Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku A přece se hoří. Problémy 12pinových konektorů grafik Nvidia nekončí, ale je kolem toho spousta omylů. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 11. 2. 2024 10:28

    tynyt

    Viděl jsem vypálené různé konektory, ATX, 12V CPU, dokonce i 8-PIN. Ale vždy to bylo maximálně ve fázi očouzeného plastu, takže postačilo očistit, vyměnit zástrčku (v jednom případě jsem tedy měnil i ATX zásuvku na desce, což je neskutečný vopruz propájet několikavrstvou desku a přitom ji nezničit).

    Co se týká 12VHPWR, můj názor se nemění: je to konektor příliš subtilní a příliš málo naddimenzovaný tomu, co přes něj skutečně teče na skutečných kartách.

    Nevím, zda za designem stála lidská hloupost, nebo vychcanost (snaha maskovat velké proudové odběry), ale osobně mám jasno: konsorcium PCI-SIG odvedlo špatnou práci - a píšu to takto obecně, aby Víko a podobní v tom zase neviděli nvidia hate.

    Ve světle výše uvedeného je IMHO úplně zbytečné řešit konkrétní případy, protože variabilita reálných instalací bude hrát svou roli - od způsobu a kvality připojení konektoru (rozdíly tolerancí konektor na kartě a na zdroji, šikovnost buildera) až po takové věci jako kvalita zdroje - ono se to nezdá, ale pokles napětí z důvodu zátěže z 12V na řekněme 11,5V (což PC ještě v pohodě udrží při životě) znamená taky při 50A na 12V nárůst proudu o více než 2A. A to je další možný příspěvek k tomu, proč to některým hoří a jiným ne. Další věc je, že spousta lidí si třeba RTX4090 koupí, ale z rozličných příčin ji nikdy nevytíží na maximum proudového odběru.

    Uzavřel bych to tedy tím, že nemá smysl pátrat a spekulovat o zdrojích problému, když ten primární problém je konektor samotný - není dostatečně odolný a ani předimenzovaný.

    P.S.: ten žhavý perex se opravdu povedl. ;-)