Když vymýšleli nový konektor, nechápu proč 12 pin, když existují 2pin konektory přes které jde protáhnout přes 90A (xt90, ec5)
Kde jste vzal těch 350, našel jsem ec5 u nás v maloobchodě zs 40kč za ks, u Číňanů 10 párů za 400, když jich člověk veme 100k tak by se imho mohl v pohodě dostat po desetikorunu.
Je to jednoduché. 8pin má dvojnásobnou rezervu (je dimenzován na 300 W, ale reálně každý přes to přenáší polovinu.
12VHPWR je dimenzován na cca 660 W. Ale reálně se přes to přenáší 450+ W. Kdyby byl dimenzován také na dvojnásobek (900-~1300W) nebyl by problém. Byl by dostatečně robustní na to, aby zvládl něco, co se po něm nikdy nebude ani chtít. Takže to , co se po něm chce reálně by nebyl žádný problém. Holt chyba návrhu
Podle mne ze zbytečně dlouhého článku vyplývají pouze dvě možnosti.
Za prve, udělat 12pin masivnější, aby se nekroutil jak hov-o v proutí, nebo za druhé, používat dva, místo jednoho na přímotopy od NV.
Takže jak již bylo řečeno výše, špatný návrh, nebo špatná výkonová realizace.
Třetí možnost je načatá v závěru:
"...bude se muset snížit maximální proud..."
A to tím že se zvýší napětí např na 24V.
Osobáky jezdí na 12V.
Kamiony na 24V.
Proč asi?
Viděl jsem vypálené různé konektory, ATX, 12V CPU, dokonce i 8-PIN. Ale vždy to bylo maximálně ve fázi očouzeného plastu, takže postačilo očistit, vyměnit zástrčku (v jednom případě jsem tedy měnil i ATX zásuvku na desce, což je neskutečný vopruz propájet několikavrstvou desku a přitom ji nezničit).
Co se týká 12VHPWR, můj názor se nemění: je to konektor příliš subtilní a příliš málo naddimenzovaný tomu, co přes něj skutečně teče na skutečných kartách.
Nevím, zda za designem stála lidská hloupost, nebo vychcanost (snaha maskovat velké proudové odběry), ale osobně mám jasno: konsorcium PCI-SIG odvedlo špatnou práci - a píšu to takto obecně, aby Víko a podobní v tom zase neviděli nvidia hate.
Ve světle výše uvedeného je IMHO úplně zbytečné řešit konkrétní případy, protože variabilita reálných instalací bude hrát svou roli - od způsobu a kvality připojení konektoru (rozdíly tolerancí konektor na kartě a na zdroji, šikovnost buildera) až po takové věci jako kvalita zdroje - ono se to nezdá, ale pokles napětí z důvodu zátěže z 12V na řekněme 11,5V (což PC ještě v pohodě udrží při životě) znamená taky při 50A na 12V nárůst proudu o více než 2A. A to je další možný příspěvek k tomu, proč to některým hoří a jiným ne. Další věc je, že spousta lidí si třeba RTX4090 koupí, ale z rozličných příčin ji nikdy nevytíží na maximum proudového odběru.
Uzavřel bych to tedy tím, že nemá smysl pátrat a spekulovat o zdrojích problému, když ten primární problém je konektor samotný - není dostatečně odolný a ani předimenzovaný.
P.S.: ten žhavý perex se opravdu povedl. ;-)
Dokud bude volba, tak mi ten konektor do PC nesmí.
Problém je taky v tom, jak nVidia prasí napájení GPU. nVidia hlídá TDP pomocí SW a nezvládá reagovat na odběrové špičky. Zátěž, která nevytěžuje GPU konstantně ale špičkově může způsobit opakující se odběrové špičky a ten konektor to zkrátka nedá.
Viz průser s hrou Destiny...
nVidia šetřila a šetřila, až se ty úspory začaly projevovat tímhle průserem.
Řešení je přepracovat omezovač TDP a nejít nad specifikaci konektoru.
Na méně žravé grafice to nejspíše problém nebude, ale to je zase pak otázka, proč kupovat nový zdroj a/nebo redukci, když starý dobrý 8-pin bude fungovat taky..
Ach jo, to je nekonecny pribeh.
Napajeci konektory se od nepameti delaji predimenzovane, tedy na vyssi zatez, nez snesou samotne vodice. Je to z dobreho duvodu, aby se eliminovala rizika nedostatecneho zapojeni, prechodoveho odporu pri povrchove oxidaci, vymackani kontaktu pri opakovanem zapojovani, atd. Tady se nekdo rozhodl, ze tuto zasadu porusi a da prednost vzhledu, protoze robustni konektor nevypada dostatecne cool. Proto je to dimenzovane na hrane pouzitelnosti. To je cele...
11. 2. 2024, 12:32 editováno autorem komentáře
Já napočítal 16 pinů...
Ale třeba je 1/4 pinů jen nuance ????
12. 2. 2024, 08:29 editováno autorem komentáře
12 pinů je pro elektřinu, 4 pinů je pro signalizaci.
Označuje se to historicky 12pin (protože existoval předchůdce bez té signalizace), nebo 12+4pin i 16pin, ale přijde, mi, že 16pin už se používá skoro nejméně. Podobně je to tedy s těmi názvy (12HPWR, PCIe 5.0, ATX 3.0, 12V2x6, taky to ještě není moc ustálené).
V tom článku je to všude "12pin" čistě jenom kvůli jednoduchosti.