypalování
Možná víte, že na DVD je možné vypálit data, ale médium neuzavírat a nechat jej otevřené pro možnost další data tam připálit později. Tuto možnost ale nikdy nevyužívejte. Při vypálení dalších dat totiž můžete o první várku dat velmi rychle přijít. Problém spočívá v tom, že data musí být vypalována do tzv. sekcí (session) ve formátu multisession. Pokud ovšem vypalovací program použije z jakéhokoli důvodu jiný formát dat nebo některá jiná nastavení, stane se první sekce nečitelnou a při prohlížení dat uvidíte na dévédéčku pouze nově připálené soubory. Navíc je médium ve formátu multisession mnohem méně kompatibilní s různými zařízeními. Raději tedy dodatečné vypalování nevyužívejte.